BSDA/ Bolojan: Securitatea nu este un produs care se cumpără, este o capacitate care se construiește
Securitatea nu este un produs care se cumpără, este o capacitate care se construiește, cu aliați, cu instituții, cu industrii și, înainte de orice, cu efort susținut în fiecare an, consideră premierul interimar Ilie Bolojan, într-un mesaj adresat miercuri participanților la cea de-a XX-a ediție a Black Sea Defense and Aerospace (BSDA) și citit de șeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca.
'Cu 20 de ani de existență, BSDA acoperă aproape exact perioada în care România a fost membră a NATO și a Uniunii Europene. În acești 20 de ani am învățat un lucru pe care îl spun cu modestie, dar fără echivoc: securitatea nu este un produs care se cumpără, este o capacitate care se construiește, cu aliați, cu instituții, cu industrii și, înainte de orice, cu efort susținut în fiecare an. Programul SAFE ne oferă pentru prima dată posibilitatea de a face acest lucru împreună cu toate statele europene și aliații care au înțeles miza acestei perioade. Este o oportunitate istorică și este, în același timp, o obligație', a afirmat Bolojan în discurs.
Premierul interimar a subliniat că apărarea este cea mai serioasă investiție a unui stat în propria sa libertate. 'Nu voi vorbi astăzi despre apărare ca despre un subiect le0gat de buget. Voi vorbi ca despre cea mai serioasă investiție pe care un stat o face în propria libertate. Trăim un moment în care această realitate nu mai are nevoie de explicații. Războiul de la frontiera României a schimbat discursul european legat de securitate în ultimii trei ani și ceea ce acum puțin timp era o discuție tehnică între reprezentanți militari a ajuns o discuție la cel mai înalt nivel în Europa și se duce spre trei întrebări: Ce capabilități avem?; Ce capabilități ne lipsesc?; Și cel mai important, în cât timp?', a spus Bolojan.
Acesta a precizat, în context, că România este unul dintre statele europene cu un ritm accelerat al programului de înzestrare și printre primele care a aprobat programul SAFE, aflat în curs de implementare.
'35 de proiecte, 16,6 miliarde (euro - n.r.) au fost lucrate sub presiunea timpului, dar fundamentat. Pentru noi investiția în apărare nu se reduce însă la achiziția de echipamente. Achiziția este doar prima jumătate a responsabilității. A doua jumătate este ceea ce rămâne în România după ce echipamentele sunt livrate: capabilități industriale, transfer de know-how, locuri de muncă calificate, parteneriate durabile între producătorii români și cei europeni și internaționali, centre de mentenanță operaționale. Toate acestea ar trebui să dureze în următorii 20-30 de ani. Aceasta este linia roșie a Guvernului României în implementarea programului SAFE', a arătat prim-ministrul interimar.
Șeful Guvernului a adăugat că pentru implementarea SAFE toate instituțiile responsabile de securitate națională au colaborat ca o singură echipă.
'Beneficiarii - Ministerul Apărării, Ministerul de Interne, comunitatea de informații - au stabilit nevoile operaționale. Ministerul Economiei a stabilit nevoile și condițiile minime de cooperare industrială. Am stabilit obiective realiste, fără a crea așteptări care nu se pot îndeplini. Am înțeles și am ajuns împreună la o înțelegere comună. Apărarea nu este doar despre echipamente, este în egală măsură despre ceea ce rămâne în România. Aceasta este schimbarea de abordare pe care vreau să o prezint și s-o accentuez la BSDA. Și e o decizie politică asumată prin expertiza marilor contractori internaționali și ne propunem să dezvoltăm ceea ce avem și să reînvățăm să producem, pentru ca mai apoi să creăm, să dezvoltăm cu know how propriu, alături de parteneri și aliați, într-o manieră suverană', a completat Ilie Bolojan.
El a transmis astfel mesajul că 'România este un partener serios și așteaptă în schimb parteneri serioși'.
