VIDEO Preşedintele CNCAV se va vaccina anti-COVID cu doza a treia săptămâna viitoare
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a informat, marţi, că se va imuniza cu cea de-a treia doză în cursul săptămânii viitoare. "Eu voi face doza trei în cursul săptămânii viitoare la Spitalul Militar Central, acolo unde am beneficiat şi de prima schemă de vaccinare", a precizat el, într-o
VIDEO Andrei Baciu (MS): Până luni au fost generate 3.603.264 de certificate de vaccinare anti-COVID
Un număr de 3.603.264 de certificate de vaccinare anti-COVID au fost generate până luni, la ora 10,00, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte al CNCAV. "Până pe 27 septembrie, la ora 10,00, au fost generate 3.603.264 de certificate. În general, raportul se păstrează acelaşi - 94% aproximat
Cameră/ Nicolescu: DSP Bucureşti nu a primit nicio sesizare referitoare la încălcarea anumitor reguli la Congresul PNL
Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti nu a primit nicio sesizare referitoare la încălcarea regulilor la organizarea Congresului PNL de sâmbătă şi nu are nicio atribuţie în autorizarea unor astfel de evenimente sau în aplicarea de sancţiuni, a declarat, marţi, Oana Nicolescu, directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: 5,5% dintre copiii cu vârste între 12-15 ani s-au vaccinat
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, că 5,5% dintre copiii cu vârste între 12 şi 15 ani s-au vaccinat împotriva noului coronavirus.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Acoperirea vaccinală la nivel naţional - aproximativ 33%; în Bucureşti - 51,13%
Acoperirea vaccinală anti-COVID la nivel naţional este de aproximativ 33%, iar în Bucureşti de 51,13%, a informat, marţi, într-o conferinţă de presă, coordonatorul campaniei de imunizare, Valeriu Gheorghiţă. "Acoperirea vaccinală la nivel naţional din populaţia eligibilă rezidentă cu vârstă de peste 12 ani este de aproximativ 33%. Practi
GCS: 109 oraşe şi 557 comune depăşesc incidenţa de trei cazuri COVID la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19, la 14 zile, este mai mare sau egală cu 3/1.000 de locuitori în 109 oraşe şi 557 comune, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Dintre cele 109 oraşe, 11 au o incidenţă peste 6 la mia de locuitori: * Bragadiru (Ilfov) - 8,94 cazuri la mia de locuitori * Slănic (Prahova) -
Corononavirus / Chirică (DSP): Rata cazurilor va ajunge probabil mâine la 6 în Bucureşti; aşteptăm rata de vineri pentru trecerea în scenariul 2
Şcolile din Bucureşti ar putea să treacă de vineri în online, conform scenariului 2. Dr. Angelica Chirică, reprezentant DSP, a declarat, marţi, la audierile din Comisia de sănătate a Camerei Deputaţilor, că în Bucureşti este probabil ca miercuri să ajungă la 6 rata de incidenţă a cazurilor de COVID-19 la mia de locuitori, menţionând că se aşt
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Persoanele imunizate cu Johnson & Johnson încă nu au recomandare pentru a efectua doza de rapel
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a precizat marţi că persoanele care au fost imunizate cu vaccinul de la compania Johnson & Johnson încă nu au recomandare pentru a efectua doza de rapel. "Persoanele care au primit vaccinul de la compania Johnson & Johnson încă nu au recomandare pentru a efectua doza
INSP: Până pe 26 septembrie - 2.009 cazuri confirmate cu varianta Delta
Până la data de 26 septembrie au fost confirmate 2.009 cazuri cu varianta Delta, a informat marţi Institutul Naţional de Sănătate Publică. Informarea privind cazurile de COVID-19 confirmate cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare (VOC) arată că, până la data de 26 septembrie, au fost raportate la INSP - CNSCBT 4.369 de secvenţie
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (1.912), Timiş (564), Cluj (396)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 1.912 şi în judeţele Timiş - 564, Cluj - 396, Iaşi - 392, Ilfov - 357, Constanţa - 333, Prahova - 281, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în
GCS: 1.336 de paturi ATI destinate pacienţilor COVID; 26 libere, 11 în Bucureşti
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat marţi faptul că, la nivel naţional, există 1.336 de paturi de terapie intensivă destinate pacienţilor care au COVID-19, în Capitală 11 fiind libere în prezent. GCS afirmă că la nivel naţional sunt libere 26 paturi ATI pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezer
Rafila susţine că o consultare serioasă ar fi putut găsi alt tip de abordare în cazul certificatului pentru medici
Deputatul PSD Alexandru Rafila apreciază că o consultare "mai serioasă" cu reprezentanţii organizaţiilor profesionale ar fi dus la găsirea unui "alt tip de abordare" în cazul proiectului de lege privind instituirea obligativităţii certificatului digital COVID pentru personalul medical. În cadrul dezbaterii "Valul 4: impact,
GCS: 1.218 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 11.032, dintre care 290 de copii
Un număr de 11.431 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 306 copii, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.267 pacienţi, dintre aceştia 17 fiind copii. Pe teritoriul României, 54.953 per
GCS: 208 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 208 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 99 bărbaţi şi 109 femei în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Caraş-Severin, Călăraş
Botoşani: Toate paturile ATI pentru COVID-19 sunt ocupate, iar numeroşi pacienţi sunt în aşteptare
Toate cele 15 paturi de pe Secţia de anestezie- terapie intensivă (ATI) a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati", care sunt destinate pacienţilor cu COVID-19, sunt ocupate, iar numeroşi bolnavi sunt pe lista de aşteptare pentru a ajunge pe ATI, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani, m
