GCS: 175 de oraşe şi 913 de comune depăşesc incidenţa de trei cazuri COVID la mia de locuitori
Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID, la 14 zile, este mai mare sau egală cu 3/1.000 de locuitori în 175 de oraşe şi 913 de comune, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Dintre cele 175 oraşe, 42 au o incidenţă peste 6 la mia de locuitori. Cele mai mari incidenţe se înregistrează în:
GCS: Opt paturi ATI COVID-19 libere, altele decât cele rezervate pacienţilor cu condiţii speciale
Opt paturi ATI pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-CoV-2, sunt libere la nivel naţional, informează duminică GCS. "În data de 3 octombrie 2021, conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţi
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Capitală (2.443), Iaşi (616), Timiş (578)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 2.443 şi judeţele Iaşi - 616, Timiş - 578, Dolj - 526, Ilfov - 479, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Covasna - 16, Harghita - 39, Vr
GCS: 150 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 150 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 75 bărbaţi şi 75 femei internaţi în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Ca
GCS: 1.440 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă, dintre care 21 de copii
Un număr de 13.319 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 345 de copii, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.440 pacienţi, dintre aceştia 21 fiind copii. Pe teritoriul României, 76.9
GCS: 8.682 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 46.000 de teste, efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 8.682 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 46.000 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Până duminică, pe teritoriul României au fost confirmate 1.265.827 de cazuri de persoane infectate
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase Iaşi: Lupta cu virusul SARS-CoV-2 a fost pierdută
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase "Sf Parascheva" din Iaşi, medicul Florin Roşu, afirmă că lupta cu virusul SARS-CoV-2 a fost pierdută, din cauza ratei scăzute a vaccinării şi dezinformării populaţiei. "Lupta cu virusul SARS-CoV-2 a fost pierdută! Toate unităţile sanitare împreună cu Unităţile şi Compartimentele Pri
Restricţii dispuse de CJSU Ilfov pentru aproape 30 de localităţi cu incidenţa COVID-19 peste 6/1.000 de locuitori
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov a adoptat, în şedinţa de sâmbătă, o serie de măsuri pentru aproape 30 de localităţi unde incidenţa COVID-19 depăşeşte 6/1.000 de locuitori. Localităţile pentru care s-au dispus măsuri începând de duminică şi incidenţele COVID-19 sunt: Afumaţi - 10,61, Baloteşti - 6,34,
CNCAV: Un român a murit la fiecare 8 minute în ultimele 24 de ore din cauza COVID-19
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea anunţă sâmbătă, în contextul protestelor din Bucureşti, că
CNCAV: 45.565 persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 45.565 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 19.331 reprezintă prima doză, 2.841 - doza a doua şi 23.393 - doza a treia, potrivit unei informări transmise, sâmbătă, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccin
Hotărârea de guvern privind noile măsuri de gestionare a pandemiei, publicată în Monitorul Oficial
Hotărârea de guvern privind noile măsuri de gestionare a pandemiei de COVID-19 a fost publicată, sâmbătă, în Monitorul Oficial. Guvernul a stabilit că în localităţile unde rata de incidenţă depăşeşte 6 la mia de locuitori, accesul la anumite activităţi este permis doar persoanelor vaccinate
Constanţa: Secţiile non-COVID ale Spitalului de Boli Infecţioase vor fi repuse în funcţiune cu prioritate
Secţiile non-COVID ale Spitalului de Boli Infecţioase, evacuat în urma incendiului de vineri, vor fi repuse în funcţiune cu prioritate, informează Primăria Constanţa. Refacerea secţiilor non-COVID va începe imediat ce anchetatorii vor permite accesul în incintă, iar laboratorul şi farmacia spitalului vor fi repuse &icir
VIDEO Arafat: Guvernul a avizat achiziţia a două avioane de transport medicalizat, o investiţie de peste 40 de milioane de lei
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat că în şedinţă de Guvern de sâmbătă a fost avizată achiziţionarea a două avioane de transport medicalizat, în valoare totală de 40 de milioane de lei.
VIDEO Raed Arafat: Măsurile adoptate de Guvern privind gestionarea pandemiei nu se aplică raporturilor de muncă
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că măsurile adoptate sâmbătă de Guvern privind gestionarea pandemiei de COVID-19 nu se aplică în cazul raporturilor de muncă, acestea putând fi decise doar în baza unui proiect de lege, şi nu a unei hotărâri de guvern.
VIDEO Arafat: Purtarea măştii în aer liber, obligatorie la o incidenţă de peste 6 la mie, dar vor exista şi excepţii
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, că în localităţile în care se înregistrează o incidenţă de peste şase cazuri de SARS-CoV-2 la mia de locuitori, purtarea măştii va fi obligatorie în aer liber, dar că vor exista şi anumite excepţii.


.jpeg)


