logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Coronavirus: Pfizer a anunţat că vaccinul său anti-COVID-19 are o eficienţă de peste 90%

Image

Grupul farmaceutic Pfizer Inc. a anunţat luni că vaccinul său experimental are o eficienţă de peste 90% în prevenirea maladiei COVID-19, conform datelor iniţiale provenite dintr-un studiu amplu de fază 3. Anunţul companiei americane reprezintă o primă victorie importantă obţinută în lupta împotriva unei pandemii care a ucis peste 1 milion de persoane, a afectat grav economia mondială şi a bulversat viaţa de zi cu zi a oamenilor din lumea întreagă, informează Reuters şi AFP.

 


Grupul Pfizer şi partenerul său german, compania BioNTech SE, sunt primii producători de medicamente din lume care au prezentat date pozitive furnizate de un studiu clinic realizat pe scară amplă şi care vizează un vaccin dezvoltat împotriva noului coronavirus.

Cele două companii au anunţat, de asemenea, că nu au detectat deocamdată niciun motiv serios de îngrijorare legat de siguranţa vaccinului şi se aşteaptă să obţină aprobarea de utilizare în regim de urgenţă din partea autorităţilor din Statele Unite spre sfârşitul acestei luni.

Dacă vaccinul dezvoltat de grupul Pfizer va fi autorizat, el va deveni disponibil într-o primă fază într-un număr limitat de doze. Multe întrebări rămân deocamdată fără răspuns, inclusiv aceea despre perioada de timp pentru care noul vaccin oferă protecţie. Cu toate acestea, anunţul de luni oferă o rază de speranţă comunităţii internaţionale legată de posibilitatea ca şi alte vaccinuri create împotriva noului coronavirus, aflate în prezent în etapa de dezvoltare, să fie eficiente.

"Astăzi este o zi mare pentru ştiinţă şi pentru omenire", a declarat Albert Bourla, preşedintele şi CEO-ul grupului Pfizer, într-un comunicat oficial. "Am atins acest prag critic în programul nostru de dezvoltare a unui vaccin, într-o perioadă în care omenirea are cea mai mare nevoie de el, cu rate de infectare care stabilesc noi recorduri, cu spitale care se apropie de capacitatea lor maximală şi cu economii care întâmpină mari dificultăţi pentru a se redeschide", a adăugat el.

Grupul Pfizer doreşte să solicite aprobarea de utilizare în regim de urgenţă a acestui vaccin din partea autorităţilor din Statele Unite pentru persoane cu vârste cuprinse între 16 şi 85 de ani. Pentru a putea să depună acea solicitare, grupul farmaceutic va avea nevoie să colecteze timp de două luni datele medicale legate de siguranţa vaccinului de la aproximativ jumătate din totalul de 44.000 de participanţi la acest studiu clinic. Pfizer se aşteaptă să obţină aceste date la sfârşitul lunii noiembrie.

"Sunt aproape extaziat", a declarat Bill Gruber, unul dintre principalii experţi în vaccinuri care lucrează pentru Pfizer. "Aceasta este o zi mare pentru sănătatea publică şi pentru posibilitatea ca noi toţi să ieşim cu bine din circumstanţele în care ne aflăm în prezent", a adăugat acelaşi cercetător.

Potrivit AFP, eficienţa vaccinului dezvoltat de Pfizer a fost măsurată comparând numărul participanţilor infectaţi cu noul coronavirus din grupul vaccinat cu numărul celor din grupul placebo, "la şapte zile după a doua doză" şi la 28 de zile după prima doză, precizează un comunicat comun al celor două companii.

Pfizer a precizat că analiza preliminară a fost realizată după ce 94 de participanţi la studiul clinic de fază 3 au dezvoltat COVID-19. Compania nu a anunţat deocamdată numărul voluntarilor care s-au îmbolnăvit după ce au primit vaccinul, precizează Reuters.

Rata de eficienţă a fost de asemenea cu mult peste pragul de 50% cerut de Administraţia pentru Alimente şi Medicamente (FDA) din Statele Unite pentru a putea să autorizeze utilizarea pe plan naţional a unui vaccin împotriva noului coronavirus.

