Inovațiile în tehnologia video, prezentate în 16 aprilie la Milestone Technology Day România 2025
Milestone Technology Day România 2025, un eveniment care prezintă inovațiile în tehnologia video, va avea loc pe 16 aprilie, la București, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.
Conferința este organizată de Milestone Systems și va reuni experți de top din industrie, lideri tehnologici și parteneri de integrare pentru a prezenta cele mai recente progrese în managementul video, analitica video și Video Surveillance as a Service (VSaaS), precizează sursa citată.
'Ediția din acest an va oferi perspective detaliate asupra tendințelor din industrie, provocărilor emergente și puterii transformatoare a tehnologiei video în diverse sectoare. Participanții vor avea ocazia unică de a experimenta demonstrații live ale soluțiilor integrate dezvoltate de partenerii tehnologici ai Milestone, incluzând analitică avansată bazată pe inteligență artificială, îmbunătățiri în securitatea cibernetică și capabilități inteligente de gestionare video', susțin organizatorii.
În cadrul evenimentului vor avea loc discuții conduse de experți despre viitorul tehnologiei video și rolul acesteia în îmbunătățirea securității, eficienței și a inteligenței de business.
Totodată, vor avea loc demonstrații de tehnologie live ale celor mai noi inovații în analitica video bazată pe inteligență artificială, supravegherea inteligentă și soluțiile video bazate pe cloud.
Vizitatorii vor găsi soluții specifice pe industrii, despre cum tehnologia video modelează sectoare cheie precum retailul, logistica, orașele inteligente, producția și managementul traficului.
De asemenea, în cadrul evenimentului se va prezenta tehnologia de cameră de ultimă generație, cele mai recente inovații în imagistică de înaltă rezoluție, performanță în condiții de lumină scăzută și soluții de supraveghere bazate pe AI.
'Milestone Technology Day România 2025 este o platformă esențială pentru profesioniștii din industrie, pentru a explora cele mai recente progrese în tehnologia video. România este o piață în plină dezvoltare, unde soluțiile video inteligente au un impact semnificativ în diverse industrii. Obiectivul nostru este să facilităm schimbul de cunoștințe, să încurajăm colaborarea și să sprijinim implementarea tehnologiilor video inovatoare în regiune', a afirmat Borislava Kenarova, manager regional de vânzări la Milestone Systems.
Evenimentul va reuni peste 120 de profesioniști din sectoare precum retail, sănătate, logistică, producție, transporturi, securitate și integrarea soluțiilor IT.
Milestone Systems este un furnizor de software de tehnologie video bazat pe date pentru și dincolo de securitate, care ajută lumea să vadă cum să-și asigure siguranța, să-și protejeze activele și să-și crească eficiența afacerii. Milestone oferă o comunitate pentru platforma open care stimulează colaborarea și inovația în dezvoltarea și utilizarea tehnologiei video de rețea, cu soluții fiabile și scalabile, demonstrate în peste 500.000 de locații ale clienților din întreaga lume. Fondată în 1998, Milestone este o companie independentă în cadrul Grupului Canon. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Căști pentru telefoane și jucării contrafăcute în valoare de aproximativ două milioane de lei, descoperite de inspectorii vamali
Căști pentru telefoane și jucării susceptibile de a fi contrafăcute, în valoare totală de aproximativ două milioane de lei, au fost descoperite de inspectorii vamali în urma unor controale efectuate în Portul Constanța asupra a două containere sosite din China, a anunțat Autoritatea Vamală Română. 'Inspectorii vamali din cadrul Biro
Aproximativ 58.000 de joburi noi au fost postate în primul trimestru; crește interesul pentru joburile part-time (platformă)
Aproximativ 68.000 de locuri de muncă au fost postate în primul trimestru pe platformele eJobs și iajob.ro, în timp ce numărul aplicărilor a ajuns la 3,7 milioane, în creștere cu 24% față de anul trecut, pe o piață a muncii marcată de prudență, dar cu o evoluție pozitivă a ofertei de joburi part-time, potrivit unui comunicat al eJobs România.
