logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Sindicaliştii TAROM protestează în aprilie; printre nemulţumiri - lipsa unei grile de salarizare şi personal insuficient

Imagine din galeria Agerpres

Sindicaliştii TAROM protestează pe toată perioada lunii aprilie nemulţumiţi, printre altele, de lipsa unei grile de salarizare şi de faptul că personalul este insuficient, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES.

"Subscrisul Sindicatul Unit TAROM (SUT) reprezentat prin Narcis Pascu în calitate de Preşedinte, recunoscând situaţia economică prin care trece SC TAROM SA ca urmare a pandemiei Covid 19 şi conflictului din Ucraina, cunoscând prevederile art. 135 alin. (2), Iit.b), care nu limitează şi nu îngrădeşte dreptul angajatorului de a-şi conduce şi administra propria afacere, coroborat şi cu art. 41 din Constituţia României, ţinând cont şi de art. 27 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, dar şi de actuala perioadă de restructurare şi criză economică prin care trec angajaţii TAROM (creşterea alarmantă a preţurilor la facturile de energie, utilităţi, combustibil cât şi a preţului la alimentele de bază), în conformitate cu art. 8, alin. d) al Statutului Sindicatului Unit TAROM (SUT), protestăm pe toată perioada lunii aprilie", precizează sindicaliştii.

Aceştia sunt nemulţumiţi de încălcarea drepturilor prevăzute în Acordul SG nr.858/16 februarie 2021, lipsa unei grile de salarizare şi personal insuficient, precum şi "neprimirea unui răspuns la adresa către Ministerul Transporturilor înregistrată MTI nr.7297/22.02.2022".

Totodată, sindicaliştii TAROM precizează că în cadrul operatorului aerian naţional sunt 230 de salariaţi care primesc o remuneraţie egală cu salariul minim pe economie -2.550 lei/brut şi alţi aproximativ 600 de salariaţi care au un salariu negociat de până în 3.500 lei, încasând un venit de sub 3.000 de lei net/lunar.

Printre alte nemulţumiri exprimate se află "creşterea alarmantă a preţurilor la facturile de energie şi utilităţi (facturile la gazul metan au creşteri între 240-600%, iar la curentul electric sunt deja creşteri de peste 90% faţă de anul 2021) cât şi a preţului la alimentele de bază".

Totodată, în document se menţionează "nivelul redus al cheltuielilor cu bugetul de salarii de 11,8% din total cheltuieli comparând cu 74% la alte societăţi cu capital de stat, precum şi "decimarea cu apropiata desfiinţare a activităţii de transport cargo şi poştă a companiei TAROM".

Sindicaliştii menţionează, de asemenea, "decimarea personalului cu licenţă sau certificare din Direcţia Tehnică care asigură mentenanţa în zona Linie Aeronave şi lucrări de Reparaţii aeronave la Hangar, care nu a fost corect remunerat şi care a preferat plecarea voluntară sau prin demisie către alţi operatori aerieni din piaţă, lucru care pune în pericol siguranţa zborului".

Sindicaliştii menţionează şi "decimarea" personalului care lucrează în IT şi nedezvoltarea acestei componente care ar trebui să aducă creşteri ale vânzărilor on-line a biletelor de avion, precum şi neplata la un nivel superior a salariaţilor care performează în zona de Quality şi care, prin activitatea lor, menţin la un nivel superior calitatea activităţilor operaţionale.

Printre alte nemulţumiri se regăseşte şi faptul că bugetul de cheltuieli salariale nu a fost majorat cu 35%. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 9

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 26-02-2025 22:19

Prahova: Primăria Ploiești, amendată de DSP și Garda de Mediu din cauza crizei salubrității

Primăria Ploiești a fost amendată de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Prahova și de către Garda de Mediu pe fondul crizei salubrității care a debutat în data de 17 februarie. Directorul DSP Prahova, Cătălin Albu, a precizat, miercuri, pentru AGERPRES, că municipalitatea a fost sancționată cu suma de 40.000 de lei. De ase

Administratie 26-02-2025 22:16

Sector 3: Bugetul local pe 2025 este de aproape 3,1 miliarde de lei, potrivit propunerii în dezbatere

Bugetul local al Sectorului 3 pe 2025 este de aproape 3,1 de miliarde de lei, potrivit propunerilor pe această temă puse în dezbatere publică. Conform tipului de cheltuială, bugetul este structurat astfel: cheltuieli de personal - peste 419 de milioane de lei, de funcționare - peste 828 de milioane de lei, de dezvoltare - aproape 1,4 de

Social 26-02-2025 21:23

Caraș-Severin: Trei persoane, la spital, în urma unui accident cu patru autovehicule, pe DN6

Trei persoane au fost rănite și transportate la spital în urma unui accident care a avut loc miercuri seara pe DN 6, între localitățile Cornea și Mehadia, și în care au fost implicate două ansambluri de vehicule și două autoturisme. 'În urma accidentului trei persoane au fost transportate la spital, conștiente. Cond

Social 26-02-2025 19:21

Suceava: Incendiu la un adăpost de animale din Probota; au murit 15 porci

Un incendiu a izbucnit, miercuri, la un adăpost de animale din satul Probota, orașul Dolhasca, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava. Potrivit acestora, în urma incendiului au murit 15 porci. De asemenea, proprietarul adăpostului a suferit arsuri pe mâini și gât. Pentru stingerea inc

