Coronavirus/ GCS: 962 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 6.525
Un număr de 6.525 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 962 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 18.035 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 6.631 se află în izolare instituţionali
GCS: 620 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 10.700
Un număr de 620 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 10.700 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class=&quo
Gheorghiţă: Revenirea la normalitate este mai degrabă o certitudine decât o simplă speranţă
Revenirea la normalitate este mai degrabă o certitudine decât o simplă speranţă, a declarat luni, la Craiova, preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, care a participat la deschiderea "Maratonului vaccinării" pe Stadionul Ion Oblemenco. Gheo
VIDEO Viorel Jinga: 20.360 de persoane au fost vaccinate anti-COVID, în cadrul maratonului de la Bucureşti
Rectorul UMF "Carol Davila", Viorel Jinga, a anunţat, luni, că 20.360 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în cadrul maratonului de la Bucureşti. "În 7 mai, s-au vaccinat 1.223 de persoane la Biblioteca Naţională şi 1.962 la Sala Palatului. În 8 mai, 2.772 la Bibliotecă şi 4.743 la Sala Palatului, în
Giurgiu: Aproximativ 15% dintre cei vaccinaţi în prima zi fără programare s-au prezentat direct
Aproximativ 15% dintre persoanele imunizate în judeţ la finalul acestei săptămâni, în prima zi în care s-au putut efectua vaccinări şi celor fără programare pe platforma electronică, s-au prezentat direct la centrele de vaccinare, dar nimeni nu a vrut serul Johnson&Johnson, a informat, luni, Prefectura Giurgiu. &quo
Bistriţa-Năsăud: Peste 1.000 de persoane imunizate la centrul de vaccinare drive-through din municipiul reşedinţă
Un număr de 1.068 de persoane au fost imunizate, sâmbătă şi duminică, în cadrul primului centru de vaccinare drive-through din judeţul Bistriţa-Năsăud, amenajat în parcarea unui centrul comercial din municipiul reşedinţă, potrivit datelor transmise de Instituţia Prefectului. Numărul este aproape dublu faţă de cel al dozelor d
Botoşani: Peste 800 de persoane s-au imunizat anti-COVID la ''Maratonul vaccinării''
Peste 800 de persoane au venit să se imunizeze la "Maratonul vaccinării" desfăşurat, vineri, sâmbătă şi duminică, în Parcul regional de agrement "Cornişa" din municipiul Botoşani, a anunţat directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani, medicul Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, în cele
Sibiu: 630 de oameni s-au imunizat la Summitul Muzical European al Vaccinării de la Filarmonică
Un număr de 630 de sibieni s-au vaccinat, duminică, la Summitul Muzical European al Vaccinării desfăşurat la sediul Filarmonicii de Stat din municipiul Sibiu, un eveniment în cadrul căruia oamenii s-au putut imuniza cu serul produs de Pfizer, fără programare, în timp ce în faţa clădirii au avut loc concerte toată ziua, a anunţat managerul Spitalului
Timiş: Screening al stării de sănătate a celor care vor veni la etapa a II -a a Maratonului Vaccinării (14-17 mai)
Preşedintele Asociaţiei pentru ATI "Aurel Mogoşeanu", dr. Dorel Săndesc, iniţiatorul Maratonului Vaccinării de la Timişoara, a anunţat că în cadrul ediţiei a doua a evenimentului, destinată rapelului celor vaccinaţi la sfârşitul lunii aprilie cu serul Pfizer, se vor administra şi vaccinuri Johnson&Johnson, în doză unică, celor în
Timiş: Screening al stării de sănătate a celor care se vor prezenta la etapa a II -a a Maratonului Vaccinării (14-17 mai)
Preşedintele Asociaţiei pentru ATI "Aurel Mogoşeanu", dr. Dorel Săndesc, iniţiatorul Maratonului Vaccinării de la Timişoara, a anunţat, duminică seara, că în cadrul ediţiei a doua a evenimentului, destinată rapelului celor vaccinaţi la sfârşitul lunii aprilie cu serul Pfizer, se vor putea administra şi vaccinuri Johnson&Johnson, în doz
Andrei Baciu: România a depăşit încă o bornă, 6 milioane de doze administrate de la începutul campaniei de vaccinare
România a depăşit, duminică, 6 milioane de doze administrate de la începutul campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, anunţă secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte al Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva SARS-CoV-2. "România,
Dolj: Vaccinare maraton, pe Stadionul 'Ion Oblemenco' din Craiova, timp de opt zile
Pe Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova va fi deschis, în perioada 10-17 mai, un centru maraton de vaccinare, care va funcţiona 24 de ore din 24, unde locuitorii judeţului Dolj şi nu numai se pot vaccina doar prezentând cartea de identitate, a informat Instituţia Prefectului. Campania maraton se numeşte "Ia-ţi revanşa! Vaccinează-te
Iaşi: Peste 460 de persoane s-au vaccinat duminică din maşină
Peste 460 de persoane au venit în cursul zilei de duminică la centrul de vaccinare de tip drive-thru care funcţionează în parcarea centrului comercial "ERA Shopping Park" din municipiul Iaşi, a anunţat prefectul Marian Grigoraş. Prefectul a precizat că în cursul zilei de duminică s-au vaccinat 465 de persoane. Astfe
Maratonul Vaccinării: 18.000 de persoane au fost vaccinate la Sala Palatului şi Biblioteca Naţională
Un număr de 18.000 persoane au fost vaccinate până la ora 20,00 în cele două locaţii unde se desfăşoară Maratonul Vaccinării - Ediţia Bucureşti, Sala Palatului şi Biblioteca Naţională. Astfel, 11.296 persoane au fost vaccinate la Sala Palatului şi 6.704 au fost vaccinate la Biblioteca Naţională a României, transmit organizatorii.
Deputatul Alexandru Rafila participă la maratonul de vaccinare organizat în Bucureşti
Deputatul PSD Alexandru Rafila, medic specialist în microbiologie şi sănătate publică şi reprezentant la României la Organizaţia Mondială a Sănătăţii, a anunţat, duminică, faptul că susţine şi participă la maratonul de vaccinare organizat de UMF ''Carol Davila" în Bucureşti, la Sala Palatului şi Biblioteca Naţională.


