A fost reactualizată lista ţărilor pentru care se impune intrarea în carantină la sosirea în România
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a actualizat lista ţărilor/ zonelor/ teritoriilor cu risc epidemiologic ridicat pentru care se impune intrarea în carantină la domiciliu/locaţia declarată pentru 14 zile la sosirea în România. Astfel, potrivit Anexei 2 la Hotărârea CNSU 26/10.05.202, în zona galbenă (carantină l
VIDEO Arafat: Un grad de ocupare în restaurante de 100%, cu anumite condiţii de acces; o decizie - până la 1 iunie
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a precizat luni că o eventuală deschidere a restaurantelor în proporţie de 100% va presupune anumite condiţii de acces, nefiind luată încă o decizie în acest sens.
VIDEO Arafat: Spitalul ''Foişor'' rămâne în continuare de suport COVID până va externa toţi pacienţii de la terapie intensivă
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat luni că Spitalul "Foişor" rămâne în continuare unitate de suport COVID până în momentul în care vor fi externaţi toţi pacienţii de la terapie intensivă trataţi acolo contra SARS-CoV-2.
Raed Arafat: Starea de alertă va fi anulată în funcţie de evoluţia pandemiei de COVID-19
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat luni că starea de alertă va fi anulată atunci când situaţia privind pandemia de COVID-19 se va stabiliza, adăugând că această măsură permite luarea unor decizii de către autorităţi, cum ar fi cea privind detaşările de personal medical.
Campania de vaccinare anti-COVID/ 99.460 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva COVID-19 informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 99.460 de doze de vaccin, dintre care 81.863 - Pfizer, 7.612 - Moderna, 8.242 - AstraZeneca şi 1.743 - Johnson&Johnson, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia R
Gheorghiţă: Nu avem acum suficiente date care să confirme importanţa celei de-a treia doze de vaccin
În acest moment nu există suficiente date ştiinţifice care să confirme importanţa celei de-a treia doze de vaccin care ar fi necesară pentru a acoperi eventuale mutaţii virale, a declarat, luni, la Craiova, preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă. "Deciziile refe
VIDEO Raed Arafat: Guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile; restricţia privind participarea la pelerinaje religioase - eliminată
Guvernul a decis, printr-o hotărâre, prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile pe întreg teritoriul României începând din data de 13 mai şi a eliminat restricţia privind participarea la procesiuni sau pelerinaje religioase legată de domiciliu sau reşedinţă, a anunţat, luni, şeful DSU, Raed Arafat. "Astăzi a avut l
Braşov: Staţiunea Predeal a ajuns la incidenţă zero a cazurilor de COVID-19
Braşov, 10 mai /Agerpres/ - Oraşul staţiune Predeal, alături de alte 14 localităţi braşovene, a ajuns la o incidenţă zero a cazurilor de COVID-19. Conform hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Braşov, începând cu data de 11 mai, ora 0.00, în unitatea administrativ-teritorială Predeal se vor aplica, pentru o perioadă
Prahova: Maraton al vaccinării anti-COVID-19, pe stadionul 'Ilie Oană' din Ploieşti
Primăria Ploieşti anunţă că, vineri, de la ora 14,00, va da startul unui maraton al vaccinării anti-COVID-19, care se va desfăşura până duminică, la ora 20,00, pe stadionul "Ilie Oană" din oraş. În cadrul acestei acţiuni, doritorii vor fi imunizaţi cu serul de la Pfizer. "Programul evenimentului va fi non-stop, implici
Olguţa Vasilescu: În Craiova stăm foarte bine la rata de vaccinare; suntem la peste 30%
Rata de vaccinare anti-COVID-19 în Craiova este de peste 30%, fără a fi luate în calcul persoanele sub 16 ani şi persoanele care nu mai sunt rezidente în localitate deşi au domiciliul aici, a declarat primarul municipiului, Lia Olguţa Vasilescu, după deschiderea unui centru maraton de vaccinare pe Stadionul "Ion Oblemenco". "Es
Valeriu Gheorghiţă: România va fi pregătită şi pentru vaccinarea copiilor de 12-15 ani, când va avea autorizarea AEM
România va fi pregătită şi pentru vaccinarea copiilor de 12-15 ani, cu acordul părinţilor, în momentul în care va avea autorizarea de la Agenţia Europeană a Medicamentului (AEM), a anunţat, luni, la Craiova, preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, care a participat la d
Managerul Spitalului ''Victor Babeş'' Timişoara: De astăzi avem două zone albe; reinternăm bolnavii TBC
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" din Timişoara, dr. Cristian Oancea, a declarat, pentru AGERPRES, că începând de luni unitatea are două zone albe şi sunt reprimiţi pacienţii cu patologii non-COVID, între care şi cei cu tuberculoză. "Spitalul a fost plin de cazuri COVID, dar de astăzi
Timiş: Doar 16 noi infectări cu SARS-CoV-2 în judeţ, dintre care trei în municipiul reşedinţă, în ultimele 24 de ore
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat luni că, în ultimele 24 de ore, în judeţ s-au înregistrat 16 noi infectări cu virusul SARS-CoV-2, dintre care trei în municipiul reşedinţă. Rata de infectare la mia de locuitori a scăzut la 1,16 pe judeţ şi la 1,24 în Timişoara. În spitalele din jud
GCS: Judeţul Cluj şi Capitala - în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2; ambele se apropie de scenariul verde
Bucureştiul şi judeţul Cluj se mai află în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Capitala a înregistrat o rată de infectare de 1,59 de cazuri la mia de locuitori, în scădere de la 1,65 - duminică şi 1,78 - sâmbătă. Tot în zona galbenă (i
GCS: 68 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 68 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 34 bărbaţi şi 34 femei infectaţi cu noul coronavirus şi internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Braşov, C