Coronavirus/ GCS: 1.351 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 12.359
Un număr de 12.359 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.351 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 66.639 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.892 se află în izolare instituţiona
GCS: 6.136 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 40.000
Un număr de 6.136 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 40.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.
MS: Lupta împotriva tuberculozei reprezintă o prioritate de sănătate publică
Lupta împotriva tuberculozei reprezintă o prioritate de sănătate publică, subliniază miercuri Ministerul Sănătăţii, menţionând că, în prezent, sunt în derulare mai multe proiecte şi acţiuni în parteneriat cu OMS şi mai multe organizaţii neguvernamentale în vederea întăririi capacităţii de tratare şi prevenţie a tuberculozei &
Medici: Cazurile diagnosticate cu tuberculoză, în scădere din cauza fricii pacienţilor de a se prezenta la medic în pandemie
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a declarat miercuri că scăderea cu 35% a cazurilor diagnosticate de tuberculoză a fost cauzată şi de frica pacienţilor cu probleme respiratorii de a se prezenta la medic în contextul pandemiei cu noul coronavirus. "Această scădere de 35% pe care o vedem acum în
Clădiri din mai multe oraşe vor fi iluminate în roşu de Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei
Mai multe clădiri din Bucureşti, Constanţa, Cernavodă, Iaşi şi Craiova vor fi iluminate în roşu, miercuri seară, cu prilejul Zilei Mondiale de Luptă împotriva Tuberculozei. Mesajul pe care Parteneriatul Stop TB România îl transmite în acest an este: "Mergi la medic! Pentru tine şi pentru cei dragi ţie. Eşti i
Vrancea: Constantin Mândrilă revine la şefia Spitalului Judeţean Focşani după ce a câştigat procesul cu Ministerul Sănătăţii
Juristul Constantin Mândrilă a revenit, miercuri, la şefia Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani, după ce a câştigat în instanţă procesul cu Ministerul Sănătăţii împotriva deciziei de suspendare din funcţie şi de încetare a contractului de management. Astfel, Curtea de Apel Galaţi
DSP Prahova despre soţii decedaţi de COVID-19 după imunizare: Nu e legătură de cauzalitate între vaccinare şi deces
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova a stabilit în cazul celor doi soţi decedaţi de COVID-19 după ce au fost imunizaţi cu o primă doză de vaccin că nu poate fi stabilită legătura de cauzalitate între vaccinare şi deces. Potrivit unui comunicat transmis, marţi seară, de DSP, la această concluzie s-a ajuns în urma analiză
Ministerul Transporturilor şi DSU caută soluţii pentru operaţionalizarea secţiei ATI de la Spitalul Witting
Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, împreună cu Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, lucrează, de mai multe zile, pentru găsirea unei soluţii de operaţionalizare a secţiei ATI de la Spitalul Witting, informează MTI printr-un comunicat. "Măsurile vizate se referă atât la infrastructura existentă, cât mai a
Harghita: Centrul de vaccinare de la SJU Miercurea Ciuc îşi va înceta activitatea în 1 aprilie
Centrul de vaccinare împotriva COVID-19 organizat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc îşi va înceta activitatea în data de 1 aprilie, a anunţat conducerea unităţii sanitare, într-un comunicat de presă. Potrivit sursei citate, centrul de vaccinare de la SJU Miercurea Ciuc şi-a înce
Vâlcea: Focare de COVID la Spitalul de Psihiatrie Drăgoeşti, blocul operator de la SJU şi un cămin pentru vârstnici
Un focar de COVID-19, cu şapte cazuri confirmate, se înregistrează marţi la Spitalul de Psihiatrie Drăgoeşti, altul, cu trei cazuri confirmate, este la blocul operator de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Vâlcea, iar un al treilea focar este la un cămin pentru vârstnici din Râmnicu Vâlcea, potrivit unei
Preşedintele CJ Hunedoara, apel la solidaritate între spitale: Suntem într-o situaţie grea
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara, Laurenţiu Nistor, a făcut marţi un apel la solidaritate între spitale şi la o mai bună colaborare cu Serviciul Judeţean de Ambulanţă, în contextul în care trei oraşe - Petroşani, Brad şi Simeria - au intrat în carantină. "Suntem î
Campania de vaccinare anti-COVID/ 58.062 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 58.062 doze de vaccin, dintre care 45.356 - Pfizer, 4.369 - Moderna şi 8.337 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional
VIDEO Andrei Baciu: Primele doze de vaccin Johnson&Johnson vor sosi cel mai probabil în luna aprilie
Vicepreşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea anti-COVID (CNCAV), Andrei Baciu, a declarat, marţi, că primele doze de ser produs de Johnson&Johnson vor sosi în România, cel mai probabil, în luna aprilie, urmând să fie livrate în jur de 100.000.
DSP Vaslui: Decesul tânărului la mai puţin de două zile de la rapel nu poate fi pus în legătură cu vaccinarea
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vaslui anunţă marţi, într-un comunicat de presă, că s-a autosesizat în cazul tânărului decedat la mai puţin de 48 de ore de la efectuarea rapelului anti-COVID-19, a solicitat informaţii despre acest caz şi a concluzionat că "evoluţia cazului nu poate fi pusă în legătură cu v
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: 8.912 cazuri de reacţii adverse post-vaccinale, raportate până luni
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea anti-COVID (CNCAV), Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că, până luni, au fost raportate 8.912 de cazuri de reacţii adverse post-imunizare.