'Tocmai de aceea, fiecare contract SAFE este condiționat de un acord de cooperare industrială, condiție obligatorie care detaliază concret ce se produce în România, cu cine și în ce termeni și cu ce impact. Suntem dispuși să acompaniem cu răbdare procesul de operaționalizare a capabilităților locale, dar suntem intransigenți față de promisiunile care rămân pe hârtie și vor exista penalități contractuale pentru neîndeplinirea angajamentelor', a conchis premierul interimar.
Black Sea Defense and Aerospace - BSDA, principalul eveniment din regiunea Mării Negre dedicat industriei de apărare și securitate, are loc la București, în perioada 13-15 mai, pe platforma ROMAERO Băneasa.
Conform organizatorilor, cea de-a X-a ediție, care marchează 20 de ani de la lansare, este și cea mai amplă organizată până în prezent, cu peste 550 de companii expozante din 36 de țări. Alături de liderii industriei globale, pe parcursul celor trei zile sunt așteptați mai mult de 30.000 de vizitatori și peste 350 de oficiali români și străini de nivel înalt.
Industria românească este reprezentată atât de companiile consacrate din domeniul apărării, precum Romarm, Aerostar, Pro Optica, BlueSpace Technology și MARCTEL, cât și de o participare extinsă a unor producători din sectoare cu aplicații duale.
Alături de echipamentele și tehnologiile propuse de companii, evenimentul găzduiește și o expoziție de tehnică din dotarea Armatei României, inclusiv a Forțelor pentru Operații Speciale, a Serviciului Român de Informații, Serviciului de Telecomunicații Speciale, Ministerului Afacerilor Interne și Armatei Statelor Unite ale Americii, precum și o serie de conferințe tematice, dedicate celor cinci domenii operaționale militare.
Black Sea Defense and Aerospace - BSDA este organizat de TNT Productions România, în parteneriat cu Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Economiei Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Ministerul Afacerilor Externe - ANCEX, Ministerul Justiției - ANP, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale, cu sprijinul Ambasadei SUA la București. AGERPRES/(A - redactor: Cristian Anghelache, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Comisia Europeană consideră că România a luat măsuri eficiente pentru corectarea deficitului excesiv
Comisia Europeană a adoptat, miercuri, pachetul de primăvară al semestrului european 2026 în care se precizează că Austria, Belgia, Finlanda, Franța, Ungaria, Italia, Polonia, România și Slovacia au luat măsuri eficiente în vederea corectării deficitului excesiv și, prin urmare, nu este necesar să se ia măsuri suplimentare în cadrul procedurii de defi
AEI: Scumpirea accelerată a carburanților a determinat o parte importantă a pieței să cumpere mai mult și mai repede
Prețul benzinei și al motorinei a înregistrat, în martie 2026, una dintre cele mai abrupte creșteri lunare din ultimii ani, însă volumele livrate către piață au crescut puternic, în special la motorină, arată o analiză realizată de Asociația Energia Inteligentă (AEI). 'La prima vedere, datele INS privind vânzările de produse p
Flota TAROM va avea o nouă aeronavă care va purta numele 'Mircea Lucescu'
TAROM a încheiat, miercuri, un protocol de utilizare a numelui fostului internațional și antrenor al echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, pentru denumirea primei aeronave moderne, Boeing 737 MAX, care înnoiește flota companiei, a anunțat compania aeriană într-un comunicat. Aeronava Boeing 737 MAX, cea mai performantă din dotarea TAROM
Muncitorii români au la dispoziție 234 de locuri de muncă în SEE, prin Eures România
Firmele din Spațiul Economic European (SEE) pun la dispoziția muncitorilor români 234 de locuri de muncă, prin intermediul rețelei Eures România, conform datelor Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), publicate miercuri. Astfel, cele mai multe posturi vacante sunt în Malta (81) pentru factor poștal; coord
ANOFM: Angajatorii oferă 30.201 de locuri de muncă, la nivel național
Un număr de 30.201 locuri de muncă sunt vacante la nivel național, în acest moment, conform datelor publicate, miercuri, de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Potrivit sursei citate, cele mai multe posturi sunt oferite pentru: conducător auto transport rutier (2.783); manipulant mărfuri (2.101); muncitor necalific
