GCS: 111 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 111 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 58 bărbaţi şi 53 femei internaţi în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severi
GCS: 6.333 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 44.200 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 6.333 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 44.200 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="4bf95c92-34fd-4d67-9bbf-5072253413ed" data-type="i
DSP Bucureşti: 4,35 - incidenţa COVID duminică
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 în ultimele 14 zile este duminică, în Bucureşti, de 4,35 la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică. Cu o zi în urmă, incidenţa COVID a fost de 4,1. Pe 26 august, incidenţa COVID în Bucureşti era 0,6 la mia de locuitori. AGERPRES/(AS -
FABC: Depolitizarea sistemului de sănătate, singura şansă de supravieţuire pentru pacienţii cu cancer din România
Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) subliniază că depolitizarea sistemului de sănătate este singura şansă de supravieţuire pentru pacienţii cu cancer din România. Discuţii despre situaţia bolnavilor de cancer au avut loc, în perioada 23-26 septembrie, la Poiana Braşov, la a XIII-a ediţie a Conferinţei Naţionale FABC,
CNCAV: 16.734 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 16.734 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson & Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 14.251 reprezintă prima doză şi 2.483 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, sâmbătă, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Prahova: Doar 4 paturi libere în judeţ pentru pacienţii COVID, niciunul la ATI
Doar 4 paturi mai sunt libere, sâmbătă, în judeţul Prahova, pentru pacienţii diagnosticaţi cu COVID-19, niciunul dintre acestea nefiind însă la terapie intensivă, arată datele oficiale comunicate de Prefectură. Potrivit sursei citate, la nivelul judeţului sunt 380 de paturi disponibile pentru persoanele infectate cu noul coro
GCS: 12 paturi de terapie intensivă libere la nivel naţional; 3 în Bucureşti
Grupul de Comunicare Strategică informează că, potrivit datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există sâmbătă 1.251 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19, din care 1.195 sunt ocupate. Potrivit GCS, în Bucureşti sunt avizate de către Direcţia de Sănătate Publică 265 de paturi de ATI pentru pacien
Prefectura Timiş: Toate paturile ATI COVID sunt ocupate
Toate cele 36 de paturi ATI COVID din spitalele timişene sunt ocupate sâmbătă, potrivit Prefecturii Timiş. "Toate cele 36 de locuri din spitale sunt ocupate. Mai sunt 10 paturi la Spitalul de Copii, la Clinica Bega (maternitate - n.r.) şi la Spitalul de Boli Cardiovasculare, pentru bolnavii (cu SARS-CoV-2 - n.r.) din acele spitale&q
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (808), Timiş (487), Iaşi (395),
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 808 şi în judeţele Timiş - 458, Iaşi - 395, Ilfov - 305, Prahova - 301, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Covasna - 22,
GCS: 1.195 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 9.852, dintre care 264 de copii
Un număr de 9.852 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 264 de copii, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.195 de pacienţi, dintre aceştia 17 fiind copii. Pe teritoriul Românie
GCS: 121 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 121 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 61 de bărbaţi şi 60 de femei internaţi în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-
GCS: 7.676 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 67.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 7.676 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 67.000 de teste, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="e6d1874a-30f9-4008-a4b4-95abb364d632" data-type=&q
Incidenţa COVID în Capitală a ajuns la 4,1 la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 în ultimele 14 zile este sâmbătă, în Bucureşti, de 4,1 la mia de locuitori. Această valoare a fost comunicată de către Direcţia de Sănătate Publică, a informat subprefectul Capitalei, Antonela Ghiţă. Cu o zi în urmă, vineri, incidenţa COVID a fost de 3,77 la mia
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase Iaşi: Până la ora 1:05 au fost consultaţi peste 80 de pacienţi; 99% - nevaccinaţi
Noaptea de vineri spre sâmbătă a fost una "de foc" la Spitalul de Boli Infecţioase "Sf. Parascheva" din Iaşi, a declarat managerul instituţiei, dr. Florin Roşu, având în vedere că până la ora 1,05 au fost consultaţi 80 de pacienţi, peste 99% fiind nevaccinaţi anti-COVID. Potrivit medicului, curtea Sp
CNCAV: 19.981 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 19.918 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 17.062 reprezintă prima doză şi 2.919 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, vineri, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. D

