GCS: 109 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 109 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 64 bărbaţi şi 45 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău,
GCS: 5.655 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 28.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 5.655 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 28.000 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Până luni, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.199.761 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus şi
Cluj: 11 echipamente medicale ultramoderne, în valoare de 90.000 de lei, pentru Spitalul Turda
Spitalul Municipal din Turda a fost dotat cu 11 echipamente medicale ultramoderne, în valoare de 90.000 de lei, printr-o investiţie din bugetul propriu al Consiliului Judeţean (CJ) Cluj. "Consiliul Judeţean a achiziţionat 11 noi echipamente medicale ultramoderne pentru Spitalul Municipal Turda. Consiliul Judeţean Cluj a achiziţionat
Alba: Activitate reluată la patru centre de vaccinare anti-COVID-19; în alte şase, revenire la program de 12 ore
Patru centre de vaccinare anti-COVID-19 din judeţul Alba îşi vor relua de marţi activitatea, iar în celelalte şase în care fluxul nu a fost întrerupt se va reveni la programul mărit de 12 ore pe zi, potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, de către Biroul de Presă al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Alba. &q
DSP Bucureşti: Incidenţa COVID-19 a ajuns la 4,95 la mia de locuitori
Rata de incidenţă cumulată a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns luni la 4,95 la mia de locuitori în Capitală, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bucureşti. Cu o zi în urmă, aceasta era de 4,35. Acum o lună, pe 27 august, incidenţa COVID în Bucureşti era 0,64 la mia de locuitori, conform s
Bihor: Incidenţa cazurilor de COVID-19 a ajuns la 3,02 la mie în municipiul Oradea
Alte 109 cazuri de infecţie cu SARS-CoV-2 au fost identificate în Bihor după prelucrarea a 625 de teste în ultimele 24 de ore, numărul cazurilor active urcând astfel la 1.334 în judeţ, din care 681 în Oradea, au informat, luni, Prefectura şi Direcţia de Sănătate. Incidenţa cazurilor în municipiul reşedinţă d
Prahova: Municipiul Ploieşti a intrat în scenariul roşu, cu o rată de infectare de 3,08/1000
Municipiul Ploieşti a intrat, luni, în scenariul roşu, cu o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de 3,08 la mia de locuitori, arată datele comunicate de Prefectura Prahova. Potrivit sursei citate, 24 de unităţi administrativ-teritoriale (UAT) se află în scenariul roşu, fiind vorba despre şase oraşe, inclusiv municipiile Ploieşti şi C&
Imunizarea cu a treia doză de vaccin anti-COVID începe marţi la centrele de la Romexpo
Imunizarea cu a treia doză de vaccin anti-COVID începe marţi la centrele de la Romexpo, potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis, luni, AGERPRES. "Persoanele vaccinate care au cel puţin şase luni de la administrarea dozei a doua de vaccin anti-COVID se pot imuniza cu cea de-a treia doză începând de marţ
CNCAV: 11.013 persoane au fost vaccinate anti-COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 11.013 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 9.555 reprezintă prima doză şi 1.458 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, duminică, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. Din 27 decembrie 202
CNCAV: O nouă tranşă de vaccin Pfizer, de 737.100 de doze, este adusă în ţară
O nouă tranşă de vaccin de la compania Pfizer BioNTech, care constă în 737.100 doze, este adusă luni şi marţi în România, conform Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană şi vor ajunge luni pe aero
DSP Bucureşti: Modul de calcul al incidenţei cazurilor de coronavirus respectă acelaşi algoritm încă din martie
Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti a informat, duminică, faptul că modul de calcul al incidenţei cazurilor de coronavirus în funcţie de care se stabilesc scenariile în care se află fiecare localitate respectă acelaşi algoritm încă din luna martie a acestui an. "Urmare a informaţiilor apărute în spaţiul public p
GCS: 1.273 de paturi ATI pentru pacienţi COVID; doar 10 libere, în Capitală - niciunul
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat duminică faptul că, la nivel naţional, sunt disponibile 1.220 de paturi de terapie intensivă destinate pacienţilor COVID-19, în Capitală nefiind niciunul liber în prezent. "Duminică, potrivit datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.273 de paturi de AT
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (653), Timiş (442), Iaşi (399)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 653 şi în judeţele Timiş - 442, Iaşi - 399, Dolj - 331, Constanţa - 293, Ilfov - 291, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Hargh
Spitalul ''Victor Babeş'' Timişoara a creat o zonă roşie, urmare a numărului mare de forme severe de COVID
Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" din Timişoara a înfiinţat o Secţie de Pre-Terapie, ca urmare a creşterii accentuate a numărului de pacienţi cu forme severe şi foarte severe de infecţie cu SARS-CoV-2, dar şi a numărului mic de paturi ATI, parterul Secţiei de Pneumologie fiind transformat în zonă roşie.
GCS: 1.220 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 10.313, dintre care 267 de copii
Un număr de 10.313 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 267 de copii, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.220 de pacienţi, dintre aceştia 21 fiind copii. Pe teritoriul României, 4

