logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ANSVSA va derula controale tematice premergătoare Sărbătorilor Pascale, în perioada 19 martie - 19 aprilie

Imagine din galeria Agerpres

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) va desfășura, în perioada premergătoare Sărbătorilor Pascale din acest an, controale tematice la nivel național pentru a preveni riscurile de toxiinfecții alimentare și a asigura siguranța alimentelor destinate consumatorilor.

Potrivit unui comunicat de presă al instituției, transmis marți AGERPRES, verificările vor fi realizate de către medicii veterinari din cadrul Direcțiilor Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) județene și circumscripțiilor sanitare veterinare oficiale (CSVSAO).

Controalele vizează verificarea respectării normelor de siguranță alimentară în piețe agroalimentare, abatoare, centre de sacrificare temporare, unități de tranșare, procesare și depozitare a alimentelor, precum și în unități de vânzare cu amănuntul (măcelării, restaurante, cofetării, hipermarketuri etc.), monitorizarea circulației și sacrificării mieilor, cu respectarea regulilor de bunăstare animală și siguranță alimentară și transportul și comercializarea produselor alimentare de origine animală (carne, ouă, lapte, pește etc.).

Acțiunile de control vor avea loc în perioada 19 martie - 19 aprilie 2025 (premergătoare Sărbătorilor Pascale Catolice și Ortodoxe), timp în care la sediile DSVSA și CSVSAO va fi asigurată permanența, inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică.

Consumatorii vor putea sesiza orice nereguli privind siguranța alimentelor la numerele de telefon afișate la sediile acestor instituții și pe site-urile oficiale ale DSVSA județene.

Potrivit ANSVSA, sacrificarea mieilor trebuie realizată doar în abatoare autorizate sau în centre de sacrificare amenajate temporar, respectând normele de igienă și bunăstare animală. De asemenea, transportul mieilor va fi verificat de inspectorii DSVSA și de reprezentanții Poliției pentru a asigura respectarea condițiilor sanitar-veterinare, iar în zonele afectate de restricții sanitare din cauza Pestei Porcine Africane (PPA) sau a scrapiei, transportul și sacrificarea mieilor vor fi supuse unor analize de risc suplimentare. Totodată, funcționarea centrelor de sacrificare temporară va fi permisă doar în perioada 9 - 19 aprilie 2025, între orele 7:00 - 17:00.

Carnea de miel va fi comercializată doar cu certificat sanitar-veterinar și marcată corespunzător, în timp ce marcarea cărnii obținute în centrele temporare se va face cu o ștampilă rotundă cu diametrul de 3,5 cm, conținând indicativul județului și un cod numeric atribuit de DSVSA.

În același timp, comercializarea de ouă și a produselor din ouă se va face doar în unități autorizate de către producători înregistrați sanitar-veterinar și transportul trebuie efectuat în mijloace auto autorizate sanitar-veterinar, asigurându-se condițiile de temperatură și igienă corespunzătoare.

Pentru lapte și produsele lactate, Autoritatea precizează că la comercializare trebuie să existe informații despre produs, producător, data obținerii și locul de producție. În plus, ambalajele de vânzare trebuie să fie igienizate corespunzător și să asigure trasabilitatea produselor.

În cazul peștelui și produselor din pescuit, comercializarea se va realiza doar în unități înregistrate sanitar-veterinar. 'Produsele trebuie păstrate la temperaturi adecvate și etichetate corespunzător. Se va verifica dacă peștele și produsele din pescuit sunt corespunzătoare din punct de vedere al examenului organoleptic și nu prezintă paraziți vizibili. Gheața utilizată pentru conservarea peștelui trebuie să fie obținută din apă potabilă și să fie menținută pe durata expunerii la vânzare', se menționează în comunicat.

Reguli stricte sunt aplicate și pentru alte produse tradiționale precum cozonaci, prăjituri, legume de sezon etc., acestea urmând să fie comercializate doar în spații autorizate și sub supraveghere sanitar-veterinară, fiind ambalate corespunzător pentru protejarea împotriva contaminării.

