Iaşi: Centru de vaccinare reactivat la Spitalul de Boli Infecţioase pentru personalul instituţiei
La Spitalul de Boli Infecţioase Sf Parascheva din Iaşi a fost reactivat, marţi, centrul de vaccinare pentru cei 500 de angajaţi ai unităţii medicale care vor să se imunizeze cu doza trei. Printre primele persoane care s-au imunizat la acest centru este şi managerul spitalului, dr Florin Roşu. "Este centrul care va deservi c
GCS: 11.049 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 73.300 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 11.049 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 73.300 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Până marţi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.210.810 de cazuri de persoane infectate cu
Managerul Spitalului de Infecţioase Iaşi: Metoda eficientă este vaccinarea, nu de a găsi mai multe paturi ATI
Singura metodă eficientă de luptă împotriva aceste pandemii este cea de vaccinare, nu de a găsi din nou mai multe şi mai multe paturi de Terapie Intensivă, a declarat, marţi, managerul Spitalului de Boli Infecţioase "Sfânta Parascheva" din Iaşi, Florin Roşu. "Această focalizare pe paturile din Terapia Intensivă nu es
CNCAV: Încă 204.000 de doze de vaccin de la Johnson&Johnson, livrate în România
Un număr de 204.000 de doze de vaccin Janssen ajung, miercuri, la Compania Naţională "Unifarm" SA, a anunţat Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse în Bucureşti pe cal
CNCAV: 204.000 de doze de vaccin de la compania farmaceutică Johnson&Johnson vor sosi, miercuri, în ţară
Un număr de 204.000 de doze de vaccin Janssen vor ajunge, miercuri, la Compania Naţională "Unifarm" SA, informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse în Bucureşti
Galaţi: Centrul de vaccinare drive-thru îşi mută activitatea la Patinoarul din municipiul reşedinţă
Centrul de vaccinare drive-thru, amenajat de Primăria municipiului Galaţi în parcarea unui mall, îşi mută activitate în incinta Patinoarului, având în vedere scăderea temperaturilor, informează, marţi, Biroul de presă al municipalităţii. Potrivit sursei citate, la Patinoarul din Galaţi vor fi două fluxuri de vacci
DSP Bucureşti: Incidenţa COVID-19, marţi - 5,57 la mia de locuitori
Rata de incidenţă cumulată a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, marţi, la 5,57 la mia de locuitori în Capitală, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bucureşti. În urmă cu o zi, aceasta era de 4,95. Acum o lună, pe 28 august, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 0,69 la mia de locuitori, con
Iaşi: UPU de la Spitalul 'Sfântul Spiridon' - plin de pacienţi COVID care solicită internare
La Unitatea de Primiri a Urgenţelor din cadrul Spitalului "Sfântul Spiridon" din Iaşi au fost aduse 24 de persoane confirmate pozitiv la COVID-19, opt dintre acestea necesitând terapie intensivă. Coordonatorul UPU de la Spitalul "Sfântul Spiridon" din Iaşi, Diana Cimpoeşu, a informat că vârstele paci
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Persoanele vaccinate cu Pfizer şi Moderna se pot prezenta pentru doza a treia
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că persoanele vaccinate cu două doze de vaccin anti-COVID-19 se pot prezenta pentru doza a treia la centrele de vaccinare, recomandând programarea pentru efectuarea acesteia. "Oricine se poate prezenta astăzi în toate centrele de vaccinare, c
Un nou centru fix de vaccinare se deschide în Sectorul 6; centrul Drive Thru Plaza se închide
Un nou centru fix de vaccinare va fi deschis, începând cu 1 octombrie, în cartierul Drumul Taberei, Aleea Lunca Cernei 6A (fostul magazin caritabil SocialXchange), anunţă Primăria Sectorului 6. Sursa citată precizează că centrul va fi dotat cu cele mai noi şi moderne echipamente, iar personalul specializat va asigura fluenţa
Vrancea: Centrele de vaccinare împotriva COVID-19 din judeţ şi-au reluat programul normal de funcţionare
Centrele de vaccinare împotriva COVID-19 din Vrancea şi-au reluat, începând de marţi, programul normal de funcţionare, zeci de persoane venind să se imunizeze încă de la primele ore ale dimineţii cu doza a treia, potrivit coordonatorului campaniei judeţene de vaccinare, medicul epidemiolog Janina Lazăr. "Înce
Buzău: Centrul de vaccinare anti-COVID-19 de la SJU şi-a reluat activitatea; 12 cadre medicale au primit doza 3
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Buzău a anunţat că în Centrul de vaccinare anti-COVID-19 din incinta instituţiei a fost reluată activitatea, începând de marţi, administrarea celei de-a treia doze. Totodată, în această dimineaţă a demarat şi administrarea celei de-a treia doze pentru persoanele care s-au
Raluca Prepeliţă (psihiatru): Sănătatea mintală în pandemie a cunoscut noi valenţe de ordin adaptativ şi terapeutic
Sănătatea mintală în ultimul an şi jumătate de pandemie a cunoscut noi valenţe de ordin adaptativ şi terapeutic, deoarece, comparativ cu perioada anterioară lunii martie 2020, s-a observat o creştere a cazurilor de pacienţi care au fost diagnosticaţi la prima adresabilitate cu tulburări psihice şi care au accesat serviciile de sănătate mintală, a declarat pentr
Noi teste COVID vor fi distribuite către DSP-uri pentru şcoli
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Atttila, a anunţat că marţi va semna ordinul de distribuire de noi teste către direcţiile de sănătate public şi care sunt destinate şcolilor. "Vineri am dispus o analiză la nivelul Ministerului Sănătăţii împreună cu direcţiile de sănătate publică şi pot să vă spun că astăzi voi semna ordinul d
Cseke Attila: În această săptămână vom creşte numărul de paturi ATI în Bucureşti
Numărul de paturi de terapie intensivă în Bucureşti pentru pacienţii infectaţi cu noul coronavirus va creşte în această săptămână, a anunţat, marţi, ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, precizând că Spitalele Malaxa şi Sfântul Ioan vor deveni unităţi "exclusiv COVID". "Ieri am operaţional