Ciorba de burtă, cozonacul, sarmalele și preparatele din carne de miel,cele mai comandate mâncăruri de Paște (platformă)
Cele mai comandate mâncăruri în perioada Sărbătorilor Pascale au fost cele tradiționale, cum ar fi ciorba de burtă, cozonacul, sarmalele, preparatele din carne de miel și mămăliga, arată o analiză realizată de o platformă de livrări, transmisă, joi, AGERPRES. Potrivit cercetării, consumatorii Glovo încep să consume preparate
Eurostat prognozează că populația României va scădea până la 14,4 milioane locuitori până în 2100
Populația României ar urma să scadă cu aproximativ un sfert (24,3%), de la 19,04 milioane de locuitori la 1 ianuarie 2025, până la 14,40 milioane la 1 ianuarie 2100, potrivit celor mai recente prognoze privind populația publicate joi de
Rata anuală a inflației în România este de trei ori mai mare decât media UE
Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a crescut puternic până la 2,8% în martie, de la un nivel de 2,1% în februarie, iar România este în continuare țara cu cea mai ridicată inflație, cu un avans anual al prețurilor de 9%, arată date
Marinescu (RetuRo): Nu este momentul potrivit pentru a aduce noi tipuri de ambalaje în SGR, anul acesta
Nu credem că este momentul potrivit ca, anul acesta, să aducem noi tipuri de ambalaje, noi tipuri de materiale sau de produse în Sistemul de Garanție - Returnare (SGR), a declarat, joi, la o conferință de specialitate, Anca Marinescu, corporate affairs & communication manager la RetuRo. 'Anul acesta, anul 3 de funcționare, este u
Nacu (IFC): Energia verde reprezintă răspunsul pentru securitate cibernetică
Energia 'verde' și regenerabilă reprezintă răspunsul pentru securitatea cibernetică, a declarat, joi, la o conferință de specialitate, Cristian Nacu, Senior Country Officer pentru România la International Finance Corporation (IFC). 'Uniunea Europeană are o legislație și niște acorduri pe care noi le-am semnat și care sunt &ic
Nazare: România se află într-una dintre cele mai bune poziții din ultimii ani în relația cu administrația SUA
Oportunitățile de finanțare, dezvoltarea infrastructurii și implicarea capitalului american în proiecte energetice majore, precum și importanța parteneriatului cu Statele Unite ale Americii au fost discutate într-o întâlnire cu directorul Consiliului pentru Dominanță Energetică de la Casa Albă, a anunțat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.
CNAB analizează construirea unui pasaj subteran la Aeroportul 'Henri Coandă' pentru fluidizarea traficului spre București
Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) analizează construirea unui pasaj subteran în zona de sud a Aeroportului Internațional 'Henri Coandă', pentru asigurarea unei ieșiri rapide pe DN1 spre Capitală, proiectul fiind în etapa realizării studiului de fezabilitate, în valoare de 648.000 de lei, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.
Concordia: Inflația frânează consumul și pune presiune pe economia României
Majorarea ratei anuale a inflației la 9,87% în martie, determinată în principal de scumpirea combustibililor, contribuie la reducerea consumului și la încetinirea activității economice, în contextul unei contracții a comerțului cu amănuntul, consideră Confederația Patronală Concordia. 'Datele recente confirmă o schimbare de dinamică
Borbely: România este singura țară din Uniunea Europeană ce are meseria de expert în dezvoltare durabilă
România este singura țară din Uniunea Europeană care are meseria de expert în dezvoltare durabilă, iar în curând vom avea și specialiști în economie circulară, a declarat, joi, la o conferință de specialitate, Laszlo Borbely, consilier de stat și coordonator al Departamentului pentru Dezvoltare Durabilă din Guvernul României.
FBAR: România aruncă anual 3,4 milioane de tone de alimente; reducerea risipei poate sprijini persoanele vulnerabile
Reducerea risipei alimentare are efecte directe asupra protejării mediului, eficienței economice și sprijinirii categoriilor vulnerabile, în contextul în care, în România, peste 3,4 milioane de tone de hrană sunt aruncate anual, susțin reprezentanții Federației Băncilor pentru Alimente din România (FBAR). 'Când vorbim de
Agroland: Cantitatea livrată de ouă a crescut cu 40% în primul trimestru din 2026 iar prețul a urcat cu 25%
Grupul antreprenorial Agroland raportează, pentru primul trimestru din acest an, o creștere cu 40% a cantității de ouă livrate față de aceeași perioadă a anului trecut, la un preț mediu de vânzare în creștere cu 25%, conform unui comunicat de presă. 'Rezultatele din primul trimestru pe segmentul de ouă de consum arată o creșter
Buzoianu: Întotdeauna în politica românească și în administrația din România apar focuri care trebuie stinse
Realitatea este că avem strategii peste strategii care au fost adoptate în ultimii ani de zile, dar ce se întâmplă în practică este că apar întotdeauna în politica românească și în administrația din România focuri care trebuie să fie stinse, a declarat, joi, ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu.
Platformă privind impactul interzicerii jocurilor de noroc; pierderile anuale estimate la peste 700 de milioane euro
Federația Organizatorilor de Jocuri de Noroc (FEDBET) lansează o platformă care explică impactul economic și social al interzicerii jocurilor de noroc și susține că pierderile directe anuale la bugetul de stat sunt de peste 700 de milioane de euro și de peste 1,33 miliarde de euro ca impact economic total anual. Potrivit unui comunicat al FEDB
