Apostol (FPE): Proiectul privind impozitul pe construcții speciale, așa cum e lansat în transparență, presupune ca această taxă să devină permanentă
Proiectul privind impozitul pe construcții speciale, așa cum este lansat în transparență decizională, presupune ca această taxă să devină una permanentă, ceea ce ar însemna o penalizare permanentă a proiectelor de investiții, a declarat, pentru AGERPRES, directorul general al Federației Patronale a Energiei (FPE), Daniel Apostol.
''România are nevoie de dezvoltare economică, iar aceasta nu se poate obține decât cu investiții majore. Statul trebuie să încurajeze realizarea de investiții. Dar impozitul pe construcții speciale este o taxare a investițiilor, este o povară fiscală care va descuraja semnificativ investițiile în sectoare strategice, de interes național, va reduce locurile de muncă și va aduce incertitudini cu privire la prețurile finale suportate de consumatori. Acest impozit va afecta semnificativ contribuabilii care au investit foarte mult și pe termen lung (dat fiind faptul că impozitul este direct proporțional cu valoarea investițiilor efectuate). Noi înțelegem nevoia statului de a face eforturi de diminuare a deficitului bugetar aflat la cote alarmante, noi solicităm și am solicitat limitarea în timp a aplicării impozitului de construcții speciale. Așa cum este proiectul lansat în transparență, presupune ca aceasta taxă să devină una permanentă. Ceea ce ar însemna o penalizare permanentă a proiectelor de investiții'', a explicat Daniel Apostol.
El a subliniat că Ministerul Finanțelor a ținut cont de unele dintre observațiile FPE și a acceptat ca acest impozit să fie calculat la valoarea contabilă netă a construcțiilor, ceea ce ar diminua povara fiscală pe care statul dorește să o impună.
''Totuși, calcule independente preliminare arată că impozitul pe construcții speciale nu este o măsură fiscală eficientă și nu adresează problemele structurale ale bugetului întrucât acest impozit are un efect marginal asupra veniturilor statului, dar un impact negativ semnificativ asupra economiei și poate descuraja investițiile, afectând astfel competitivitatea economică a României'', a punctat directorul general al FPE.
Ministerul Finanțelor a lansat în dezbatere publică, la finele săptămânii trecute, proiectul de OUG pentru modificarea și completarea titlului X din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.
Conform proiectului, impozitul pe construcții anual se calculează prin aplicarea unei cote de 1% asupra valorii nete a construcțiilor, altele decât cele prevăzute pentru care nu se datorează impozit pe clădiri/taxa pe clădiri, indiferent de valoarea care a reprezentat baza pentru determinarea impozitului/taxei pe clădiri, existente în patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior/în ultima zi a anului fiscal modificat anterior celui pentru care se datorează impozitul pe construcții.
Potrivit Notei de fundamentare a proiectului, o modificare prevăzută vizează introducerea unei cote de impozitare de 0,5% pentru calcularea impozitului pe construcții în cazul contribuabililor care, la data de 31 decembrie a anului anterior/în ultima zi a anului fiscal modificat anterior celui pentru care se datorează impozitul, au în administrare/concesiune/folosință cu titlu gratuit/închiriere construcții de natura domeniului public/privat al statului sau al unităților administrativ teritoriale, luând în considerare faptul că pentru aceste construcții nu poate fi stabilită o valoare netă.
Nu intră sub incidența prevederilor construcțiile situate în marea teritorială a României astfel cum este definită de Legea nr. 17/1990 privind regimul juridic al apelor maritime interioare, al mării teritoriale, al zonei contigue și al zonei economice exclusive ale României, republicată.
Proiectul prevede că valoarea netă a construcțiilor reprezintă valoarea evidențiată în soldul debitor al conturilor corespunzătoare construcțiilor din care se scade valoarea contabilă cumulată a amortizării acestora.