'Pentru eficiență, ANSVSA va colabora cu instituții locale și naționale (Primării, Consilii Județene, ANAF, ANPC, MS etc.) pentru organizarea de acțiuni comune de inspecție și control. În cazul constatării unor încălcări ale normelor sanitare veterinare, măsurile aplicabile includ suspendarea activității unității, aplicarea de sancțiuni și confiscarea produselor care prezintă un risc pentru sănătatea publică. ANSVSA îndeamnă consumatorii să achiziționeze produse alimentare doar din surse autorizate și să verifice marcajele de conformitate pentru siguranța lor alimentară', notează Autoritatea. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 2968

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 14-04-2025 17:25

Consumatorii români caută promoții la alimente, în timp ce produsele se scumpesc (analiză)

Războiul comercial al SUA cu China ar putea crea efecte în prețurile produselor alimentare din întreaga lume, chiar și în Europa, iar consumatorii, inclusiv românii, obișnuiți deja cu inflația, își schimbă preferințele când vine vorba de alimente, forțând industria să se schimbe, relevă o analiză realizată de analistul eToro,

Economic 14-04-2025 17:02

Metrorex estimează pierderi de 181,83 milioane de lei în 2025, aproape similare cu cele din 2024 (proiect)

Metrorex estimează pentru anul în curs o pierdere de 180,83 milioane de lei, în scădere cu 0,21% față de nivelul pierderii preliminate în 2024, în valoare de 181,21 milioane de lei, deși veniturile din activitatea de transport de călători cu metroul sunt programate pe plus cu 87,83%, atât ca urmare a scumpirii unei călătorii de la 1,71 l

Economic 14-04-2025 16:46

CORECTURĂ Radu Constantin: Hidroelectrica va veni în întâmpinarea celor 600.000 de clienți și după 1 iulie 2025

În știrea cu titlul 'Karoly Borbely: Hidroelectrica va veni în întâmpinarea celor 600.000 de clienți și după 1 iulie 2025', difuzată luni, la ora 16:46, pe fluxurile Economic Intern, Sector Privat şi www.agerpres.ro, se va citi corect 'Radu Constantin, Chief Administrative Officer Hidroe

Economic 14-04-2025 16:03

ANM: Ritmurile vegetative ale culturilor vor evolua normal în cea mai mare parte a zonelor agricole

Rezerva de umiditate în ogor se va situa în limite satisfăcătoare, apropiate de optim și optime, în cea mai mare parte a țării, iar ritmurile vegetative ale culturilor agricole vor evolua pe ansamblu normal în cea mai mare parte a teritoriului agricol, doar în depresiunile din centrul și nordul țării procesele de creștere și dezvoltare a

Economic 14-04-2025 15:37

Dan Drăgan (Romgaz):Din 2027, prețul la gaze naturale va fi unul competitiv, coroborat cu importurile aflate în derulare

Prețul la gaze naturale va fi unul competitiv, din 2027, coroborat probabil cu situația importurilor aflate în derulare, susține Dan Drăgan, președinte al Consiliului de Administrație de la SNGN Romgaz SA. 'Fie că vorbim de energie electrică, fie că vorbim de gaze naturale, cu siguranță din 2027 prețul la gaze naturale va fi unul com

Economic 14-04-2025 15:24

Năstase (Alro): Green Deal-ul e mort; ar trebui să îl ținem pe aparate, să nu distrugem investițiile din industria regenerabilelor

Green Deal-ul a murit, dar ar trebui să mai fie ținut o vreme pe aparate, pentru a nu distruge investițiile din industria regenerabilelor, a declarat, luni, la o conferință pe teme de energie, președintele Consiliului de Administrație al Alro, Marian Năstase. 'E clar că avem în continuare industrie. Avem industrie care a devenit extr

Economic 14-04-2025 15:17

Românii au plătit, în medie, 246 euro pentru biletele de avion pentru vacanța de Paște (analiză)

