GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (961), Timiş (492), Cluj (329)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 961 şi în judeţele Timiş - 492, Cluj - 329, Ilfov - 327, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 s-au înregistrat în judeţele Tulcea - 33, Harghita - 41, Covasna - 52.
GCS: 1.067 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 9.078, dintre care 244 de copii
Un număr de 9.078 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 244 de copii, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.067 de pacienţi, dintre aceştia 16 fiind copii. Pe teritoriul României, 39.795 de persoane confi
GCS: 113 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 113 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 58 bărbaţi şi 55 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj,
GCS: 7.095 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; aproape 54.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 7.095 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproape 54.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Până joi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.172.981 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus şi 1.090.380 de paci
Cseke Attila: O măsură posibilă de vaccinare obligatorie nu poate fi făcută decât printr-un proiect de lege
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat, joi, că o posibilă măsură de vaccinare obligatorie nu poate fi făcută decât printr-un proiect de lege, în Parlament. "Vă rog să ne lăsaţi câteva zile să venim cu o soluţie, pentru că fiecare dintre aceste modalităţi trebuie discutată cu specialiştii. Vaccinarea personalului medi
Incidenţa COVID în Capitală a ajuns la 3,65 la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 în ultimele 14 zile este joi, în Bucureşti, de 3,65 la mia de locuitori. Această valoare a fost comunicată de către Direcţia de Sănătate Publică, a informat subprefectul Capitalei, Antonela Ghiţă. Cu o zi în urmă, incidenţa cazurilor de COVID în Capitală a fost d
INSP: În ultima săptămână, 35,5% dintre cazurile de COVID-19 - în Bucureşti şi judeţele Timiş, Cluj, Ilfov, Iaşi
Mai mult de o treime (35,5%) din totalul cazurilor de COVID-19 s-au înregistrat, în săptămâna 13 - 19 septembrie, în Bucureşti şi în judeţele Timiş, Cluj, Ilfov şi Iaşi, a informat, joi, Institutul Naţional de Sănătate Publică. Trei sferturi (75,8%) dintre cazurile confirmate au fost înregistrate la persoane nevaccinate anti
Spitalul Judeţean Ilfov redevine unitate COVID-19
Spitalul Judeţean Ilfov redevine unitate COVID-19, anunţă miercuri CJ Ilfov. "Pacienţii care se află acum internaţi în spital nu vor fi evacuaţi. La Spitalul Judeţean Ilfov sunt 15 paturi, în Secţia de terapie intensivă, pentru pacienţii COVID-19", se arată într-un comunicat transmis AGERPRES. Spitalu
Dr. Evelina Moraru: Persoanelor alergice la ambrozie trebuie să le faci o educaţie a dietei; există acum posibilitatea de imunoterapie
Alergia la ambrozie este una dintre cele mai frecvente alergii la polen, prevalenţa sa fiind similară cu aceea a diabetului zaharat în rândul populaţiei active din România, a declarat pentru AGERPRES prof. univ. dr. Evelina Moraru. Potrivit acesteia, un lucru mai puţin ştiut este faptul că alergia la ambrozie poate avea manif
CNCAV: 16.862 persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 16.862 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 13.748 reprezintă prima doză şi 3.114 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, miercuri, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Prefectura Capitalei: 2.049 de persoane - vaccinate anti-COVID cu prima doză şi 590 cu a doua, în ultimele 24 de ore
Un număr de 2.049 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 cu prima doză şi 590 cu cea de a doua, în ultimele 24 de ore, a informat miercuri Prefectura Capitalei. În Bucureşti s-au imunizat cu prima doză 809.691 de persoane, iar cu a doua - 741.295. Un număr de 3.231 de persoane au decedat de COVID-19 de la
Bistriţa-Năsăud: Numărul persoanelor imunizate a început să crească după introducerea certificatului COVID
Numărul persoanelor care s-au prezentat la centrele de vaccinare din judeţul Bistriţa-Năsăud, în vederea imunizării împotriva COVID-19, a început să crească din această săptămână, odată cu introducerea certificatului digital COVID, media vaccinărilor din primele două zile ale săptămânii în curs fiind dublă faţă de începutul s
GCS: 46 de oraşe şi 266 de comune depăşesc incidenţa de trei cazuri de COVID-19 la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19, la 14 zile, este mai mare sau egală cu 3/1.000 de locuitori în 46 de oraşe şi 266 de comune, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Dintre cele 46 de oraşe, cinci au incidenţă de peste 5 la mia de locuitori. Cele mai mari valori ale incidenţei COVID-19 s-au înregistr
Harghita: Centru modern pentru diagnosticarea, prevenţia şi tratarea patologiilor sânului, la SJU Miercurea Ciuc
Un centru modern de senologie a fost înfiinţat în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, acesta dispunând de aparatură ultraperformantă, care va fi folosită pentru diagnosticarea patologiilor sânului. Managerul SJU Miercurea Ciuc, dr. Konrad Judit, a vorbit, miercuri, într-o conferinţă de presă,
Timiş: În ultimele 24 de ore, opt cadre medicale şi 59 de minori infectaţi cu SARS-CoV-2
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, miercuri, că în ultimele 24 de ore în judeţ au fost confirmate 376 de noi cazuri de COVID-19, din care 192 în Timişoara, printre noii testaţi pozitiv cu SARS-CoV-2 fiind şi opt cadre medicale, iar 59 sunt minori, din care doi preşcolari de la o creşă. Miercuri erau 284 de bolnavi




