Bursa a reacționat negativ la rezultatul alegerilor; volatilitatea s-ar putea menține în următoarele săptămâni (brokeri)
Bursa a reacționat negativ la rezultatul alegerilor, iar volatilitatea ar putea să se manifeste până la rezultatul turului II al alegerilor prezidențiale, însă nu putem vorbi de panică, susțin brokerii consultați luni de AGERPRES.
'Ce se întâmplă acum pe piață este ca urmare a rezultatului alegerilor și îngrijorărilor investitorilor legate ce va fi în turul II. Categoric după turul II lucrurile vor deveni certe, adică se va vedea direcția către care se va îndrepta economia, țara, ce se va întâmpla. Îngrijorarea investitorilor este că, în funcție de rezultatul alegerilor, va exista o reacție din partea piețelor internaționale, mai ales din partea finanțatorilor internaționali. Și atunci, cred că acum ce vedem în piață este o precauție, să zicem așa, a investitorilor. Așteaptă. Cred că două săptămâni, tot așa vom avea o volatilitate. Fie vor fi zile cum a început cea de azi, fie vor fi recuperări, să zicem, dacă scăderile vor continua și atunci vom avea zile în care vom vedea și piața pe verde, dar cert este că după cele două săptămâni, după turul II al alegerilor, trendul va fi clar și atunci vom ști în ce direcție se va duce și piața', a explicat Ovidiu-Lucian Isac, director general al Estinvest.
La rândul său, Antonio Oroian, broker la Goldring, a declarat că acum se vede o reacție negativă la rezultatul alegerilor, 'mai ales prin prisma rezultatului destul de mare obținut de candidatul de extremă dreapta'.
'Totuși, având în vedere volumele de tranzacționare, nu putem vorbi, cel puțin deocamdată, de o panică în rândul investitorilor. Chiar și așa, intrăm din nou într-o instabilitate politică, dacă e să ne uităm la tensiunile din coaliția de guvernare, iar această instabilitate nu ne ajută deloc, nici în problemele fiscal-bugetare, nici în percepția investitorilor străini și a agențiilor de rating', a subliniat Antonio Oroian.
De asemenea, Alin Brendea, analist bursier la Prime Transaction, consideră că reacția pieței a fost una negativă, dar moderată.
'O primă reacție a pieței bursiere locale la rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale a fost una negativă, însă moderată. După prima ora și jumătate, indicii au pierdut circa 1,5%, spre deosebire de piețele europene, care cresc ușor. Valoarea tranzacționată este în creștere față de ultimele ședințe de tranzacționare, însă circa 50% din aceasta a fost realizată de acțiunile Banca Transilvania. Există multă prudență în piață, investitorii încercând să evalueze noile realități ale scenei politice. Orice semnal că România s-ar îndrepta spre o destinație izolaționistă față de Uniunea Europeană și NATO are potențialul de a afecta negativ sentimentul de piață, într-o economie încă în mare măsură dependentă de investiții străine și de fondurile europene pentru a-și menține echilibrul financiar și creșterea economică', a afirmat Alin Brendea.
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere pe toți indicii ședința de tranzacționare de luni, iar rulajul se cifra la 26,46 milioane de lei (5,3 milioane de euro), după 35 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicii bursieri consemnau scăderi între 1,38% și 2,11%.
La ora 12:30, indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 1,76%, cea mai mare scădere fiind înregistrată de indicele BET-FI care reflectă evoluția societăților de investiții financiare (SIF-uri), respectiv de 3,22%. Volumul tranzacțiilor pe piața bursieră era de peste 64,54 milioane de lei (12,96 milioane de euro). AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Darău: Consolidăm parteneriatul digital cu Ucraina; ne inspirăm din modelele de succes privind digitalizarea
România și Ucraina își consolidează parteneriatul în domeniul digitalizării, al inteligenței artificiale și al securității cibernetice, în contextul în care autoritățile române analizează preluarea unor modele de succes dezvoltate de partea ucraineană pentru transformarea digitală a serviciilor publice, a transmis duminică ministru
Tanczos: Combaterea pestei porcine africane este o prioritate strategică și necesită o abordare mai eficientă
Măsurile adoptate până în prezent pentru combaterea pestei porcine africane trebuie reevaluate înaintea adoptării unor noi reglementări, în condițiile în care acestea nu au produs efectele așteptate, a transmis, duminică, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.
