Primul centru de vaccinare non-stop din România, împotriva SARS-CoV-2, a devenit operaţional la Spitalul Judeţean Timişoara
Primul centru de vaccinare împotriva virusului SARS-CoV-2, care va funcţiona non-stop, cu câte patru fluxuri pe zi şi pe noapte, a devenit operaţional, marţi dimineaţa, la Spitalul Judeţean Timişoara. Zeci de persoane s-au vaccinat deja în noul centru amenajat la parterul Clinicii de Ortopedie a spitalului.
Primăria Sectorului 4: Secţia de Arşi de la Spitalul ''Bagdasar-Arseni'' a primit avizul Ministerului Sănătăţii
Secţia de Arşi de la Spitalul Clinic de Urgenţă "Bagdasar-Arseni" a primit aprobarea Ministerului Sănătăţii, informează marţi Primăria Sectorului 4. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, ca urmare a aprobării, secţia a fost inclusă în reţeaua naţională destinată tratamentului pacienţilor cu arsuri grave. "Special reconf
Vaslui: Tânăr de 35 de ani, decedat la mai puţin de 48 de ore după rapel
Un tânăr de 35 de ani, din municipiul Vaslui, a decedat la aproximativ 48 de ore după ce a fost imunizat cu cea de-a doua doză a vaccinului anti-COVID-19. El suferea de insuficienţă renală şi făcea de mai mulţi ani dializă, iar potrivit declaraţiei membrilor familiei, vineri, a fost prezent la o şedinţă de dializă, după care a făcut rapelul, iar în
Arafat: Recomandarea de carantinare a Timişoarei a fost facută de DSP Timiş şi trimisă către INSP
Recomandarea de carantinare a Timişoarei şi a două dintre localităţile limitrofe a fost făcută de DSP Timiş şi trimisă către INSP, care a avizat propunerea şi a recomandat ca localităţile care nu se aflau în propunerea DSP să rămână şi ele în carantină din considerente de sănătate publică, mai ales că acolo incidenţa este încă ridicată, scrie şeful DS
Ministerul Sănătăţii: Trei noi paturi pentru mari arşi, la Spitalul "Bagdasar-Arseni"
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a aprobat luni înfiinţarea, în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă "Bagdasar-Arseni", a Unităţii Funcţionale pentru Arşi care cuprinde spaţii pentru tratamentul pacienţilor cu arsuri, inclusiv trei rezerve individuale de terapie intensivă. Potrivit unui comunicat de presă al ministeru
VIDEO Andreea Moldovan spune că nu se ia în discuţie în prezent o 'carantinare naţională'
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andreea Moldovan a declarat, luni, că nu se ia în calcul, în momentul de faţă, o "carantinare naţională". "Nu suntem în acel moment. Nu este un lucru care să se ia în discuţie în momentul de faţă. Ceea ce rog şi insist şi repet, chiar dacă este deranj
VIDEO Moldovan: Ne-am gândit care ar fi indicatorii de calcul ai grilei de carantinare mai sugestivi pentru procesul epidemiologic
Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii, Institutului Naţional de Sănătate Publică şi Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă au discutat la şedinţa de luni despre posibilitatea schimbării indicatorilor de calcul ai grilei de carantinare astfel încât aceştia să fie "mai sugestivi" pentru procesul epidemiologic din ţară, a declarat secretarul de
Campania de vaccinare anti-COVID/ 47.196 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 47.196 doze de vaccin, dintre care 35.850 - Pfizer, 4.023 - Moderna şi 7.323 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 23.874 de persoane
Colegiul Medicilor Bihor: Dr Flavia Groşan nu va fi sancţionată pentru afirmaţiile sale
Preşedintele Colegiului Medicilor Bihor, dr. Carmen Pantiş a declarat luni, după discuţiile din cadrul Comisiei de etică a Colegiului cu dr. Flavia Groşan, că aceasta nu va fi sancţionată, concluzia generală a acestei întâlniri fiind încrederea în sistemul medical. "Timp de o oră, doamna dr. Flavia Groşan a discuta
Iaşi: Program de recuperare a vârstnicilor care au fost infectaţi cu SARS-CoV-2, la Spitalul Parhon
Vârstnicii care au trecut prin infecţia cu SARS-CoV-2 şi au rămas cu sechele după vindecare pot beneficia de un program de recuperare în Secţia de Geriatrie de la Spitalul Clinic "Dr. C. I. Parhon" din Iaşi. Programul este dedicat persoanelor cu vârsta de peste 60 de ani, care au fost infectate cu noul coronavirus &
Cluj: Un medic propune o metodă inedită de cercetare pentru anihilarea SARS-CoV-2, prin radiaţie ionizantă
Un medic clujean, dr. Horia Maniu, propune o metodă inedită de cercetare pentru anihilarea SARS-CoV-2, cu radiaţie ionizantă, radiaţie care ar putea influenţa câmpul electrostatic al virusului, iar ideea sa este susţinută de specialişti în domeniu. "Studiind rezultatele unor cercetători chinezi, am descoperit că există posibil
Suceava: Fără paturi libere la ATI în Spitalul Judeţean de Urgenţă, a treia zi consecutiv
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava nu mai are, luni, paturi libere la ATI pentru patologia COVID-19, a treia zi consecutiv, iar 46 de pacienţi sunt internaţi cu forme severe şi grave, opt fiind intubaţi. De asemenea, Spitalul Municipal Rădăuţi nu are paturi libere la ATI pentru pacienţi cu COVID-19, iar nouă persoane sunt internate cu
GCS: Judeţul Arad a intrat în zona roşie de incidenţă a cazurilor de COVID
Judeţul Arad a intrat în zona roşie cu o incidenţă de 3,00 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Capitala înregistrează o creştere a ratei de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de raportarea precedentă - 5,67 cazuri la mia de locuitori, după ce duminică incidenţa a fost de 5,33.
GCS: 60 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 22.268 de decese
Un număr de 60 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Conform GCS, este vorba despre 26 bărbaţi şi 34 femei, persoane internate în spitalele din Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa,
Coronavirus/ GCS: 1.339 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 12.215
Un număr de 12.215 persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.339 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 62.720 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.592 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul Rom
