Nutriţionistul Adina Rusu: Postul este o adevărată detoxifiere a organismului; e important să avem o disciplină a meselor
Încadrându-se în tiparul alimentaţiei vegetariene, postul este perceput ca fiind nu doar o etapă de curăţare spirituală, ci şi o adevărată detoxifiere a organismului, afirmă nutriţionistul Adina Rusu, care vine şi cu sfaturi - pentru a obţine beneficii maxime în această perioadă trebuie să consumăm cât mai multe alimente integrale, c&aci
Tătaru: Propunerea Comisiei Europene privind certificatul comun va evita crearea a două categorii: vaccinaţi şi nevaccinaţi
Fostul ministru al Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că certificatul comun european propus de Comisia Europeană, va facilita reluarea liberei circulaţii între statele membre UE şi va evita, totodată, crearea a două categorii: vaccinaţi şi nevaccinaţi. "Libera circulaţie reprezintă unul din drepturile fundamentale ale cetăţenilor Uniunii Europene. C
Municipiul Botoşani intră în scenariul roşu, după ce rata de infectare cu COVID-19 a ajuns la 3,04 la mie
Municipiul Botoşani intră, din nou, scenariul roşu, după ce rata de infectare cu virusul COVID-19 a ajuns, joi, la 3,04 cazuri la 1.000 de locuitori, potrivit datelor transmise de Direcţia de Sănătate Publică (DSP). În aceste condiţii, restaurantele şi cafenele din municipiul reşedinţă de judeţ se reînchid, în baza unei hotăr
Suceava: SJU şi Spitalul Municipal Rădăuţi nu mai au paturi libere la ATI
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava nu mai are paturi libere la unitatea ATI pentru patologia COVID-19, iar 49 de pacienţi internaţi au forme severe şi grave. Potrivit Prefecturii Suceava, din totalul celor 520 de pacienţi internaţi în SJU Suceava, 132 sunt diagnosticaţi cu COVID-19, alţi 34 sunt în zona tampon şi 354 pacien
GCS: Opt judeţe şi municipiul Bucureşti, în zona roşie
Municipiul Bucureşti a înregistrat o creştere a ratei de infectare cu SARS-CoV-2, care a ajuns la 4,57 la mia de locuitori, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. În scenariul roşu se mai află judeţele Timiş, cu o incidenţă de 5,90 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, Ilfov - 5,79, Braşov - 4,42, Cluj -
GCS: 90 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 21.877 de decese
Un număr de 90 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, joi, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 42 bărbaţi şi 48 femei, persoane internate în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Arad, Bacău, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Constan
Coronavirus / GCS: 1.286 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.478
Un număr de 11.478 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.286 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 58.387 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.290 se află în izolare instituţionalizat
GCS: 6.174 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 38.000
Un număr de 6.174 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 38.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class=
Arad: Spitalul din Ineu a devenit exclusiv suport COVID-19 şi are cinci paturi ATI
Spitalul Orăşenesc Ineu a devenit exclusiv suport COVID-19, din cauza numărului mare de îmbolnăviri înregistrate în judeţ în ultima perioadă, unitatea având pregătite şi cinci paturi ATI COVID-19, dintre care trei au fost ocupate deja în ultimele ore. Managerul Spitalului Orăşenesc Ineu, Monica Mang, a declarat joi,
Timiş: Şase noi paturi ATI-COVID-19, operaţionalizate la Spitalul Municipal Timişoara
Şase noi paturi ATI sunt funcţionale, începând de joi, la Spitalul Municipal din Timişoara, după ce de mai multe săptămâni în secţiile de Terapie Intensivă din municipiu nu au mai fost raportate locuri libere pentru bolnavii infectaţi cu SARS-CoV-2 şi aflaţi în stare gravă. Noile paturi au fost instalate în
Ialomiţa: Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina, începând de miercuri, 17 martie, pentru 14 zile, având în vedere că rata incidenţei înregistrată la nivelul localităţii este de 8,74 cazuri de COVID-19 la 1.000 de locuitori. În momentul de faţă, în carantină zonală se află ş
Galaţi: Spitalul Judeţean de Urgenţă nu mai are locuri la ATI-COVID
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) din Galaţi nu mai are locuri la ATI-COVID, toate cele 16 paturi fiind ocupate, a declarat, joi, prefectul judeţului, Gabriel Aurelian Panaitescu. Potrivit acestuia, în judeţul Galaţi sunt 33 de paturi la secţiile ATI-COVID din cele patru spitale suport COVID, dintre care 20 sunt ocupate şi 13 li
Braşov: Comuna Sânpetru, limitrofă municipiului reşedinţă, intră în carantină pentru două săptămâni
Comuna Sânpetru, localitate limitrofă municipiului Braşov, intră în carantină joi seara, la ora 22,00, pentru o perioadă de 14 zile, conform unui ordin al şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, emis miercuri. În interiorul zonei carantinate se va putea circula numai între anumite intervale orare, în inter
Modificări legislative privind stimulentul de risc acordat personalului medical implicat în tratarea pacienţilor cu COVID-19
Personalul medical, medico-sanitar şi auxiliar sanitar din cabinetele medicilor de familie care au activat în timpul stării de urgenţă şi care au avut în evidenţă sau sub tratament pacienţi suspecţi sau confirmaţi cu SARS-CoV-2, precum şi personalul din asistenţă medicală comunitară implicat direct în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticare
Spitalul Judeţean Timişoara va deschide primul centru de vaccinare deschis non-stop din România
Managerul Spitalului Judeţean Timişoara, dr Raul Pătraşcu, a anunţat, joi, că unitatea va deschide primul centru de vaccinare din România care va funcţiona non-stop, acesta trebuind să devină operaţional din 23 martie. Centrul va avea câte patru fluxuri pe zi şi pe noapte, astfel încât capacitatea de vaccinare, în

