Constanţa: Mai multe persoane decedate în incendiul de la Spitalul de Boli Infecţioase
Mai multe persoane au decedat vineri în incendiul de la Spitalul de Boli Infecţioase de la Constanţa. Informaţia a fost confirmată de Ministerul Sănătăţii. Prefectul judeţului Constanţa, Silviu Coşa, a declarat, vineri, că din informaţiile pe care le deţine patru persoane au decedat în urma incendiului care a izbucni
Ministerul Sănătăţii: 113 persoane erau internate la Spitalul de Boli Infecţioase Constanţa; 10 - la ATI
Un număr de 113 persoane erau internate vineri dimineaţa la Spitalul de Boli Infecţioase Constanţa, dintre care zece la ATI, a anunţat Ministerul Sănătăţii. "Din primele date transmise de către Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă, în această dimineaţă se aflau internate în unitatea sanitară un număr de 113 persoane, di
Cîţu: Vreau ca luni să trimitem în Parlament proiectul testării personalului nevaccinat din asistenţa socială, sănătate şi educaţie
Premierul Florin Cîţu a declarat că proiectul de lege privind testarea obligatorie pe cheltuială proprie a personalului nevaccinat din domeniul asistenţei sociale, sistemul medical şi educaţie este în procedură de avizare, adăugând că îşi doreşte ca luni să fie aprobat în Guvern şi transmis în procedură
CNSU a decis majorarea stocurilor de urgenţă medicală cu produse sanitare necesare în procesul de vaccinare anti-COVID
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a decis joi majorarea cantităţilor stocurilor de urgenţă medicală cu produse, materiale şi echipamente sanitare necesare în procesul de vaccinare a populaţiei împotriva virusului SARS-CoV-2. Astfel, în hotărâre este prevăzută achiziţionarea a: 3.
CNSU: Ministerele Educaţiei şi Sănătăţii - abilitate să modifice ordinul privind prezenţa fizică a elevilor la cursuri
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a aprobat joi hotărârea prin care ministerele Educaţiei şi Sănătăţii sunt abilitate să modifice ordinul comun astfel încât elevii să poată participa fizic la cursuri şi după depăşirea ratei de infectare cu SARS-CoV-2 de 6 la mia de locuitori. Totodată, CNSU abilitează cele două ministere să stabil
Iaşi: O femeie şi-a recăpătat vederea după ce a fost operată pe creier de o tumoră de 8 cm
O femeie în vârstă de 63 de ani şi-a recăpătat vederea după ce medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi i-au extirpat o tumoră cerebrală de 8 centimetri, localizată la baza craniului. Femeia susţine că a aflat de afecţiunea de care suferă în urma unor investigaţii imagistice făcute pentru că îşi pierduse vederea.
CNCAV: 61.873 persoane au fost vaccinate anti-COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 61.873 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 22.095 reprezintă prima doză, 2.821 - doza a doua şi 36.957 - doza a treia, potrivit unei informări transmise, joi, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. D
MS a semnat un contract pentru achiziţia a 32.800 flacoane de Remdesivir
Ministerul Sănătăţii a semnat un nou contract pentru achiziţia unei cantităţi de 32.800 flacoane Veklury (Remdesivir) de 100 mg, utilizate în tratamentul pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus. Ministerul Sănătăţii informează că medicamentul va fi distribuit, gratuit, către spitalele care asigură tratamentul pacienţilor infectaţi cu SARS-Cov-2 cu form
Prefectura Capitalei: 4.010 persoane - vaccinate anti-COVID cu prima doză, 586 cu a doua, 7.339 - cu a treia
Un număr de 4.010 persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 cu prima doză, 586 cu cea de a doua, iar 7.339 cu a treia, în ultimele 24 de ore, a informat joi Prefectura Capitalei. În Bucureşti s-au imunizat în total cu prima doză 836.440 de persoane, cu a doua - 745.501, cu a treia - 12.703. Un număr de 3.289 de pers
GCS: 123 de oraşe şi 643 de comune depăşesc incidenţa de trei cazuri COVID la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID, la 14 zile, este mai mare sau egală cu 3/1.000 de locuitori în 123 de oraşe şi 643 de comune, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Dintre cele 123 oraşe, 16 au o incidenţă peste 6 la mia de locuitori. Cele mai mari incidenţe se înregistrează în: * Bragad
Prof. dr. Dan Mircea Enescu, ales preşedinte al Consiliului Naţional al Siguranţei Pacientului
Prof. dr. Dan Mircea Enescu a fost ales preşedinte al Consiliului Naţional al Siguranţei Pacientului. "Consiliul Naţional al Siguranţei Pacientului, organism de specialitate, consultativ, fără personalitate juridică, neremunerat, şi-a ales, în cadrul Adunării Generale, preşedintele şi membrii Biroului Executiv. Preşedinte al CNSP a fost ales prof. d
Două paturi libere la ATI pentru COVID-19, altele decât cele rezervate pacienţilor cu condiţii speciale
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat joi că, la nivel naţional, mai sunt libere doar două paturi la terapie intensivă pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate celor infectaţi cu SARS-CoV-2 şi care au alte afecţiuni grave. În Capitală nu mai este disponibil niciun pat ATI pentru astfel de bolnavi. C
Covasna: Spitalul Judeţean a sistat programul de vizitare, dar pacienţii internaţi pot primi pachete
Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe a sistat programul de vizitare a pacienţilor non-COVID, însă a anunţat că le permite acestora să primească pachete de la familie. Conducerea instituţiei menţionează că pachetele pot fi depuse la poarta spitalului zilnic, între orele 13,30 şi 14,30. "Dacă doriţi să trimiteţi
CNCAV: Agenţia Europeană pentru Medicamente a extins perioada de valabilitate pentru vaccinul Pfizer/BioNTech
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a informat, joi, că, în urma analizării datelor noi de stabilitate, Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a extins de la 6 luni la 9 luni perioada de valabilitate pentru vaccinul Comirnaty produs de compania Pfizer/BioNTech pentru dozele aflate pe lanţul de tempera
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (2.308), Timiş (729), Iaşi (691)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 2.308 şi judeţele Timiş - 729, Iaşi - 691, Ilfov - 525, Cluj - 515, Constanţa - 449, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Covasna - 42, Gor

.jpeg)
