Campania naţională de vaccinare anti-COVID/66.623 de persoane înscrise pe listele de aşteptare ale celor 56 de centre MApN
Un număr de 66.623 de persoane s-au înscris, până miercuri, la ora 18,00, pe listele de aşteptare ale celor 56 de centre de vaccinare ale Ministerului Apărării Naţionale, disponibile în platforma de programare dezvoltată de STS. "Până astăzi, la ora 18,0
Campania de vaccinare anti-COVID/54.281 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că în ultimele 24 de ore au fost administrate 54.281 doze de vaccin, dintre care 38.674 - Pfizer, 9.049 - Moderna şi 6.558 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 40.983 de persoane au fost vaccinate c
Prelungire a măsurilor restrictive în Alba Iulia - rata de infectare este de 5,76 la mie
Autorităţile din Alba au decis prelungirea aplicării unor măsuri restrictive în municipiul reşedinţă de judeţ, Alba Iulia, unde rata de incidenţă era miercuri de 5,76, cu 440 de cazuri de infectare cu virusul SARS-CoV-2 depistate în ultimele 14 zile. Astfel, în condiţiile în care rata de infectare nu a scăzut sub 3 la 1.000 de loc
Andrei Baciu (CNCAV): Aproximativ 600.000 de persoane - înscrise pe listele de aşteptare pentru vaccinarea anti-COVID
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Andrei Baciu, a anunţat că, până miercuri la ora 11,00, s-au înscris aproximativ 600.000 de persoane pe listele de aşteptare pentru vaccinarea anti-COVID. "Campania de vaccinare, etapa a III-a, ultima etapă, disponibilă oricui peste 16 ani, a început de luni. Până astăzi, la
Iaşi: Singura secţie pediatrică de chirurgie plastică şi microchirurgie reconstructivă din Moldova, la Spitalul "Sf. Maria"
Singura secţie pediatrică de chirurgie plastică şi microchirurgie reconstructivă din zona estică a României va fi înfiinţată, începând cu luna aprilie, la Spitalul de Pediatrie "Sf. Maria" din Iaşi. Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Costel Alexe, împreună cu managerul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii "
Daniel Vasile (ISUBIF): 10 maşini sosite la Bucureşti pentru sprijinul echipajelor SMURD care acţionează în cazurile COVID
Zece maşini din zece judeţe au sosit, miercuri, în Bucureşti, în sprijinul echipajelor SMURD care acţionează în cazurile COVID-19. "Numărul de solicitări, în ultimele 24 de ore - au fost 160 de cazuri şi 100 de decontaminări, pentru că pot fi luaţi mai mulţi pacienţi cu un singur mijloc de transport. Acţionează ech
GCS: Judeţul Sălaj a intrat în zona roşie; în Bucureşti, rata de infectare cu SARS-CoV-2 - 4,49 la mia de locuitori
Judeţul Sălaj a intrat în zona roşie cu o rată de infectare cu SARS-CoV-2 de 3,01, în creştere faţă de ziua precedentă când a înregistrat 2,99, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Municipiul Bucureşti a înregistrat o rată de infectare cu SARS-CoV-2 de 4,49 la mia de
GCS: 89 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 21.787 de decese
Un număr de 89 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 45 bărbaţi şi 44 femei, persoane internate în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Bih
Coronavirus/ GCS: 1.266 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.361
Un număr de 11.361 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.266 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 71.027 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 14.956 se află
GCS: 6.186 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 39.000
Un număr de 6.186 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 39.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id
Vicepreşedintele SRATI, Dorel Săndesc: Spitalul Judeţean Timişoara a aplicat pentru un modul ATI cu 22 de paturi
Vicepreşedintele Societăţii Române de ATI (SRATI), dr. Dorel Săndesc, a anunţat în şedinţa de consiliu local municipal, că Spitalul Judeţean Timişoara a aplicat pentru un modul de terapie intensivă cu 22 de paturi, pentru a veni în sprijinul bolnavilor COVID-19 care ajung în stare gravă, întrucât număr
Ministerul Sănătăţii: Aproximativ 140 de paturi de terapie intensivă şi 210 de terapie intermediară vor fi suplimentate în spitalele judeţene
Aproximativ 140 de paturi de terapie intensivă pentru adulţi şi aproximativ 210 paturi de terapie intermediară destinate pacienţilor COVID-19 vor fi suplimentate în unităţile sanitare judeţene, informează un comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii. MS precizează că cele 140 de paturi identificate marţi se adaugă celor 50 de paturi de ATI pentru adul
Voiculescu: 1.400 de paturi la secţiile ATI pentru COVID-19; numărul este dinamic
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat, marţi, că în secţiile ATI pentru pacienţi cu COVID-19 există 1.400 de paturi, însă a subliniat că numărul acestora este dinamic. "În momentul de faţă sunt undeva la 1.400 de paturi, dar numărul este dinamic. Avem paturi care vor fi disponibile într-un termen scurt,
Vrancea: SJU dispune de 28 de aparate pentru ventilaţie noninvazivă, din care 20 pentru pacienţii COVID
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani dispune la acest moment de 28 de aparate pentru ventilaţie noninvazivă, 20 dintre acestea fiind destinate pacienţilor COVID-19, potrivit reprezentanţilor unităţii medicale. "În acest moment, la Secţia ATI a spitalului avem zece ventilatoare pe sectorul COVID-19 şi
Voiculescu: Există o întârziere la plata personalului din centrele de vaccinare; de vină este un funcţionar
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat, marţi, că există o întârziere la plata medicilor din centrele de vaccinare, cauzată de neîndeplinirea sarcinilor de către un funcţionar public din minister, afirmând că plăţile au început deja să se facă. "Banii au fost ceruţi de la Ministerul Finanţelor, e ad


