Ministerul Sănătăţii: 50 de milioane de euro pentru creşterea siguranţei pacienţilor în spitale
Spitalele publice de fază I şi II şi suport COVID pot începe de vineri să depună proiecte pentru a cumpăra sisteme de detectare şi prevenire a incendiilor şi pentru a reabilita infrastructura electrică, informează Ministerul Sănătăţii pe pagina de Facebook. "Astfel, 50 milioane euro fonduri nerambursabile se vor îndrepta către
MApN va creşte capacitatea de vaccinare în centrele proprii; de la 5 aprilie - aproape 12.000 de persoane zilnic
Ministerul Apărării Naţionale (MApN) va creşte capacitatea de vaccinare în centrele proprii, iar de la 5 aprilie, estimează reprezentanţii ministerului, vor fi vaccinate aproape 12.000 de persoane zilnic în respectivele centre. "În urma măsurilor decise de conducerea ministerului pentru eficientizarea activităţilor şi su
VIDEO Iaşi: Medicii de la Spitalul de Neurochirurgie au salvat viaţa unei fetiţe de 9 ani, care avea o tumoră cerebrală
Medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi au efectuat săptămâna aceasta o intervenţie chirurgicală în urma căreia au reuşit să salveze viaţa unei fetiţe în vârstă de 9 ani care avea o tumoră localizată la nivelul creierului mic. Managerul Spitalului de Neurochirurgie, dr. Lucian Eva, a declarat că fata a ajuns l
Covasna: Intervenţie chirurgicală rară la nivel mondial, realizată în premieră la Spitalul Judeţean din Sfântu Gheorghe
O procedură de revascularizare a membrelor inferioare, realizată printr-o metodă extrem de rar utilizată atât la nivel naţional, cât şi la nivel mondial, a fost efectuată săptămâna aceasta în premieră la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe de o echipă de medici din judeţele Covasna şi Braşov. Potrivit
Copil cu greutatea de 5.260 de grame născut la Maternitatea din Botoşani
O tânără din Botoşani a născut un copil cu greutatea de 5.260 de grame, au declarat, pentru AGERPRES, reprezentanţi ai Secţiei de obstretică şi ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati". Potrivit sursei citate, femeia în vârstă de 21 de ani a ajuns la Maternitatea din Botoşani pe 15 martie şi a născut
Sibiu: Doi copii în vârstă de 3 ani, la Terapie Intensivă, cu COVID-19
O fetiţă şi un băiat, ambii în vârstă de 3 ani, sunt internaţi vineri la secţia ATI de la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, fiind diagnosticaţi cu COVID-19, a precizat purtătorul de cuvânt al spitalului, medicul Ioana Mătăcuţă. Fetiţa a fost internată la ATI cu COVID-19 joi, iar băiatul vineri, potrivit sursei citate.
Botoşani: Un călugăr de la un schit de pe raza comunei Hudeşti a decedat după ce s-a infectat cu COVID-19
Un călugăr de la un schit pe raza comunei Hudeşti din judeţul Botoşani a decedat ca urmare a infectării cu COVID-19, a confirmat, vineri, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei. Călugărul în vârstă de 52 de ani a decedat, joi seară, la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Mavromati
DSU: Misiunea medicilor români de sprijinire a cadrelor medicale din Slovacia - la final
Misiunea umanitară a echipei din România, care a venit în sprijinul cadrelor medicale din Slovacia în lupta împotriva pandemiei de coronavirus, a luat sfârşit după 28 de zile. Echipa românească - cinci medici, opt asistenţi şi doi reprezentanţi ai Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă - a desfăş
VIDEO Sibiu: Criză de sânge la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă - apel şi la persoanele vindecate de COVID-19 să doneze plasmă
Managerul Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu face apel la populaţie să doneze sânge pentru pacienţii care au nevoie, în condiţiile în care cel mai mare spital public din judeţ se confruntă cu o criză de sânge. "Nu este prima dată când la Spitalul Judeţean este criză de sânge, dar de fiecare dată
Bistriţa-Năsăud: Focar de COVID-19 la Spitalul Judeţean de Urgenţă
Un număr de 18 pacienţi internaţi în Secţia de Medicină Internă a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Bistriţa au fost depistaţi pozitiv la infecţia cu virusul SARS-CoV-2, deşi iniţial toţi au fost spitalizaţi având teste negative, potrivit datelor comunicate vineri AGERPRES de către şefa Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bistriţa-Năsăud, Anca Andriţoiu.
Directorul DSP Iaşi: Spitalul mobil de la Leţcani nu se poate redeschide mai devreme de o lună de zile
Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi, Vasile Cepoi, a declarat, pentru AGERPRES, că spitalul mobil de la Leţcani achiziţionat special pentru tratarea cazurilor de COVID-19 de autorităţile judeţene din Iaşi şi Neamţ nu va putea fi redeschis mai devreme de următoarele 30 de zile din cauza faptului că nu au fost remediate unele disfuncţionalităţi tehnice.
Timiş: Şase cadre medicale infectate cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore; 10 bolnavi au murit
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş a anunţat, vineri, că 324 persoane au fost confirmate cu COVID-19 în ultimele 24 de ore în judeţ, din care 184 în Timişoara, iar şase cadre medicale au fost infectate cu SARS-CoV-2. 10 bolnavi cu COVID-19 au murit, ridicând la 953 numărul deceselor, de la începutul pandemiei.
GCS: Judeţul Ilfov a ajuns la o incidenţă de 6,37 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori
Judeţul Ilfov a ajuns la o incidenţă de 6,37 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, după ce în ziua precedentă aceasta era de 5,79, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Municipiul Bucureşti a înregistrat o creştere a ratei de infectare cu SARS-CoV-2 la 4,64 cazuri la mia de locuitori, după ce joi a av
GCS: 143 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 22.020 de decese
Un număr de 143 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, vineri, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 87 bărbaţi şi 56 femei, persoane internate în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Botoşani, Braşov, Caraş-Severin, Călăraşi, C
Coronavirus/ GCS: 1.313 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.632
Un număr de 11.632 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.313 la terapie intensivă, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 59.636 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.240 se află în izolare instituţionali