Pentru a confirma acea rată de eficienţă superioară, Pfizer a anunţat că va continua studiul clinic până când va ajunge la 164 de cazuri de COVID-19 în rândul participanţilor. Ţinând cont de creşterea recentă a ratei de infectare în Statele Unite, acest număr ar putea fi atins până la începutul lunii decembrie, a precizat Bill Gruber.

Datele comunicate luni de grupul Pfizer nu au fost deocamdată analizate de un comitet independent de cercetători şi nici publicate într-o revistă medicală. Pfizer a spus că va publica aceste date după ce va obţine rezultatele finale ale studiului său clinic.

Pfizer şi BioNTech au semnat un contract de 1,95 miliarde de dolari cu guvernul american pentru a furniza 100 de milioane de doze de vaccin începând cu acest an. Cele două companii au semnat totodată acorduri de livrare cu Uniunea Europeană, Marea Britanie, Canada şi Japonia.

Pentru a câştiga timp, companiile farmaceutice au început să fabrice vaccinuri anti-COVID-19 înainte de a afla dacă acestea sunt într-adevăr eficiente. Marile grupuri din această industrie se aşteaptă să producă până la 50 de milioane de doze pentru a imuniza până la 25 de milioane de persoane în acest an.

Pfizer a precizat că doreşte să producă până la 1,3 miliarde de doze de vaccin în 2021.

Cursă globală

Cursa globală pentru dezvoltarea unui vaccin eficient împotriva SARS-CoV-2 a determinat ţările bogate să încheie acorduri în valoare de miliarde de dolari cu mai mulţi producători de medicamente, precum Pfizer, AstraZeneca şi Johnson & Johnson, generând în acelaşi timp o serie de întrebări legate de momentul în care ţările cu venituri medii şi mici vor avea acces la campaniile de vaccinare.

Eforturile americane depuse în vederea dezvoltării unui vaccin au reprezentat strategia centrală folosită de administraţia Trump împotriva pandemiei de COVID-19. Statele Unite au raportat cele mai mari cifre de cazuri de COVID-19 şi de decese asociate acestei maladii din lume, cu peste 10 milioane de persoane infectate şi peste 237.000 de victime.

Preşedintele Donald Trump a declarat în mod public şi în repetate rânduri că administraţia sa va obţine cel mai probabil un vaccin de succes înainte de alegerile prezidenţiale din 2020, care au avut loc pe 3 noiembrie. Sâmbătă, însă, rivalul său democrat, Joe Biden, a fost declarat câştigătorul alegerilor.

Vaccinurile reprezintă un instrument esenţial al strategiilor adoptate pentru a pune capăt crizei sanitare ce a determinat închiderea multor companii şi a lăsat milioane de oameni fără locuri de muncă. Milioane de elevi, ale căror şcoli au fost închise în martie, continuă să înveţe în cadrul programelor de predare de la distanţă.

Zeci de producători de medicamente şi centre de cercetare din lumea întreagă participă la cursa globală de dezvoltare a unor vaccinuri eficiente împotriva COVID-19, o maladie care, până duminică, cauzase peste 50 de milioane de infectări la nivel mondial după ce noul coronavirus a fost detectat pentru prima oară în China, în decembrie 2019.

Vaccinul creat de Pfizer şi BioNTech foloseşte tehnologia ARN mesager (mRNA), bazată pe gene de sinteză, care pot fi generate şi fabricate în doar câteva săptămâni. Acest vaccin poate fi produs la scară industrială mult mai repede decât vaccinurile convenţionale.

Specialiştii se aşteaptă ca şi grupul Moderna Inc., al cărui vaccin candidat foloseşte o tehnologie similară, să comunice rezultatele studiului său clinic de fază 3 spre sfârşitul acestei luni. Tehnologia mRNA a fost concepută pentru a declanşa o reacţie imunitară fără folosirea agenţilor patogeni, cum ar fi particulele virale.