Nu sunt considerate construcții, investițiile efectuate de contribuabili la construcțiile care sunt utilizate în baza unor contracte de administrare/concesiune/folosință cu titlu gratuit/închiriere/locație de gestiune/asociere în participațiune și altele asemenea, dacă, până la sfârșitul anului respectiv, aceste investiții nu se concretizează în construcții definite.
Totodată, nu se datorează impozit pe construcții pentru construcțiile care sunt scutite de impozitul pe clădiri/taxa pe clădiri potrivit prevederilor titlului IX din Codul fiscal.
Conform proiectului, contribuabilii care încetează să existe în cursul anului recalculează, în mod corespunzător, impozitul pe construcții, aferent perioadei din anul calendaristic/anul modificat pentru care contribuabilul a existat, prin împărțirea impozitului pe construcții anual la 365 de zile calendaristice și înmulțirea cu numărul de zile aferent perioadei din anul calendaristic/anul modificat pentru care contribuabilul a existat.
Contribuabilii nou-înființați datorează impozit pe construcții începând cu anul înființării, iar impozitul pe construcții se determină luând în considerare construcțiile din patrimoniu și/sau din contractele de administrare/concesiune/folosință cu titlu gratuit/închiriere, existente în a 30-a zi inclusiv de la data înregistrării contribuabililor, potrivit legii, în situația în care această dată nu depășește ultima zi a anului înființării. În acest caz, impozitul pe construcții se recalculează pentru perioada cuprinsă între data înregistrării contribuabililor și ultima zi inclusiv a anului anului calendaristic/anului modificat, în care contribuabilul s-a înființat, prin împărțirea impozitului pe construcții anual la 365 de zile calendaristice și înmulțirea cu numărul de zile aferent perioadei respective.
Calcularea și declararea impozitului pe construcții se efectuează până la data de 25 inclusiv a lunii a cincea a anului fiscal modificat pentru care se datorează impozitul. Plata impozitului pe construcții se efectuează în două rate egale până în ultima zi inclusiv a celei de a șasea luni a anului fiscal modificat, respectiv până în ultima zi inclusiv a celei de a zecea luni a anului fiscal modificat, pentru care se datorează impozitul.
Prevederile privind impozitul pe construcții speciale intră în vigoare la data publicării ordonanței de urgență în Monitorul Oficial al României, Partea I și se aplică începând cu anul fiscal 2025/anul fiscal modificat care începe în anul 2025. AGERPRES/(AS-redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE Fitch a menținut ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă
Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Ratingul României este susținut de apartenența la UE și este asociat cu intrările de capital care sprijină convergența veniturilor și accesul la finanțarea e
Nazare: România rămâne în categoria recomandată investițiilor - un nou test trecut la limită
România rămâne în categoria recomandată investițiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituțional excepțional, dus până în ultimul moment, de echipa Ministerului Finanțelor, în coordonare cu Banca Națională a României, care au documentat și susținut cu date solide fiecare argument pentru menținerea ca
Bolojan: Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară
Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară și există proceduri gestionate de Transelectrica și care vor fi puse în practică astfel încât să fie asigurată funcționarea sistemului, a declarat vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Bolojan.
Bolojan: Ucraina a fost de acord să exporte energie electrică în România, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național
Ucraina are capacitate de energie electrică în rezervă și a fost de acord să exporte în România, în condiții de piață, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Ilie Bolojan, care deține și funcția de ministru interimar al Energiei. <if
Bolojan: Mâine se vor lua deciziile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 de la Cernavodă
Autoritățile de resort studiază soluțiile de intervenție la brațul Bala de pe Dunăre, iar în cursul zilei de sâmbătă specialiștii de la Apele Române și de la Forțele Navale vor lua deciziile posibile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă, a declarat, vineri, premierul Ilie Bolojan, mi
UPDATE Bolojan: Am declarat stare de alertă la nivel național pe perioada lunii august
Autoritățile au declarat stare de alertă la nivel național în România, pe perioada lunii august, ca efect al scăderii producției de energie electrică, a anunțat, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan.
