Universitatea Politehnica a deschis un centru de vaccinare mobil în Complexul Studenţesc Regie
Universitatea Politehnica din Bucureşti în parteneriat cu Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti a deschis un centru mobil de vaccinare în Complexul Studenţesc Regie, "având în vedere contextul epidemiologic actual" generat de răspândirea coronavirusului SARS CoV-2, precum şi începerea noului an universitar, dar şi a perioadei de
Bode: Disfuncţionalităţi şi nereguli constatate la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa anul trecut şi în februarie 2021
Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a precizat vineri că echipele ISU care au efectuat controale, anul trecut şi anul acesta, la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa, unde vineri a avut loc un incendiu soldat cu şapte morţi, au constatat o serie de disfuncţionalităţi şi nereguli, în urma cărora au fost aplicate sancţiuni. &q
MApN: Sistemul Medical Modular din Constanţa - redeschis pentru pacienţi din Spitalul de Boli Infecţioase
Sistemul Medical Modular de Izolare şi Tratament (SMMIT) Constanţa a fost redeschis, în regim de urgenţă, în cursul zilei de vineri, pentru a prelua pacienţi evacuaţi în urma incendiului de la Spitalul de Boli Infecţioase din localitate. Potrivit MApN, activitatea este în plină dinamică, medicii efectuând trierea pacienţilor &icir
Iaşi: Ambulanţele cu pacienţi cu COVID-19 fac coadă la UPU de la SCJU şi Spitalul de Boli Infecţioase
Unitatea de Primire a Urgenţelor (UPU) din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţe (SCJU) 'Sf Spiridon' din Iaşi şi cea similară de la Spitalul de Boli Infecţioase 'Sf Parascheva' din Iaşi au atins capacitatea maximă pentru bolnavii cu COVID-19, ambulanţele fiind nevoite să aştepte la rând ca să îşi lase pacienţii.
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (2.428), Ilfov (600), Iaşi (521)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 2.428 şi judeţele Ilfov - 600, Iaşi - 521, Timiş - 454, Prahova - 426, Cluj - 391, Dolj - 347, Suceava - 306, Arad - 297, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au
Mureş: Proiect de peste 50,8 milioane de lei pentru prevenţia şi tratamentul cancerului de col uterin
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş şi Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureş au anunţat, vineri, la Sângeorgiu de Mureş, lansarea proiectului "Program de prevenţie, depistare precoce şi tratament precoce al cancerului de col uterin, regiunea Centru", în valoare tot
Sibiu: Majoritatea nou-născuţilor nu iau COVID-19 de la mame pentru că nu au receptori pentru virus (specialişti)
Doi dintre cei mai cunoscuţi medici neonatologi din România, Maria Stamatin (Iaşi) şi Livia Ognean (Sibiu) confirmă rezultatele unui studiu din 2020 realizat în China şi spun că maladia COVID-19 nu s-a transmis de la femeile însărcinate la nou-născuţi pentru că aceştia nu au receptori pentru acest virus. În Români
GCS: 1.391 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă, dintre care 18 copii
Un număr de 12.592 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 373 de copii, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.391 de pacienţi, dintre aceştia 18 fiind copii. Pe teritoriul României, 69.
GCS: 169 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 169 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 100 bărbaţi şi 69 de femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov
GCS: 10.887 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; aproximativ 67.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 10.887 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproximativ 67.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Până vineri, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.244.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coro
Cseke Attila: Se va face o analiză la sânge privind incendiul de la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat, vineri, că se va face o analiză "la sânge" privind cauzele incendiului de la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa şi vor fi luate măsuri în consecinţă. "Este un eveniment nefericit, nedorit. (...) Din acest raport, categoric, trebuie să tragem în
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa: Existau avizele legale, toate defecţiunile au fost remediate
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa, Stela Halichidis, a declarat, vineri, că unitatea medicală avea toate avizele legale, iar defecţiunile depistate anterior de către ISU au fost remediate. "Toate defecţiunile au fost remediate, totul funcţiona conform legii. Existau avizele legale, necesare, totul a funcţionat, dar s-a &i
DSP Bucureşti: Incidenţa COVID-19 a ajuns la 7,68 la mia de locuitori
Rata de incidenţă cumulată a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, vineri, la 7,68 la mia de locuitori în Capitală, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bucureşti. În urmă cu o zi, aceasta era de 6,64. Acum o lună, pe 1 septembrie, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 0,85 la mia de locuitori,
Cseke Attila: Evacuarea pacienţilor de la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa este în curs
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a precizat că evacuarea pacienţilor de la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa, unde vineri a avut loc un incendiu la Secţia ATI COVID, soldat cu decesul a 9 pacienţi, este în curs, aceştia fiind transferaţi la Spitalul Judeţean şi la Spitalul de Pneumoftiziologie iar "dacă va fi cazul", şi la spit
Medicul şef al Secţiei de Neonatologie Sibiu: Când avem 6-7 copii intubaţi este foarte greu
Medicul şef al Secţiei de Neonatologie din Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu, Livia Ognean, atrage atenţia că în România sunt prea puţine asistente medicale angajate să se ocupe de îngrijirea nou-născuţilor, mai ales a celor din secţiile de Terapie Intensivă. "Normarea cu personal în secţiile de Neonato





