Alba: Doze epuizate la patru centre de vaccinare, după ce un număr mare de persoane au făcut doza booster
Patru de vaccinare anti-COVID-19 din judeţul Alba, respectiv cele din Alba Iulia, Sebeş şi Cugir, au rămas miercuri fără doze de vaccin, după ce marţi s-a prezentat pentru efectuarea celei de-a treia doze (booster) un număr relativ mare de persoane. Purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Alba, Ioana Presecan, a menţi
VIDEO Gheorghiţă: Peste 215.000 de elevi cu vârste între 12-19 ani au primit cel puţin o doză de vaccin
Peste 215.000 de elevi cu vârste între 12 şi 19 ani au primit cel puţin o doză de vaccin, a precizat, miercuri, într-o conferinţă de presă, preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă.
DSP Bucureşti: Incidenţa COVID-19 a trecut de 6 la mia de locuitori
Rata de incidenţă cumulată a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, miercuri, la 6,33 la mia de locuitori în Capitală, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bucureşti. În urmă cu o zi, aceasta era de 5,57. Acum o lună, pe 29 august, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 0,74 la mia de locuitori,
Alba: Gravidă cu COVID-19, cu afectare pulmonară de 70%, nevaccinată, salvată de o echipă complexă de medici
O gravidă de 33 de ani infectată cu virusul SARS-CoV-2, nevaccinată, care a avut o afectare pulmonară gravă, de aproximativ 70%, a fost salvată de către medicii din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia, la îngrijirea acesteia contribuind mai multe echipe medicale, de la diferite specialităţi, precum ATI, Boli infecţioase, Urgenţe, Ginecologie
Iaşi: Tânără salvată de medicii de la 'Parhon' după ce ar fi încercat să se sinucidă cu paracetamol
Medicii Spitalului Clinic "Dr. C. I. Parhon" din Iaşi au reuşit să salveze viaţa unei femei în vârstă de 24 de ani care ar fi încercat să se sinucidă înghiţind 60 de comprimate de paracetamol, pe fondul unei probleme sentimentale. Purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic "Dr. C. I. Parhon", Ionuţ Nistor, a dec
Dr. Theodora Benedek: Circa 120.000 de pacienţi cardiaci, nerecuperaţi anual în lipsa centrelor dedicate
Circa 120.000 de pacienţi cardiaci sunt în imposibilitatea de a se recupera în fiecare an, pe fondul lipsei de capacitate a centrelor de recuperare din România, a declarat, marţi, şefa Clinicii de Cardiologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş, Theodora Benedek. Dr. Theodora Benedek a arătat, în cadrul co
Cojan (CNAS): 35% din medicii de familie au încheiat contracte pentru vaccinarea anti-COVID; va fi trimisă o circulară
Preşedintele Casei Naţionale pentru Asigurări de Sănătate (CNAS), Adela Cojan, a declarat marţi că, până în prezent, doar aproximativ 35% din medicii de familie au încheiat contracte pentru vaccinarea anti-COVID. În cadrul dezbaterii "Valul 4: impact, ameninţări, soluţii", organizată de DC News Media Group, Co
CNCAV: 42.812 persoane au fost vaccinate anti-COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 42.812 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 19.700 reprezintă prima doză, 2.725 - doza a doua şi 20.387 - doza a treia, potrivit unei informări transmise, marţi, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Mureş: Rata de deces de cauză cardiovasculară, de trei ori mai mare în România faţă de media europeană
Şefa Clinicii de Cardiologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Târgu Mureş, profesor doctor Theodora Benedek, a prezentat, marţi, concluziile unui raport european privind situaţia bolilor cardiovasculare şi a recuperării cardiovasculare care indică faptul că rata de deces din cauză cardiovasculară este de trei ori mai mare în ţa
Nicolescu (DSP Bucureşti): Capacitatea din momentul de faţă nu ne permite să facem anchetele epidemiologice în timp real
Capacitatea actuală a Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti nu permite să fie făcute în timp real anchetele epidemiologice în cazul îmbolnăvirilor de COVID-19, a declarat, marţi, directorul executiv Oana Nicolescu, menţionând că există şi întârzieri pentru testare, din cauza numărului mare de cazuri, dar vor fi luate toate măsuri
VIDEO Adriana Pistol (CNSCBT): Garantat - nu de sâmbătă până luni poţi să produci acest număr de cazuri COVID
Directorul Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul INSP, Adriana Pistol, spune că pentru epidemiologi creşterea numărului de cazuri COVID, de marţi, "nu are nicio legătură cu congresul niciunui partid". "Este ceva ce se petrece în fiecare weekend. Pentru noi, ca epidemiologi, nu are nicio legătură
Dr. Virgil Musta: E nevoie de responsabilitate şi de solidaritate, indiferent dacă suntem vaccinaţi sau nu
Şeful Secţiei de Boli Infecţioase a Spitalului "Victor Babeş" din Timişoara, dr. Virgil Musta, a atras atenţia, marţi, că numărul mare al noilor infectaţi zilnic cu SARS-CoV-2 pune o presiune foarte mare pe spitale, a căror capacitate de internare va fi depăşită în zilele următoare, iar responsabilitatea pentru a contribui la scăderea transmiterii vir
VIDEO Preşedintele CNCAV se va vaccina anti-COVID cu doza a treia săptămâna viitoare
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a informat, marţi, că se va imuniza cu cea de-a treia doză în cursul săptămânii viitoare. "Eu voi face doza trei în cursul săptămânii viitoare la Spitalul Militar Central, acolo unde am beneficiat şi de prima schemă de vaccinare", a precizat el, într-o
VIDEO Andrei Baciu (MS): Până luni au fost generate 3.603.264 de certificate de vaccinare anti-COVID
Un număr de 3.603.264 de certificate de vaccinare anti-COVID au fost generate până luni, la ora 10,00, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte al CNCAV. "Până pe 27 septembrie, la ora 10,00, au fost generate 3.603.264 de certificate. În general, raportul se păstrează acelaşi - 94% aproximat
Cameră/ Nicolescu: DSP Bucureşti nu a primit nicio sesizare referitoare la încălcarea anumitor reguli la Congresul PNL
Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti nu a primit nicio sesizare referitoare la încălcarea regulilor la organizarea Congresului PNL de sâmbătă şi nu are nicio atribuţie în autorizarea unor astfel de evenimente sau în aplicarea de sancţiuni, a declarat, marţi, Oana Nicolescu, directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică



