Cseke Attila consideră necesar proiectul privind obligativitatea certificatului digital pentru personalul medical
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat marţi că proiectul de lege privind instituirea obligativităţii certificatului digital COVID pentru personalul medical reprezintă o măsură necesară în această perioadă a pandemiei. "Ieri, Ministerul Sănătăţii a pus în transparenţă decizională proiectul de lege privind o
Ministrul Cseke Attila şi vicepremierul Kelemen Hunor s-au imunizat cu a treia doză de vaccin
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, şi vicepremierul Kelemen Hunor s-au imunizat, marţi, la Spitalul Militar Central "Carol Davila", cu cea de-a treia doză de vaccin anti-COVID-19. "De astăzi, toţi cei care s-au vaccinat cu schemă completă cu cele două doze şi au trecut cel puţin şase luni de la ultima doză pot cere
Începe imunizarea populaţiei cu a treia doză de vaccin anti-COVID
În România începe marţi imunizarea populaţiei cu cea de a treia doză de vaccin anti-COVID. Momentul va fi marcat la Institutul Naţional de Boli Infecţioase "prof. dr. Matei Balş", unde cadrele medicale aflate în prima linie în lupta împotriva COVID-19 vor primi cea de a treia doză de vaccin.
CNCAV: 17.986 persoane au fost vaccinate anti-COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 17.986 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 15.633 reprezintă prima doză şi 2.353 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, luni, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. Din 27 decembrie 2020,
Proiect: Certificat digital al UE privind COVID-19 - obligatoriu pentru personalul medical
Ministerul Sănătăţii a postat în transparenţă decizională un proiect de lege care prevede că personalul din cadrul unităţilor sanitare cu paturi publice şi private are obligaţia să prezinte un certificat digital al UE privind COVID-19, în vederea desfăşurării activităţii. Potrivit unui comunicat de presă al MS, certificatul trebuie să ateste î
GCS: 98 de oraşe şi 518 comune depăşesc incidenţa de trei cazuri de COVID-19 la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19, la 14 zile, este mai mare sau egală cu 3/1.000 de locuitori în 98 de oraşe şi 518 comune, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Dintre cele 98 de oraşe, 26 au incidenţă de peste 5 la mia de locuitori. Cele mai mari valori ale incidenţei COVID-19 s-au înregistrat în:
Vrancea: Rata de infectare COVID-19 în municipiile Focşani şi Adjud a ajuns la circa 2,5 cazuri la mie
În municipiile Focşani şi Adjud incidenţa de infectare COVID-19 a ajuns la 2,49 şi, respectiv, 2,48 cazuri la mia de locuitori, ambele în creştere, a informat, luni, Direcţia de Sănătate Publică (DSP). Totodată, trei comune au depăşit rata de infectare cu COVID-19 de trei cazuri la mia de locuitori, în timp ce rata de infectare la nivelul jud
Municipiul Iaşi se apropie de o incidenţă COVID-19 de 3 la mie
Reprezentanţii municipalităţii ieşene au anunţat, luni, că se pregătesc pentru intrarea în "scenariul portocaliu", deoarece rata de incidenţă cumulată a cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 în ultimele 14 zile a ajuns la 2,94 la 1.000 de locuitori. "Ţinând cont de creşterea abruptă a numărului de infectări şi, implicit, a incid
Olt: Incidenţa îmbolnăvirilor de COVID-19 a depăşit 5 la mie în municipiile Slatina şi Caracal
Incidenţa îmbolnăvirilor de COVID-19, cumulată în ultimele două săptămâni, a crescut, luni, la peste cinci la mia de locuitori în municipiile Slatina şi Caracal şi în alte opt localităţi, iar la nivelului judeţului a ajuns la 3,04 la mia de locuitori, cea mai mare de la începutul pandemiei, conform datelor afişate de Direcţia de Sănătate P
Hunedoara: Municipiul Deva a intrat în scenariul roşu
Municipiul Deva a intrat luni în scenariul roşu, după ce incidenţa cazurilor de îmbolnăviri de COVID-19 a ajuns la 3,55 la mia de locuitori, conform calculelor publicate de către specialiştii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara. Reşedinţa judeţului Hunedoara se alătură astfel municipiului Hunedoara, unde incidenţa cazurilor de infectare c
Cluj: Incidenţa în municipiul reşedinţă a trecut de 5 la mie; şase comune au peste 6 cazuri la mie
Municipiul Cluj-Napoca are, conform raportării de luni a autorităţilor, o rată a incidenţei cumulate de 5,18 cazuri la mia de locuitori, pentru perioada 10-23 septembrie, ceea ce înseamnă că se apropie de pragul de 6/1.000 când, printre altele, toate şcolile ar urma să treacă la învăţământ online. Incidenţa în municipiul Cluj-Napo
GCS: 1.311 paturi de ATI destinate pacienţilor COVID; doar 24 libere, niciunul în Bucureşti
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat luni faptul că, la nivel naţional, există 1.311 paturi de terapie intensivă destinate pacienţilor care au COVID-19, în Capitală nefiind niciunul liber în prezent. GCS afirmă că la nivel naţional sunt libere 24 paturi ATI pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special p
Timiş: Timişoara a depăşit pragul de 7 la mie al incidenţei SARS-CoV-2; creşte şi numărul minorilor infectaţi
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, luni, că Timişoara a ajuns la o rată de infectare cu SARS-CoV-2 de 7,17 la mie, iar pe judeţ indicatorul a urcat la 5,32 la mie, în timp ce în ultimele 24 de ore au fost confirmate 294 de cazuri de COVID, dintre care 165 în Timişoara. Totodată, a crescut şi numărul minorilor infec
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (2.559), Timiş (356), Cluj (265)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 2.559 şi în judeţele Timiş - 356, Cluj - 265, Ilfov - 274, Dolj - 258, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Vrancea - 11, Covasna -
GCS: 1.218 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 11.032, dintre care 290 de copii
Un număr de 11.032 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 290 de copii, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.218 pacienţi, dintre aceştia 18 fiind copii. Pe teritoriul României, 50.421 p
