Arafat: La Bucureşti s-au suplimentat paturile de pe secţiile de terapie intensivă
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgentă, Raed Arafat, a declarat sâmbătă că a fost suplimentat numărul de paturi din secţiile de terapie intensivă în Bucureşti. "În privinţa paturilor pe secţiile de terapie intensivă, s-a lucrat intens împreună cu Ministerul Sănătăţii în acest sens. Pot să vă spun că
Iaşi: Doar 4 paturi libere la terapie intensivă pentru bolnavii de COVID-19
Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a anunţat că, în cursul zilei de sâmbătă, în cele şase spitale suport-COVID din judeţ mai erau libere 206 paturi, din care patru la terapie intensivă. Conform unui comunicat de presă, în cele şase spitale suport-COVID sunt ocupate 341 de paturi, din care 45 sunt la terapie intensivă.
Timiş: 12 cadre medicale infectate cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, sâmbătă, că 12 cadre medicale s-au infectat cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore. În judeţ, în ultimele 24 de ore, şase persoane cu COVID-19 au decedat. În acelaşi interval de timp, un număr de 377 de persoane au fost confirmate cu noul coronavirus, din c
GCS: Judeţul Ilfov - incidenţă de 6,36 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori
Judeţul Ilfov a ajuns la o incidenţă de 6,36 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Municipiul Bucureşti a înregistrat o creştere a ratei de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de raportarea precedentă - 4,85 cazuri la mia de locuitori, după ce vineri incidenţa a fost
Coronavirus / Suceava: SJU şi Spitalul Municipal Rădăuţi - fără paturi libere la ATI
Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava nu mai are paturi libere la ATI pentru patologia COVID-19, iar 45 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate cu forme severe şi grave. Nici Spitalul Municipal Rădăuţi nu are paturi libere la ATI, opt pacienţi fiind cu forme grave de COVID şi doi în stare critică. Potrivit Prefec
GCS: 112 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 22.132 de decese
Un număr de 112 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, sâmbătă, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 53 de bărbaţi şi 59 de femei, persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău,
GCS: 6.096 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 37.000
Un număr de 6.096 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 37.000 de teste, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <
Coronavirus / GCS: 1.324 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.618
Un număr de 11.618 persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.324 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 59.654 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.371 se află în izolare instituţio
Timiş: Încă 10 paturi la ATI pentru cazurile de COVID
Capacitatea de tratare a cazurilor grave de COVID a crescut, în Timişoara, după ce sâmbătă a devenit operaţional Compartimentul ATI al sistemului medical modular de izolare şi tratament de la Spitalul Militar "Dr. Victor Popescu", dotat cu 10 paturi. Cele 10 paturi de terapie intensivă sunt complet echipate, asigurâ
Hotărârea CNSU nr. 18 din 19 martie 2021 (text integral)
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat, vineri, o nouă hotărâre, prin care a fost actualizată lista statelor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România şi au fost stabilite majorările stocurilor echipamentelor medicale, majorări necesare pentru buna desfăşurare a campan
CNSU a reactualizat lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie carantina la sosirea în România
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a actualizat, vineri, lista statelor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei timp de 14 zile asupra persoanelor care sosesc în România. Astfel, potrivit
CNCAV: 167 de cabinete noi pentru administrarea vaccinului de la compania Pfizer/BioNTech
Un număr de 167 de cabinete noi vor deveni operaţionale începând de sâmbătă pentru imunizarea cu vaccinul produs de compania Pfizer/BioNTech, în 13 judeţe din ţară şi la nivelul municipiului Bucureşti, informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit surse
Vrancea: Spitalul Judeţean de Urgenţă Focşani a epuizat locurile la ATI pentru persoanele cu COVID-19
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani nu mai are locuri la ATI pentru persoane cu COVID-19, în timp ce pe secţia de Boli Infecţioase, unde sunt trataţi pacienţii infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, paturile sunt aproape epuizate, potrivit reprezentanţilor unităţii medicale. "La secţia de ATI a SJU Focşan
Campania de vaccinare anti-COVID/49.861 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 49.861 de doze de vaccin, dintre care 37.894 - Pfizer, 4.816 - Moderna şi 7.151 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 42.693 de persoa
CNCAV: S-a decis anularea carantinării lotului de vaccin ABV 2856 de la AstraZeneca
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 a anunţat, vineri, că s-a decis anularea carantinării lotului de vaccin ABV 2856, produs de compania farmaceutică Oxford/AstraZeneca. "În urma şedinţei de astăzi, la care au participat reprezentanţii CNCAV, ai Ministerului Sănătăţii, Institu