APCPR: Adoptarea măsurilor pentru limitarea răspândirii virusului pestei porcine africane, un pas important în consolidarea biosecurității
Votul dat vineri în cadrul sesiunii extraordinare a Plenului Camerei Deputaților pentru adoptarea modificărilor legislative privind combaterea pestei porcine africane (PPA) reprezintă un pas important în consolidarea biosecurității și în protejarea fermelor comerciale de creștere a porcinelor, consideră Asociația Producătorilor de Carne de Porc din Rom&acir
Războiul din Iran a zguduit bursele; românii au devenit mai activi și 'au pus ochii' pe aur și petrol (analiză)
Investitorii români nu s-au retras complet, atunci când s-au prăbușit bursele internaționale, ci au devenit mai activi și s-au orientat în special către instrumente ce reacționează rapid la mișcările pieței, precum indicii americani, aurul și petrolul, relevă o analiză de specialitate, dată vineri publicității. 'Atacul SUA asupra Iranului
DNSC: Hackerii folosesc ClickFix, prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pe propriile dispozitive
Atacatorii online apelează, tot mai des, la ClickFix - o tehnică prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pentru dispozitivele lor, atrage atenția Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), într-o postare publicată, vineri, pe pagina de socializare a instituției. 'Ai întâlnit vreodată un mesaj pe un s
ANOFM: Blocarea HG 570 pune în pericol investiții europene de 234 milioane euro și afectează piața muncii
Posibila blocare a aplicării Hotărârii Guvernului nr. 570/2026, privind acordarea subvențiilor și a primei de stabilitate, adoptată pe 23 iulie, pune în pericol investiții europene de 234 milioane euro și afectează direct piața muncii din România, arată Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), într-un comunicat transmis vineri.
Nazare: Discuțiile cu agențiile de evaluare financiară sunt foarte exigente; ele nu analizează doar cifrele la zi, ci și stabilitatea politică
Discuțiile cu agențiile de evaluare financiară sunt foarte exigente, pentru că acestea nu analizează doar cifrele la zi, ci și stabilitatea politică și capacitatea țării de a continua reformele și de a menține direcția fiscal-bugetară asumată, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. Acesta s-a întâlnit, vineri, cu reprezentanți
Aproape 800 de site-uri ilegale de jocuri de noroc, introduse pe lista neagră în ședința Comitetului de Supraveghere al ONJN
Aproximativ 800 de site-uri ilegale de jocuri de noroc au fost introduse pe lista neagră în cadrul ședinței Comitetului de Supraveghere al Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN), a anunțat, vineri, instituția. Potrivit unui comunicat al Oficiului, acestea se adaugă celor aproximativ 370 de site-uri introduse anterior, în actualul
Metrorex înlocuiește 15 kilometri de șină în cadrul programului de mentenanță preventivă
Metrorex continuă programul de mentenanță preventivă și anunță înlocuirea a 15 kilometri de șină, lucrările fiind programate exclusiv pe timpul nopții, astfel încât circulația trenurilor de metrou cu călători să nu fie afectată. Potrivit unui comunicat al companiei, în această perioadă, un convoi de aproximativ 850 de tone, cu ș
Miruță: Vom informa Comisia că ceea ce TAROM trebuia să facă până la 1 iunie și nu a făcut va fi realizat în regim accelerat
TAROM a avut un plan de restructurare agreat, în baza căruia a primit foarte mulți bani, însă obligațiile asumate nu au fost îndeplinite, astfel că în următoarele trei zile Comisia Europeană va fi informată că operatorul aerian va realiza în regim accelerat ceea ce nu a făcut, iar în șase săptămâni se va veni cu un proiect pentru vii
UPDATE ANPC a aplicat amenzi de peste 3, 3 milioane lei, în urma unor controale
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a aplicat 706 amenzi cu o valoare totală de peste 3,3 milioane de lei, în urma unor acţiuni de control la mai mult de 1.250 de operatori economici nivel naţional, în perioada 26 - 31 iulie. Potrivit unui comunicat al ANPC, controalele au vizat verificarea siguranţei prod





