Coronavirus / GCS: 919 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 6.181
Un număr de 6.181 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 919 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 17.119 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 6.464 se află în izolare instituţional
GCS: 1.156 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 36.000
Un număr de 1.156 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 36.195 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class=&quo
Argeş: Copilul căzut de la primul etaj al unui bloc din Piteşti, transferat la Bucureşti
Copilul în vârstă de patru ani care a căzut, marţi, de la primul etaj al unui bloc din municipiul Piteşti, va fi transferat la un spital din Bucureşti. "Băiatul va fi transferat la un spital din Bucureşti de către echipajul SMURD de terapie intensivă mobilă. El este intubat şi ventilat mecanic", au anunţat reprezentanţii
Maternitatea Botoşani, dotată cu un incubator performant, pus la dispoziţie de un donator anonim, prin "Salvaţi Copiii"
Secţia de obstretică şi ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati" a fost dotată cu un incubator performant pus la dispoziţie de un donator anonim, prin intermediul organizaţiei "Salvaţi Copiii". Potrivit unui comunicat de presă transmis, marţi, de "Salvaţi Copiii", echipamentul medical în valo
VIDEO Coronavirus / Valeriu Gheorghiţă: EMA ar putea autoriza vaccinarea la copii de 12-15 ani la sfârşit de mai - început de iunie
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că se aşteaptă ca, la sfârşitul lunii mai - începutul lunii iunie, Agenţia Europeană a Medicamentului să acorde autorizarea de imunizare şi pentru copiii cu vârste între 12 şi 15 ani.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă (CNCAV): 670.708 de persoane cu boli cronice, vaccinate
Preşedintele Comitetului Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că până în prezent au fost vaccinate 670.708 de persoane cu boli cronice, iar 1.004.394 de persoane cu vârsta de peste 65 de ani au fost imunizate cu cel puţin o doză. "Perso
VIDEO Andrei Baciu: România - pe locul şase la nivel european la vaccinarea cu doză completă
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a declarat marţi că România se află pe locul şase la nivel european la vaccinarea cu doză completă şi pe locul 18 la nivel global. "Toate activităţile de până acum clasează România pe locul şase, dacă este să ne uităm la vaccinare cu doza completă, la nivel eu
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Rata de acoperire vaccinală în Bucureşti este de aproximativ 33,8% din populaţia rezidentă
Rata de acoperire vaccinală în Bucureşti este de aproximativ 33,8% din populaţia rezidentă, a declarat marţi preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă. "Aş vrea să fac o precizare. Populaţia la care facem referire este populaţia rezidentă, aşa cum
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Vaccinarea anti-COVID a pacienţilor poate să înceapă în spitalele unde există deja centre de imunizare
Activitatea de vaccinare a pacienţilor din spitale poate să înceapă în unităţile medicale în care funcţionează deja centre de imunizare, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă. "O prioritate în această perioa
VIDEO Andrei Baciu: 207 operatori economici au demarat vaccinarea anti-COVID a angajaţilor
Un număr de 207 operatori economici au demarat vaccinarea anti-COVID a angajaţilor, cei mai mulţi fiind din Braşov, a declarat, marţi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte al Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV). "Până î
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: 93.350 de persoane s-au vaccinat anti-COVID fără programare pe plaftormă în perioada 8 - 10 mai
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a informat, marţi, că 93.350 de persoane s-au imunizat fără programare în perioada 8 - 10 mai. "Au fost vaccinate în total 312.812 persoane (în perioada 8 - 10 mai n.r.). Atât persoane cu
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Se vaccinează anti-COVID în 372 de cabinete de medicină de familie, din 38 de judeţe
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat, marţi, că, în prezent, 372 de cabinete de medicină de familie din 38 de judeţe şi din Bucureşti sunt implicate în procesul de imunizare.
Bacău: Peste 900 persoane vaccinate în două zile la singurul centru drive-through; acesta se redeschide în weekend
Peste 900 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în cele două zile de funcţionare a singurului centru drive-through din judeţ, a anunţat, marţi, prefectul de Bacău, Leonard Ioan Bulai. Acesta consideră că acţiunea a fost de succes, fapt pentru care centrul va fi redeschis weekend-ul viitor. "Consider c
Testarea rapidă în farmacii pentru depistarea COVID-19, aprobată de Ministerul Sănătăţii; ordinul - în Monitorul Oficial
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat luni ordinul privind activitatea de testare în farmacii cu teste antigenice rapide pentru diagnosticarea infecţiei cu SARS-CoV-2. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătăţii, farmaciile pot opta pentru desfăşurarea activităţii de testare antigenică rapidă pentru depistarea COVID-19 după
Iaşi: Peste 280 de persoane, vaccinate în prima zi de funcţionare a centrului din incinta cinematografului Victoria
Prefectul Marian Grigoraş, a declarat pentru AGERPRES că 282 de persoane au venit să se imunizeze, luni, în prima zi de funcţionare a centrului de vaccinare împotriva COVID-19 fără programare deschis în incinta cinematografului "Victoria". Centrul de vaccinare fără programare de la cinematograful "Victoria"

