Raed Arafat afirmă că vor fi funcţionale alte două unităţi mobile de terapie intensivă în Capitală
Secretarul de stat în MAI Raed Arafat a declarat luni că vor fi funcţionale alte două unităţi mobile de terapie intensivă - una la Spitalul "Sfântul Ioan", care se instalează în prezent, şi cea de-a doua la Spitalul "Victor Babeş", care urmează să fie adusă. "Numărul total de terapie intensivă este stabil. Va fi cresc
Campania de vaccinare anti-COVID/ 49.576 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID informează că în ultimele 24 de ore au fost administrate 49.576 doze de vaccin, dintre care 35.714 - Pfizer, 6.463 - AstraZeneca şi 7.399 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 39.826 de persoane au fost vaccinate c
Andreea Moldovan: La nivel de Bucureşti avem un surplus momentan identificat de aproximativ 50 de paturi de terapie intensivă
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andreea Moldovan a declarat luni că în momentul de faţă la nivelul Capitalei a fost identificat "un surplus" de aproximativ 50 de paturi de terapie intensivă şi 140 de paturi de terapie intermediară. "Prima întâlnire pe care am avut-o astăzi dimineaţă a fost cu managerii spitalel
Sibiu: DSP a dat amenzi de 12.000 de lei în urma unui control la Secţia ATI a Spitalului Judeţean
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) a dat amenzi în valoare de 12.000 de lei în urma unui control efectuat la Secţia ATI a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu, "pentru nerespectarea procedurii privind contenţia" şi "lipsa parafei medicilor specialişti sau primari în foile de observaţie, unde există doar parafa medicului rezident
Proiect cu finanţare europeană de 42 de milioane de lei pentru dotări necesare tratării pacienţilor COVID-19 la SJU Piteşti
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Piteşti a anunţat, luni, că a fost admisă cererea de finanţare a proiectului ce vizează consolidarea capacităţii de gestionare a crizei sanitare cauzată de COVID-19. Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de presă al unităţii sanitare, valoarea totală a proiectului cu finanţare europeană este de 42.445.108 lei.
Baciu: Măsură de maximă precauţie pentru 4.300 de doze de AstraZeneca; puse deoparte câteva zile
Vicepreşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), Andrei Baciu, a declarat luni că România a luat o măsură de maximă precauţie în contextul evenimentului din Italia şi a demersurilor făcute de Agenţia Europeană a Medicamentului, precizând că 4.300 de doze de vaccin AstraZeneca au fost &q
Arad: Spitalul Judeţean nu mai are niciun loc liber la terapie intensivă pentru bolnavii de COVID-19
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad nu mai are, de luni, niciun pat liber de terapie intensivă pentru bolnavii de COVID-19 şi deocamdată nu există posibilitatea de a se mări capacitatea, astfel că eventualii pacienţi care au nevoie de terapie intensivă vor fi redirecţionaţi prin Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei (CNCCI) la alte spitale di
Vrancea: Fluxurile de vaccinare destinate populaţiei civile de la centrul Casa Armatei Focşani, relocate la Suraia
Trei fluxuri de vaccinare din cadrul centrului deschis la Casa Armatei Focşani, destinate exclusiv populaţiei civile, au fost relocate la Suraia, după ce Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea nu a ajuns la un acord cu municipalitatea privind preluarea şi finanţarea acestui centru, a informat instituţia. "Fluxurile de vaccinare dedica
GCS: Două judeţe ies din zona roşie; Covasna nu a avut niciun caz nou de coronavirus
Judeţele Hunedoara şi Sălaj au ieşit luni din zona roşie, în timp ce municipiul Bucureşti a înregistrat o rată de infectare de 3,88 cazuri la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară, când a avut o incidenţă de 3,98, a anunţat Grupul de Comunicare Strategică. În scenariul roşu se mai află judeţele Timi
Coronavirus/ GCS: 1.225 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.238
Un număr de 11.238 persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.225 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 54.507 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 14.588 se află în izolare instituţionalizată pe
GCS: 82 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 21.565 de decese
Un număr de 82 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 43 bărbaţi şi 39 femei, persoane internate în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Călăraşi, Cluj, Con
GCS: 2.972 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 12.000
Un număr de 2.972 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 12.000 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class
CNCAV: Până la ora 12,30, s-au deschis liste de aşteptare pentru 30 judeţe; 100.001 persoane înscrise
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a anunţat că, în cursul zilei de luni, până la ora 12,30, prin intermediul platformei de programare, s-au înscris 41.145 persoane la centrele de imunizare în care mai existau locuri libere, iar pe listele de aşteptare deschise pentru 30 judeţe
Giurgiu: Foaierul Ateneului Nicolae Bălănescu a devenit centru de vaccinare cu serul AstraZeneca
Un nou centru de vaccinare a fost deschis luni, la Ateneul Nicolae Bălănescu din municipiul Giurgiu, fiind destinat persoanelor care se vaccinează în etapa a treia cu serul AstraZeneca, se arată într-un comunicat de presă emis luni de Instituţia Prefectului judeţului Giurgiu. Autorităţile judeţene au menţionat şi faptul că aproxima
Coronavirus/ INSP - analiză: Varianta britanică a SARS-CoV-2 circulă în 62% din judeţele ţării
Varianta britanică a SARS-CoV-2 (linia genetică B.1.1.7) circulă deja în 62% din judeţele ţării şi există "o probabilitate mare" de a cuprinde "întreg" teritoriul României în "viitorul apropiat", potrivit unei analize a Institutului Naţional de Sănătate Publică. "Sunt necesare eforturi
