GCS: 3.743 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 13.000
Un număr de 3.743 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 13.000 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class="info
Întâlnire organizată de Ministerul Sănătăţii privind situaţia epidemiologică; ora 14,00
Ministerul Sănătăţii organizează luni, la ora 14,00, o întâlnire cu reprezentanţi ai Institutului Naţional de Sănătate Publică, Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, dar şi cu specialişti în sănătate publică şi epidemiologie privind situaţia epidemiologică. Întâlnirea va avea loc la sediul ministerului. AGERPRES
Vlad Voiculescu nu exclude carantinarea Capitalei după pragul de 6/1.000 de locuitori
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că nu exclude varianta ca, după depăşirea incidenţei de 6 la 1.000 de locuitori, Capitala să intre în carantină şi "foarte probabil" una dintre măsuri va fi ca bucureştenii să iasă din casă cu declaraţii pe proprie răspundere. Întrebat dacă este posibil ca după o rată de 6/
Campania de vaccinare anti-COVID/ 44.417 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 44.417 doze de vaccin, dintre care 32.155 - Pfizer, 4.422 - Moderna şi 7.840 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 41.657 de persoane au fost vaccinate
CNCAV: 345.150 de doze de vaccin Pfizer vor ajunge luni în România
O nouă tranşă de vaccin Pfizer/BioNTech, care constă în 345.150 de doze, va ajunge luni în România, informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană, pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca şi Timişoara
Municipiul Brăila a intrat în scenariul roşu, deoarece incidenţa cazurilor de COVID-19 a depăşit 3 la mia de locuitori
Municipiul Brăila a intrat în scenariul roşu, având în vedere că incidenţa cazurilor de COVID-19 a depăşit 3 la mia de locuitori, potrivit unei decizii luate duminică de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU). Municipiul Brăila a înregistrat, duminică, o incidenţă de 3,26 la mia de locuitori, iar sâm
Suceava: Fără paturi libere în secţia ATI de la SJU, pentru a doua zi consecutiv
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava nu are paturi disponibile destinate pacienţilor cu COVID-19 în unitatea ATI, pentru a doua zi consecutiv, iar 45 de persoane sunt internate cu forme severe şi grave. De asemenea, Spitalul Municipal Rădăuţi nu are paturi libere la ATI pentru patologia COVID-19, opt pacienţi fiind în stare g
GCS: Judeţul Ilfov - incidenţă de 6,66 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori; Bucureşti - 5,33
Judeţul Ilfov a ajuns la o incidenţă de 6,66 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Municipiul Bucureşti a înregistrat o creştere a ratei de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de raportarea precedentă - 5,33 cazuri la mia de locuitori, după ce sâmbătă incidenţ
GCS: 76 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 22.208 de decese
Un număr de 76 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, duminică, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Conform GCS, este vorba despre 42 bărbaţi şi 34 femei, persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Călăraşi, Cluj
Coronavirus / GCS: 1.334 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.897
Un număr de 11.897 persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.334 la terapie intensivă, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 62.484 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 15.467 se află în izolare instituţi
GCS: 4.267 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 20.000
Un număr de 4.267 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 20.000 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <
Timişoara şi cele patru comune limitrofe ies din carantină
Timişoara şi cele patru comune limitrofe vor ieşi din carantina instituită în urmă cu două săptămâni, după ce membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş au respins, sâmbătă seara, propunerea de prelungire a stării restrictive pentru încă 7 zile. Prezenta carantină expiră în noaptea de dum
Campania de vaccinare anti-COVID/ 50.904 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 50.904 doze de vaccin, dintre care 38.047 - Pfizer, 4.767 - Moderna şi 8.091 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 46.178 de persoane au fost vaccinate
Ioana Mihăilă (MS): Urmează o reorganizare a spitalelor, cu fluxuri COVID şi non-COVID
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Ioana Mihăilă a declarat sâmbătă, la Oradea, că urmează o reorganizare a spitalelor pentru a avea mai multe paturi la terapie intensivă. "Legat de gestionarea pandemiei, suntem în curs de reorganizare a unităţilor sanitare. Colegii mei lucrează la modificarea Ordinului 555/2020
Ioana Mihăilă (MS): Avem în lucru o Agenţie de investiţii în infrastructura de sănătate ca să sprijinim proiectele din ţară
Ministerul Sănătăţii va avea, probabil chiar din toamna acestui an, o Agenţie naţională de investiţii în infrastructura de sănătate, pentru a veni în sprijinul unităţilor sanitare care vor să depună proiecte pentru finanţare din fonduri europene, a declarat, sâmbătă, la Oradea, secretarul de stat în MS dr. Ioana Mihăilă.