ANPIS a primit peste 80.000 de solicitări din partea cetățenilor, în primele patru luni
Peste 80.000 de solicitări din partea cetățenilor au fost transmise prin toate canalele de comunicare disponibile (call-center, e-mailuri, social media și petiții scrise), în primele patru luni ale anului, relevă datele centralizate de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). Potrivit unui comunicat de presă a institu
APAPR: Pilonul 2 de pensii private obligatorii a generat un câștig net de aproape 18 miliarde de euro
Pilonul 2 de pensii private obligatorii a generat un câștig net de 93,4 miliarde de lei (17,8 miliarde de euro) în primii 18 ani de funcționare efectivă (20 mai 2008 - 22 mai 2026), potrivit datelor anunțate miercuri de Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR). Astfel, pe data de 22 mai 2026 cele 7 fo
CNIR: Stadiul lucrărilor pe lotul Chiribiș-Biharia al Autostrăzii A3 Transilvania a depășit 50%
Lucrările pe lotul Chiribiș-Biharia al Autostrăzii A3 Transilvania au depășit stadiul de execuție de 50%, la finele lunii mai, în creștere cu 9% față de raportarea anterioară, a anunțat, miercuri, Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR). Potrivit sursei citate, pe șantierul autostrăzii dintre Chiribiș și Biharia (28,5 km), Asocie
Comisia Europeană a rambursat României peste 1,1 miliarde de euro pentru investiții în agricultură și dezvoltare rurală
Comisia Europeană (CE) a rambursat României peste 1,1 miliarde de euro pentru investițiile realizate în sectorul agroindustrial și pentru dezvoltarea comunităților rurale, precum și pentru plățile compensatorii acordate fermierilor pentru pierderile de venit, informează Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). 'Fo
Peste 2.000 de români pot învăța cum să folosească AI la locul de muncă printr-un program gratuit
Peste 2.000 de români pot învăța gratuit cum să folosească Inteligența Artificială (AI) la locul de muncă prin intermediul AI Training Hub, un program gratuit implementat de Asociația Adfaber. Potrivit unui comunicat de presă al organizației, transmis miercuri AGERPRES, program de formare în AI deține certificare oficială din
Bursa de la București a deschis pe 'verde' ședința de tranzacționare de miercuri
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe toți indicii ședința de miercuri, cu un rulaj total în valoare de 19,68 milioane de lei (3,74 milioane de euro) după aproximativ o oră de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, a avansat cu 0,55%, p&a
INHGA: Cod galben de inundații pe râuri din șase județe, până joi la prânz
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă până joi la prânz pe râuri din șase județe. Conform prognozei de specialitate, în intervalul 3 iunie, ora 20:00 - 4 iunie, ora 12:00, având în vedere situația hidrometeorologică
DNSC sprijină entitățile publice și private în înțelegerea riscurilor cibernetice printr-un proiect finanțat din PNRR
Instituțiile publice, companiile, furnizorii de servicii, organizațiile mici sau mari depind tot mai mult de sistemele informatice, iar odată cu această dependență au crescut și riscurile, a afirmat, miercuri, Ionica Șerban, senior project manager în cadrul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC). 'Digitalizarea s-a accelerat foarte
Modure (Solidaritatea): Noua lege a salarizării ar urma să reducă salariile prin modificarea coeficienților de ierarhizare și a bazei de raportare
Federația Sindicatelor din Administrația Fiscală 'Solidaritatea' protestează miercuri în fața Ministerului de Finanțe împotriva noii legi a salarizării, pe care o consideră nefavorabilă angajaților din sistem, în condițiile în care aceasta ar urma să reducă salariile prin modificarea coeficienților de ierarhizare și a bazei de raportar
BERD se așteaptă la un declin de 0,2% al PIB-ului României în acest an
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a înrăutățit previziunile privind evoluția economiei românești în acest an, indicând un declin de 0,2%, față de un avans 1,2% previzionat în februarie, potrivit raportului 'Regional Economic Prospects', publicat joi de instituția financiară internațională.