Grupul Pfizer nu va avea capacitatea să furnizeze imediat de unul singur o cantitate suficientă de vaccinuri pentru întreaga populaţie a Statelor Unite. Administraţia Trump a afirmat însă că va obţine până la jumătatea anului 2021 suficiente doze pentru toţi cei 330 de rezidenţi americani care vor dori să se vaccineze.

Guvernul american a afirmat că vaccinurile vor fi furnizate în regim de gratuitate rezidenţilor americani, inclusiv persoanelor asigurate, neasigurate şi acelora care beneficiază de programe guvernamentale de sănătate precum Medicare. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Simona Tatu, imagine: © AP, redactare video: Marilena Gheorghiță, montaj: Traian Arsenescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 108

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 01-08-2026 18:23

Aproape toate marile orașe din Italia vor fi plasate luni sub un cod roșu de căldură

Aproape toate marile orașe italiene, din nordul și până în sudul Peninsulei Italice, au fost plasate sub incidența unui cod roșu pentru ziua de luni din cauza unui nou val de căldură care afectează Europa, potrivit celui mai recent buletin al Ministerului Sănătății din această țară, publicat sâmbătă, informează AFP. Dintr-un

Stiinta 01-08-2026 11:00

BTA/ Rămășițele de mamut descoperite pe malul bulgar al Dunării sunt transportate la Muzeul de Istorie din Ruse

Specialiști de la Muzeul Regional de Istorie din Ruse au început recuperarea și transportarea aici a rămășițelor de mamut descoperite miercuri pe malul Dunării, în apropierea satului Riakovo, regiunea Ruse. Descoperirea a fost posibilă datorită nivelului scăzut al apei fluviului. După finalizarea lucrărilor pe teren, rămășițele vor fi conservate și examin

Stiinta 31-07-2026 21:14

O sondă japoneză a efectuat cel mai apropiat survol al unui asteroid realizat vreodată, afirmă JAXA

O sondă japoneză a zburat la 400 de metri distanță de un asteroid din apropierea Pământului în această lună, marcând cel mai apropiat survol realizat vreodată în cadrul acestui tip de misiune, a anunțat agenția spațială niponă, informează vineri AFP. Sonda spațială Hayabusa2, de mărimea unui frigider, a zburat aproape de asteroidul Tori

Planeta 31-07-2026 20:15

Grecia se confruntă cu noi incendii; o suburbie a orașului Atena a fost evacuată

Noi incendii de vegetație s-au declanșat vineri în Grecia, o țară aflată în stare de alertă din cauza vânturilor violente, care au determinat autoritățile elene să evacueze o suburbie a orașului Atena, informează AFP. Într-un mesaj trimis pe telefoanele mobile, Protecția Civilă a solicitat spre sfârșitul acestei după-amiezi evacua

Planeta 31-07-2026 15:45

Mineritul amenință peste 12.000 de specii la nivel mondial (studiu)

Oamenii de știință au descoperit că mineritul amenință peste 12.000 de specii la nivel mondial, inclusiv aproape 6.000 de specii care sunt deja clasificate ca fiind 'amenințate cu dispariția', informează Xinhua. Cercetători din Australia și Regatul Unit au combinat hărți globale ale activităților de minerit cu date despre speciile amenințate pentru a e

Planeta 31-07-2026 15:13

Seceta paralizează rutele fluviale de pe Dunăre și reduce producția de energie

Debitul Dunării, fluviul care traversează zece țări europene din Germania până la Marea Neagră, a scăzut la minime istorice din cauza unei secete care a scos la iveală rămășițe de mamuți și epave din al Doilea Război Mondial, a împiedicat navigația pe unele secțiuni și a forțat reducerea sau oprirea centralelor nucleare, relatează vineri EFE. Lipsa

Planeta 31-07-2026 14:16

Caniculă în Europa Centrală/Sunt așteptate valori de până la 41 de grade Celsius; alerte de incendii și temeri legate de apă

Un nou val de caniculă s-a abătut asupra Europei Centrale, unde temperaturile ar putea ajunge la 41 de grade Celsius în următoarele zile, autoritățile sporind măsurile de urgență în fața riscului de incendii și a presiunii tot mai mare asupra rețelelor de apă și energie, informează AFP. În Ungaria, serviciul meteorologic HungaroMet a prognoza