Administratie 26-02-2025 18:08

Reprezentanți PSD și AUR fac apel la primarul Capitalei să semneze proiectul care permite investiția de la 'Bagdasar-Arseni'

Consilieri municipali PSD și AUR au făcut apel, miercuri, la primarul Capitalei, Nicușor Dan, să semneze raportul de aprobare al proiectului care ar permite continuarea demersurilor pentru un Centru de Oncologie și Radiochirurgie Stereotactică la Spitalul 'Bagdasar-Arseni'. Mai exact, proiectul prevede trecerea din domeniul public al Municipiului Bucur

Social 26-02-2025 17:45

Explicații ale Jandarmeriei cu privire la dispozitivul instalat la Parchet, unde este audiat Georgescu

Jandarmeria Capitalei explică faptul că a instalat un important dispozitiv de securitate la Parchetul General, unde este audiat Călin Georgescu, având în vedere că sunt multe persoane prezente la fața locului. 'Sediul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție face parte din categoria obiectivelor d

Social 26-02-2025 15:54

Tulcea: Intervențiile SMURD în județ au crescut anul trecut cu circa 36% față de 2023

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) 'Delta' al județului Tulcea a informat, miercuri, că numărul intervențiilor SMURD a crescut anul trecut în județ cu aproape 36% față de anul 2023. Totodată, purtătorul de cuvânt al ISU 'Delta', Daniel Năstase, a menționat, în timpul unei conferințe de presă, că di

Social 26-02-2025 15:14

Gorj: Festivalul Brânzei, sărbătoare a tradițiilor și gusturilor autentice, organizat la Baia de Fier

Festivalul Brânzei, sărbătoare a tradițiilor și gusturilor autentice va avea loc duminică, la Baia de Fier, în curtea Bisericii 'Izvorul Tămăduirii', se arată într-un comunicat de presă transmis, miercuri, de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Gorj. Potrivit sursei citate, evenimentul se a

Administratie 26-02-2025 15:01

Buzău: Prefectul afirmă că e ''foarte probabil'' să fie numită joi o nouă echipă de conducere la Instituția Prefectului

Prefectul județului Buzău, Daniel Țiclea, a declarat miercuri, în ședința Colegiului Prefectural, că este 'foarte probabil' să fie schimbat din funcție joi, fiind anunțat că vor fi făcute de către Guvern schimbări la nivelul conducerilor mai multor prefecturi. 'Încep cu anunțul zilei, să nu îl auziți din altă parte... Este foarte

Social 26-02-2025 15:00

Verificarea în scris a cunoștințelor teoretice nu se justifică în procesul de evaluare a performanțelor funcționarilor publici (sindicat)

Federația Națională Solidaritatea Socială a Muncii (FNSSM), afiliată la Blocul Național Sindical, consideră că nu se justifică introducerea în procesul de evaluare a performanțelor funcționarilor publici a unei probe teoretice, sub aspectul cunoașterii actelor normative care reglementează activitățile a căror îndeplinire este cerută conform fișei postului.

Administratie 26-02-2025 14:15

STB urmează să contracteze un împrumut de 363.000.000 de lei, pentru a achiziționa cele 40 de tramvaie de la Electroputere Pașcani

Societatea de Transport București (STB) ar urma să contracteze un împrumut de 363.000.000 de lei, în vederea achiziționării a 40 de tramvaie de la Electroputere VFU Pașcani. O hotărâre în acest sens, introdusă pe ordinea de zi suplimentară, a fost aprobată, miercuri, de către Consiliul General al Capitalei, cu 42 de voturi favorabile.

Social 26-02-2025 14:07

Buzău: Amprentarea genetică a soiurilor și cancerul, în contextul alimentației - subiecte ale seminarului privind 'Agricultura ecologică'

Amprentarea genetică a soiurilor românești și alimentația sănătoasă bazată pe produse ecologice au fost câteva dintre temele dezbătute miercuri, în cadrul seminarului 'Agricultura ecologică buzoiană - Prezent și perspective'. Direcția pentru Agricultură Județeană (DAJ) Buzău, în parteneriat cu Ministerul Agriculturii și Dezvoltă

Administratie 26-02-2025 13:45

Maramureș: City-managerul municipiului Baia Mare spune că bugetul local nu mai suportă 10 % pentru clubul Minaur

City-managerul municipiului Baia Mare, Horia Buhan, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că subvenționarea în continuare cu aproape 10% din bugetul anual al primăriei a cheltuielilor Clubului Sportiv Minaur nu mai este posibilă. 'În ultimii cinci ani, peste 10% din bugetul local, anual s-a dus spre Minaur, mult peste cât

Social 26-02-2025 13:03

Giurgiu: Circulația pe Podul Prieteniei, închisă total de două ori în martie ca urmare a lucrărilor de reparații

Circulația pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse, Bulgaria, va fi închisă total, câte 12 ore, în două zile diferite din luna martie, ca urmare a lucrărilor majore de reconstrucție a podului pe partea bulgară. 'Consiliul Județean Giurgiu vă informează că urmează a se închide complet Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse în

Administratie 26-02-2025 12:25

Cluj: Sediul Consiliului Județean va deveni prima clădire publică verde din România

Consiliul Județean (CJ) Cluj anunță că sediul său va deveni prima clădire publică verde din România și că, astfel, consumul de energie al clădirii va fi extrem de redus, aproape de zero. 'Consiliul Județean Cluj va dezbate în cadrul ședinței ordinare din data de joi, 27 februarie a.c., proiectul de hotărâre inițiat de pre