Debitul Dunării la intrarea țara va ajunge la 2.900 mc/s în zilele următoare; media lunii mai - 6.600 mc/s
Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în creștere ușoară până la valoarea de 2.900 mc/s, situându-se la mai puțin de jumătate față de media multianuală a lunii mai (6.600 mc/s), potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 10 - 17 mai 2026.
Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu 4,83% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu aproape 76 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Potrivit datelor
AEI: România riscă să rămână captivă unui model economic bazat pe exportul de gaze și importul de fertilizanți
România riscă să rămână captivă unui model economic periferic, bazat pe exportul de resurse brute și importul de produse finite, în lipsa unei strategii privind dezvoltarea industriilor strategice și valorificarea internă a gazelor naturale, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată
Ritmuri normale de creștere și dezvoltare la culturile de câmp și la speciile pomi-viticole, pe majoritatea suprafețelor agricole (agrometeo)
Regimul hidro-termic din aer și sol va imprima ritmuri normale de creștere și dezvoltare în următoarele zile, atât la culturile de câmp, cât și la speciile pomi-viticole pe majoritatea suprafețelor agricole, îndeosebi pe terenurile cu o bună aprovizionare cu apă a solului, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administrația Națio
ANPC: Amenzi de peste 3,4 milioane lei în urma controalelor desfășurate în perioada 4-8 mai 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 4-8 mai 2026, acțiuni de control la nivel național pentru verificarea siguranței produselor comercializate și a condițiilor în care sunt prestate serviciile către consumatori, în urma cărora au fost aplicate amenzi de peste 3,4 milioane de lei.
Report de peste 4,14 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,18 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 21,8 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, 10 mai, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile (analiză)
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile de la punerea pe piață, prin comparație cu Germania unde se înregistrează 97 de zile, Bulgaria - cu 96 de zile sau Spania - în 148 de zile, relevă un raport de specialitate, publicat recent. Conform datelor centralizate de către speci
Pîslaru: Cred că vom avea o perioadă mai lungă de interimat; s-ar putea să dureze cel puțin până în iunie
Perioada de interimat ar putea să fie mai lungă decât se crede, s-ar putea să dureze cel puțin până în luna iunie sau chiar mai mult, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Concluziile referitoare la înțelepciunea clasei politice de a găsi o so
Nazare: Apartenența la UE a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești
Apartenența la Uniunea Europeană a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești, iar România a recuperat, în cele aproape două decenii de la aderarea la UE, decalaje economice importante, potrivit ministrului interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Marcăm astăzi Ziua E
Pîslaru: România a atras 108 miliarde de euro și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro
România a atras 108 miliarde de euro de la Uniunea Europeană și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Se suprapun mai multe lucruri importante. În primul rând, astăzi este Ziua Europei. La
Darău: Lansăm Platforma PMAT - un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri
Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a anunțat sâmbătă lansarea platformei PMAT, un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri și aduce mai multă transparență în procesul decizional. 'Știm cu toții că, de multe ori, antreprenorii din România încă inter
AEI: Ordonanța privind ATR-urile din energie nu se mai aplică; reforma împotriva speculei a fost blocată înainte de efecte
Ordonanța prin care Guvernul condus de Ilie Bolojan intenționa să limiteze specula cu avizele tehnice de racordare (ATR) din sectorul energetic nu se mai aplică, iar măsurile destinate eliminării proiectelor speculative au fost blocate înainte de a produce efecte, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză
ANM: Cod galben de ploi torențiale și instabilitate atmosferică în mai multe regiuni, până duminică dimineața
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, două atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și cantități de apă însemnate, valabile în mai multe regiuni ale țării. Potrivit meteorologilor, în intervalul 9 mai, ora 10:00 - 9 mai, ora 22:00, în cea mai mare parte a Olteniei și a Transilva