România se menține și anul acesta în topul destinațiilor spre care se va zbura de Paște, semn că diaspora revine acasă de sărbători, prețul mediu al unui bilet de avion dus-întors în această perioadă fiind de 246 de euro, în creștere cu 14% față de 2024, potrivit unei analize de specialitate. 'Paștele răm&acir

Economic 14-04-2025 15:07

Majorarea ajutorului de stat pentru reabilitarea sistemului de termoficare din București, aprobată de Comisia Europeană

Comisia Europeană a aprobat majorarea cu 16 milioane de euro a ajutorului de stat pentru finanțarea proiectului 'Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București', investiție de importanță strategică pentru eficientizarea rețelei din capitală, potrivit unui comunicat de presă al Consiliului Concurenței. În 2021, C

Economic 14-04-2025 14:56

TAROM vine, de Paște, cu o reducere de 20% la toate zborurile

TAROM lansează o ofertă specială de Paște și reduce cu 20% tarifele la zborurile spre orice destinație, achiziționate în perioada 14 - 17 aprilie. Potrivit unui comunicat al companiei, perioada de călătorie este de la 15 mai 2025, cu excepția intervalului 1 iulie - 31 august, în cazul zborurilor externe. 'Cu ocaz

Economic 14-04-2025 14:42

Năstase (Alro): Tarifele americane ne afectează în special prin faptul că o să fim invadați de marfă din Asia

Creșterea taxelor impusă de Statele Unite ale Americii afectează mai ales prin faptul că o să fim invadați de marfă din Asia, care va sufoca piața europeană, nemaiputând să se ducă în SUA, a declarat, luni, președintele Consiliului de Administrație al Alro, Marian Năstase, la o conferință pe teme de energie. 'Războaiele tarifar

Economic 14-04-2025 14:21

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni 440,2 milioane lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 440,2 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 99 luni, la un randament mediu de 7,48% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 500

Economic 14-04-2025 13:56

Chirițoiu: Plafonarea prețurilor la energie a fost excesivă și a permis unora să câștige mulți bani

Plafonarea prețurilor la energie a fost excesivă și a permis unora să câștige mulți bani, posibil legal, dar imoral, nejustificat din punct de vedere al oportunității, motiv pentru care plafonarea nu ar trebui să continue, a afirmat președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, la o conferință de specialitate. 'Noi (Consiliul Concurenței, n

Economic 14-04-2025 13:53

Ghiță (Nuclearelectrica): Pregătim realizarea studiilor de fezabilitate și bancabilitate pentru proiectul SMR, pentru o decizie de investiție

Proiectul reactoarelor modulare mici (SMR) de la Doicești continuă și se pregătește realizarea studiilor de fezabilitate și de bancabilitate care vor determina o decizie de investiție și pașii următori, a declarat, luni, într-o conferință pe teme de energie, directorul general al Nuclearelectrica, Cosmin Ghiță. 'Proiectul SMR continuă. Suntem î

Economic 14-04-2025 13:38

MIPE: Investiție de aproximativ 21 milioane de euro în Institutul Oncologic 'Prof. Dr. Ion Chiricuță' din Cluj-Napoca

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), Marcel Boloș, a semnat luni un contract de finanțare în valoare de aproximativ 21 de milioane de euro pentru extinderea și modernizarea Institutului Oncologic 'Prof. Dr. Ion Chiricuță' din Cluj-Napoca, potrivit unui comunicat al ministerului de resort remis AGERPRES. Proiectul este finanțat

Economic 14-04-2025 13:09

Fraudă de peste 5 milioane de lei în comerțul cu piese auto, descoperită la trei societăți din Timiș

Trei societăți din județul Timiș, care activează în domeniul comercializării pieselor și accesoriilor auto, au creat un prejudiciu bugetului de stat de peste 5 milioane de lei, potrivit unui comunicat de presă al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), transmis luni AGERPRES. 'Inspectorii antifraudă au identificat la trei