Bihor: Flux de vaccinare Johnson & Johnson, deschis în centrul drive-through de la Oradea
Direcţia de Sănătate Publică a deschis, joi, în centrul de vaccinare de tip drive-through din Oradea, un flux pentru administrarea serului anti-COVID-19 cu o singură doză fabricat de Johnson & Johnson. Potrivit dr. Daniela Rahotă, directorul executiv al DSP Bihor, unul din cele patru fluxuri existente aici pentru vaccinare cu serul P
Cluj: Maraton al vaccinării în weekend la Sala Polivalentă; 600 de voluntari îi aşteaptă pe clujeni, fără programare
Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) "Iuliu Haţieganu" din Cluj-Napoca va organiza, începând de vineri, timp de aproape patru zile, un maraton al vaccinării împotriva COVID-19. "Maratonul vaccinării anti-COVID-19, care se va desfăşura la Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca şi la care vor participa
VIDEO Mihăilă: Comisia care a verificat raportarea deceselor la persoane cu COVID-19 recomandă un proces de actualizare în Corona-Forms
Comisia care a verificat modul de raportare a deceselor la persoane cu COVID-19 recomandă un proces de actualizare a acestor date în Corona-Forms, a informat, joi, ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă. Ea a amintit, într-o conferinţă de presă, că platforma Corona-Forms este sursa informaţiilor comunicate public zilnic de Grupul de Co
Maraton al vaccinării anti-COVID, weekendul acesta la Spitalul de Obstetrică-Ginecologie Buftea
Consiliul Judeţean (CJ) Ilfov organizează un maraton al vaccinării anti-COVID, de vineri până duminică, la Spitalul de Obstetrică-Ginecologie Buftea. Potrivit unui comunicat al CJ Ilfov, transmis, joi, AGERPRES, cei care doresc se pot vaccina între orele 8,00 - 24,00, cu seruri produse de Pfizer BioNTech sau Moderna, fără programar
Campania de vaccinare anti-COVID/ 104.754 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva COVID-19 informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 104.754 de doze de vaccin, dintre care 86.158 - Pfizer, 7.407 - Moderna, 7.178 - AstraZeneca şi 4.011 - Johnson&Johnson, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia
CNCAV: 54.000 de doze de vaccin de la compania Johnson&Johnson au ajuns în ţară
Un număr de 54.000 de doze de vaccin Janssen (Johnson&Johnson) au intrat, miercuri, în ţară, urmând ca joi să ajungă la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, tran
Activitatea Centrului de vaccinare drive-through din Piaţa Constituţiei, afectată ca urmare a unei defecţiuni la reţeaua electrică
Activitatea Centrului de vaccinare drive-through deschis în Piaţa Constituţiei a fost afectată miercuri ca urmare a unei defecţiuni la reţeaua electrică din zona centrală a Capitalei, informează Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti. "În cursul zilei de miercuri, 12.05.2021, în jurul orei 14,30, ca urmare a unei defe
Neamţ: Centru de vaccinare drive-thru la Piatra-Neamţ, în fiecare week-end
Începând de sâmbătă, 15 mai, la Piatra-Neamţ va funcţiona un centru de vaccinare tip drive-thru în fiecare week-end, a declarat, miercuri, într-un comunicat de presă, remis AGERPRES, primarul Andrei Carabelea. Acesta va fi amenajat în parcarea Centrului Comercial Shopping, în cadrul unei acţiuni organizată de Primăria
Daniel Coriu: Asistenţii medicali, alături de medici, au dus greul acestei pandemii de COVID-19
Asistenţii medicali sunt cei care, alături de medici, au dus greul acestei pandemii de COVID-19, au suferit alături de pacienţi, i-au încurajat, a afirmat miercuri preşedintele Colegiului Medicilor România, Daniel Coriu, în mesajul său transmis cu prilejul Zilei Internaţionale a Asistentului Medical. "Astăzi vorbim despre asistenţii medi
Peste 21.000 de persoane au fost vaccinate la maratonul organizat de MApN
Un număr de 21.100 de persoane care nu aveau o programare prealabilă au fost imunizate împotriva COVID-19 în cadrul maratonului de vaccinare organizat, în perioada 4 - 11 mai, în spitalele militare din Braşov, Bucureşti, Cluj, Constanţa, Craiova, Iaşi şi Timişoara, informează, miercuri, Ministerul Apărării Naţionale (MApN).
Botoşani: Donaţie de măşti sanitare, dezinfectanţi şi produse de igienă din partea Armatei SUA
Armata Statelor Unite ale Americii (SUA) a oferit, miercuri, măşti de protecţie, dezinfectanţi şi produse de igienă personală copiilor defavorizaţi din satele izolate ale judeţului Botoşani. Donaţia, care se ridică la aproximativ 10.000 de euro, a fost făcută de ofiţerul de relaţii bilaterale de la Ambasada SUA la Bucureşti, lt. col. Bradford Stark, în n
Call center pentru aparţinătorii pacienţilor internaţi în secţia ATI COVID-19 de la Institutul ''Marius Nasta''
Rudele şi aparţinătorii pacienţilor internaţi în Secţia ATI COVID-19 de la Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta" pot afla zilnic informaţii despre starea de sănătate a acestora printr-un serviciu de call center implementat la iniţiativa unităţii medicale pe o platformă complexă, cu suportul tehnic al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale (STS).
Brăila: Doar şase medici de familie s-au alăturat campaniei de vaccinare anti-COVID-19
Doar şase medici de familie din judeţ, din totalul de 140, s-au alăturat campaniei de vaccinare anti-COVID-19, a informat, miercuri, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Brăila, Gabriel Ciochină. "Sunt şase medici de familie care au început vaccinarea, patru din mediul rural şi doi din cel urban. Nu ştiu de ce sunt aşa puţ
Timiş: Nou focar COVID-19, la Penitenciarul Timişoara; 10 deţinuţi pozitivi
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, miercuri, un nou focar COVID-19 la Penitenciarul Timişoara, unde 10 deţinuţi au fost testaţi pozitiv. În total, în judeţ sunt şase focare active, cu 94 de subiecţi infectaţi cu SARS-CoV-2. În ultimele 24 de ore, în judeţ au fost confirmate 46 de noi cazuri de
Arad: Aproximativ 70 de taximetrişi au mers în coloană la centrul drive-thru pentru a se vaccina
Aproximativ 70 de taximetrişti au mers, miercuri, în coloană la centrul de vaccinare anti-COVID-19 drive-thru din municipiul Arad, pentru a se imuniza şi a da un semnal "de încredere" colegilor de breaslă în serurile folosite de autorităţi. Taximetriştii s-au adunat în faţa Palatului Administrativ şi au plecat



