Covasna: Spitalul Judeţean a sistat programul de vizitare, dar pacienţii internaţi pot primi pachete
Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe a sistat programul de vizitare a pacienţilor non-COVID, însă a anunţat că le permite acestora să primească pachete de la familie. Conducerea instituţiei menţionează că pachetele pot fi depuse la poarta spitalului zilnic, între orele 13,30 şi 14,30. "Dacă doriţi să trimiteţi
CNCAV: Agenţia Europeană pentru Medicamente a extins perioada de valabilitate pentru vaccinul Pfizer/BioNTech
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a informat, joi, că, în urma analizării datelor noi de stabilitate, Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a extins de la 6 luni la 9 luni perioada de valabilitate pentru vaccinul Comirnaty produs de compania Pfizer/BioNTech pentru dozele aflate pe lanţul de tempera
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (2.308), Timiş (729), Iaşi (691)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 2.308 şi judeţele Timiş - 729, Iaşi - 691, Ilfov - 525, Cluj - 515, Constanţa - 449, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Covasna - 42, Gor
Harghita: Peste 1.000 de persoane s-au vaccinat cu doza 3, în primele două zile; a crescut ritmul imunizărilor
Peste o mie de persoane s-a vaccinat, în judeţul Harghita, cu doza a treia, în primele două zile de la începerea administrării, în această perioadă înregistrându-se şi o creştere a numărului persoanelor care doresc să se imunizeze. Potrivit datelor furnizate de Instituţia Prefectului, marţi şi miercuri au fo
GCS: 1.364 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 12.168, dintre care 315 copii
Un număr de 12.168 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 315 de copii, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.364 pacienţi, dintre aceştia 16 fiind copii. Pe teritoriul României, 61.976 de
GCS: Doi copii bolnavi de COVID au murit; 176 de decese înregistrate în ultimele 24 de ore
Un număr de 176 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 89 bărbaţi şi 87 femei internaţi în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Severin,
GCS: 12.032 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; aproximativ 68.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 12.032 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproximativ 68.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Până joi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.233.668 de cazuri de persoane infectate c
Persoanele vaccinate cu schemă completă care deţin certificat digital pot participa de joi la Loteria Vaccinării
Persoanele vaccinate cu schemă completă şi care deţin certificat digital al UE privind COVID-19 pe baza codului numeric personal pot participa, începând de joi, la "Loteria Vaccinării", informează Ministerul Sănătăţii pe pagina de Facebook.
Giurgiu: 143 de persoane din judeţ s-au vaccinat cu doza a treia
Un număr de 143 de persoane din judeţul Giurgiu s-au vaccinat cu doza a treia împotriva COVID-19, fiind în principal 143 de medici, asistenţi sau angajaţi ai centrelor de vaccinare. "M-am vaccinat din teama că, deşi vaccinat cu primele două doze, sunt atât de multe cazuri pozitive în această perioadă că aş putea să
Botoşani: Focar de COVID-19 la UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă
Autorităţile sanitare din Botoşani au înregistrat un focar de COVID-19 la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati", fiind vorba de doi medici şi doi asistenţi medicali care au fost confirmaţi pozitiv, a declarat joi, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP). "&Ic
Noi instrucţiuni ale CNCAV privind vaccinarea anti-COVID în situaţii speciale
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a informat, joi, că este permisă imunizarea cu un alt tip de ser pe bază de ARN Mesager pentru toate persoanele cărora le-a fost administrată prima doză de Vaxzevria (AstraZeneca) şi care au decis amânarea rapelului mai mult de trei luni.
Vaccinarea anti-COVID întreruptă la un centru din municipiul Botoşani, din lipsă de ser
Procesul de vaccinare în municipiul Botoşani a fost întrerupt, de miercuri seară până joi dimineaţă, ca urmare a epuizării stocurilor de vaccin, a declarat, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, la Centrul de vaccinare de la Colegiul Tehnic "Gheorghe
Spitalul de Copii ''Louis Ţurcanu'' Timişoara - apel către medicii de familie să nu trimită orice viroză la UPU
Medicul pediatru Mihai Gafencu, de la Spitalul de Copii "Louis Ţurcanu" din Timişoara, a făcut, joi, un apel către medicii de familie din judeţ să nu trimită orice viroză de sezon la Unităţile de Primiri Urgenţe ale spitalelor pentru a nu le aglomera. Totodată, el a declarat, pentru AGERPRES, că în valul patru pandemic
Prahova: O treime dintre localităţile judeţului, în scenariul roşu; cea mai mare incidenţă - 14,1 la mie
O treime din localităţile judeţului Prahova se află în scenariul roşu, având rata de infectare cu noul coronavirus de peste trei cazuri la mia de locuitori, cea mai mare incidenţă fiind raportată în comuna Gura Vadului- 14,1/1.000. Potrivit datelor publicate, joi, de Prefectura Prahova, 33 din cele 104 unităţi administrativ-t
DSP Bucureşti: Incidenţa COVID-19 a ajuns la 6,64 la mia de locuitori
Rata de incidenţă cumulată a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, joi, la 6,64 la mia de locuitori în Capitală, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bucureşti. În urmă cu o zi, aceasta era de 6,33. Acum o lună, pe 30 august, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 0,76 la mia de locuitori, confo