CNCAV: 213.600 doze de vaccin Johnson&Johnson sosesc miercuri în ţară
Un număr de 213.600 de doze de vaccin Janssen (de la compania Johnson&Johnson) vor ajunge miercuri la Compania Naţională "Unifarm" SA, informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse &
MS a cerut DSU activarea Mecanismului de protecţie civilă pentru achiziţionarea a 12.700 de flacoane de Tocilizumabum
Ministerul Sănătăţii (MS) a solicitat marţi dimineaţă Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) activarea Mecanismului de protecţie civilă al Uniunii Europene pentru achiziţionarea a 12.700 de flacoane de Tocilizumabum. Potrivit unui comunicat remis presei, solicitarea vine după ce firma producătoare, care are încheiat un acord cadru şi un contrac
UNOPA: Pacienţii cu HIV din România trebuie să aibă acces la internare
Federaţia UNOPA solicită autorităţilor să revină asupra deciziei anunţate "de a bloca internarea" în spitale a pacienţilor care nu sunt urgenţe majore. Potrivit unui comunicat de presă al UNOPA, pacienţii cu HIV au nevoie uneori de internare imediată, chiar dacă nu pot fi încadraţi în categoria urgenţe majore. Şeful D
Incidenţa COVID în Bucureşti - 10,31 la mia de locuitori
Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, marţi, la 10,31 cazuri la mia de locuitori în Bucureşti, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică. În urmă cu o zi, rata de incidenţă a fost de 9,64. Acum o lună, pe 5 septembrie, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 1,02 la mia de locuitori, conform site-ului DSP.
Raed Arafat: La acest moment nu s-a pus problema intrării în carantină a Capitalei
Şeful DSU, Raed Arafat, a declarat că, în acest moment, nu s-a luat în calcul carantinarea Capitalei şi că acest lucru se urmăreşte a fi evitat, întrucât ar avea un "impact major", exprimându-şi, totodată, speranţa că oamenii vor respecta regulile deja impuse pentru ca situaţia să poată fi ţinută sub control.
Raed Arafat: Eliminarea accesului testaţilor la anumite activităţi a luat în calcul riscul minim posibil
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a explicat luni că la luarea deciziei privind eliminarea testării pentru accesul la anumite activităţii al persoanelor nevaccinate anti-COVID sau netrecute prin boală s-a ţinut cont de un management al riscului care ia în calcul "riscul minim posibil". El a fost &ic
Arafat: Permanenţa, asigurată în ture de 12 ore la unităţile cu deficit de personal; rezidenţii de medicină de urgenţă, preluaţi la UPU
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat luni adoptarea a două ordine de ministru care prevăd completarea personalului de la unităţile de primiri urgenţe cu rezidenţi, precum şi introducerea turelor de 12 ore la unităţile spitaliceşti cu deficit de personal. "Toţi rezidenţii de medicină de urgenţă urmează s
Arafat: Mâine urmează să fie activat Mecanismul de protecţie civilă al UE pentru medicamentul Tocilizumab
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că, marţi, autorităţile din România vor activa Mecanismul de protecţie civilă al UE în vederea achiziţionării medicamentului Tocilizumab, folosit în tratarea cazurilor de COVID-19. "Problema activării Mecanismului de protecţie civilă - ştiu că au f
Arafat: Internările şi intervenţiile chirurgicale, suspendate pentru 30 de zile; măsura nu se aplică în cazul urgenţelor şi al femeilor însărcinate
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat luni că va fi emis un ordin conform căruia, pentru o perioadă de 30 de zile, vor fi suspendate internările şi intervenţiile chirurgicale, precum şi alte tratamente şi investigaţii medicale care nu reprezintă urgenţe şi care pot fi reprogramate. Raed Arafat a arătat, &icir
Cseke Attila: Platforma de la Pipera, operaţionalizată în această săptămână; va asigura 300 de paturi cu oxigen
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat luni că se fac demersuri în vederea operaţionalizării platformei de la Pipera, care va asigura 300 de paturi cu oxigen pentru bolnavii COVID. "Împreună cu Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă şi Primăria Municipiului Bucureşti se lucrează la operaţionalizarea platf
CNCAV: 52.897 persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 52.897 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 20.149 reprezintă prima doză, 2.460 - doza a doua şi 30.288 - doza a treia, potrivit unei informări transmise, luni, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Prahova: Niciun pat liber pentru pacienţi COVID-19, în ciuda suplimentării locurilor
Autorităţile sanitare din Prahova au raportat luni, pentru a doua zi consecutiv, că în judeţ nu este liber niciun pat destinat pacienţilor COVID-19, în ciuda unei noi suplimentări a locurilor. Conform datelor comunicate de Instituţia Prefectului Prahova, în ultimele 24 de ore, numărul paturilor alocate pacienţilor infectaţi c
Neamţ: Doar 13 paturi libere la SJU pentru pacienţii cu COVID-19; niciun pat liber la ATI
Doar 13 paturi mai sunt libere la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ pentru pacienţii cu COVID-19, a informat, luni, prefectul George Lazăr, pe baza centralizării datelor transmise de către unitatea sanitară. Sunt disponibile nouă paturi pentru pacienţii pozitivi şi patru paturi pentru pacienţii pozitivi şi cu patologii.
Botoşani: Secţia ATI de la Spitalul Judeţean este non-stop la capacitate maximă, declară directorul DSP
Secţia de Terapie Intensivă de la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Mavromati" este non-stop la capacitate maximă, a declarat, luni, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani, Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, toate cele 15 locuri ATI rezervate bolnavilor diagnosticaţi cu noul coronavirus sunt ocu
Gorj: 55 de noi cazuri de COVID-19 în judeţ, în ultimele 24 de ore
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Gorj a anunţat, luni, că în ultimele 24 de ore, au fost confirmate 55 de noi cazuri de COVID-19 la nivelul judeţului, dintr-un total de 186 de teste efectuate. Potrivit DSP, din totalul celor 49 de teste RT-PCR efectuate, 12 au fost pozitive, 3 rezultate pozitive la retestare şi 34 de teste au avut rezu