Planeta 31-07-2026 10:15

Schimbările climatice au sporit probabilitatea condițiilor meteo favorabile incendiilor în Spania și Franța, spun oamenii de știință

Schimbările climatice cauzate de activitatea umană au dublat probabilitatea condițiilor meteo extreme favorabile incendiilor de vegetație din sud-vestul Franței și au crescut de 20 de ori probabilitatea condițiilor care au cauzat incendiile de vegetație din centrul Spaniei, au afirmat oamenii de știință vineri. Incendiile de vegetație în desfășurare în Sp

Planeta 31-07-2026 08:57

Secetă în Italia / Bazinul fluviului Pad, vizat de o alertă de nivel maxim

Autoritățile italiene au instituit joi un nivelul de alertă pentru secetă ''ridicat'' în bazinul Pad, principalul fluviu din țară, în contextul agravării situației și a previziunilor meteorologice devaforabile, informează AFP. Peste 100 de comune din Piemont și Lombardia, regiuni din nordul peninsulei, se confruntau

Planeta 30-07-2026 22:03

VIDEO Alunecare de teren în China: Bilanțul a crescut la 51 de morți și 10 dispăruți

Bilanțul alunecării de teren care s-a produs pe 17 iulie în sud-vestul Chinei a crescut la 51 de morți și 10 dispăruți, au anunțat joi autoritățile chineze, informează AFP. Alunecarea de teren, petrecută în districtul Pengshui, la Chongqing, a distrus mai multe clădiri rezidențiale situate la poalele unui munte și de-a lungul malur

Planeta 30-07-2026 16:24

George și Amal Clooney au părăsit reședința lor de lux din Franța din cauza incendiilor de vegetație

Actorul hollywoodian George Clooney și soția sa britanică Amal, o cunoscută avocată internațională specializată în drepturile omului, au evacuat reședința lor de lux din Brignoles ca urmare a incendiilor de vegetație care fac ravagii în acea regiune din sudul Franței, a declarat joi agentul de presă al starului american, informează Reuters. Agentul

Stiinta 29-07-2026 18:12

Rămășițele unui mamut au fost descoperite în Bulgaria după ce nivelul apelor Dunării a atins un minim istoric

Rămășițele unui animal despre care se crede că a fost un mamut preistoric au fost descoperite în nordul Bulgariei, după ce nivelul apelor Dunării a scăzut la un minim istoric, a relatat miercuri agenția de presă BTA, citând mai mulți specialiști, relatează Reuters. Osemintele animalului au fost găsite miercuri de un locuitor al satului Ryahovo, car

Planeta 29-07-2026 17:31

Omenirea intră în perioada de 'datorie ecologică' pe 30 iulie (WWF)

Omenirea va intra în perioada de 'datorie ecologică' începând cu ziua de joi, 30 iulie, după ce va epuiza bugetul anual de resurse regenerabile al planetei noastre, a avertizat miercuri organizația WWF-Adria, potrivit căreia capitalul natural este consumat mai repede decât natura îl poate reface, informează agenția de presă HINA.

Planeta 29-07-2026 16:24

Franța: Căldura și vântul amenință să intensifice incendiile uriașe din apropiere de Bordeaux

Pompierii care luptă împotriva unui uriaș incendiu de vegetație pe coasta de sud-vest a Franței au depus eforturi miercuri pentru a împiedica răspândirea din nou a flăcărilor, în contextul unui nou val de căldură care a adus temperaturi extreme, condiții de ariditate și vânturi puternice, informează DPA. Autoritățile franceze au a

Stiinta 29-07-2026 15:51

Statele Unite restricționează cercetările privind virusurile, invocând exemplul pandemiei de COVID-19

Statele Unite au anunțat marți noi reguli pentru a restricționa un anumit tip de cercetare virologică, pe care administrația Trump o acuză că s-a aflat la originea pandemiei de COVID-19, informează AFP. În virtutea acestei noi politici sanitare, Statele Unite vor înceta să mai finanțeze cercetările denumite 'câștig de funcție' î