VIDEO UMF 'Carol Davila': Peste 10 mii de persoane imunizate la Maratonul Vaccinării din Bucureşti
Peste 10 mii de persoane s-au imunizat la Maratonul Vaccinării din capitală până la miezul nopţii dintre sâmbătă şi duminică, a informat Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) 'Carol Davila' din Bucureşti.
Conf. dr. Craiu: Avem doze pentru toţi cei care vor să se imunizeze la Maratonul Vaccinării
Coordonatorul centrului de vaccinare de la Sala Palatului, conf. dr. Mihai Craiu, a declarat că sunt doze suficiente pentru toţi cei care vor să se imunizeze împotriva COVID-19 la Maratonul Vaccinării de la Bucureşti, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) trimiţând, sâmbătă, o tranşă suplimentară de vaccinuri. "Pot asigura
Campania de vaccinare anti-COVID/ 110.633 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva COVID-19 informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 110.633 doze de vaccin, dintre care 92.553 - Pfizer, 10.511 - Moderna, 6.898 - AstraZeneca şi 671- Johnson&Johnson, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţ
Caraş-Severin: Un bebeluş de o lună, din Anina, a murit infectat cu COVID-19
Un bebeluş de o lună, din oraşul Anina, a murit în urma infecţiei cu noul coronavirus, copilul fiind internat iniţial la spitalul din Caransebeş, iar apoi la Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu, unde a decedat, a informat, sâmbătă, Prefectura Caraş-Severin. Potrivit autorităţilor, micuţul a fost adus, pe 8 aprilie, la Spitalul Judeţ
Maratonul vaccinării la Bucureşti: 7.165 de persoane imunizate în 24 de ore
Organizatorii maratonului vaccinării împotriva COVID-19 de la Bucureşti anunţă că 7.165 de persoane au fost imunizate în 24 de ore. În total, 1.200 de voluntari sunt implicaţi în această campanie, care se încheie luni dimineaţă, arată organizatorii.
VIDEO Ministrul Sănătăţii: Ne putem pregăti pentru un potenţial val 4 al pandemiei prin vaccinare împotriva COVID-19
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat sâmbătă că pregătirea pentru un potenţial val 4 al pandemiei se face prin vaccinarea împotriva COVID-19. "Cred că cea mai bună pregătire este tocmai asta, prevenţia şi noi ne putem pregăti foarte bine pentru un potenţial val patru vaccinând, mergând la vaccinare şi respectând măs
Iaşi: Peste 1.670 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 fără programare
Peste 1.670 de persoane s-au vaccinat fără programare în ultimele zile la Spitalul Militar "Dr. Iacob Czihac" şi la Casa de Cultură a Studenţilor. Comandantul Spitalului Clinic Militar de Urgenţă "Dr. Iacob Czihac" Iaşi, Aurelian Moraru, a declarat că de pe 4 mai, când a debutat maratonul de imunizare a populaţiei din Iaşi, au f
VIDEO Ministrul Sănătăţii: Ne străduim să organizăm cât mai repede un nou concurs pentru şefia CJAS-urilor
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat sâmbătă că va vorbi cu directorul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Adrian Gheorghe, să redeschidă sesiunea de examene pentru şefia Caselor Judeţene de Asigurări de Sănătate (CJAS) cât de curând posibil.
Iaşi: Peste 120 de persoane s-au vaccinat din maşină
Peste 120 de persoane au venit, sâmbătă, până la orele prânzului, la centrul de vaccinare fără programare de tip drive-thru care funcţionează de dimineaţă în parcarea centrului comercial "ERA Shopping Park" din Iaşi, a declarat prefectul Marian Grigoraş. Centrul de vaccinare fără programare de tip drive-thru amplasat în
Timiş: Scade numărul internaţilor cu COVID în spitalele din judeţ
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş a anunţat sâmbătă că numărul bolnavilor cu COVID internaţi în spitalele din judeţul Timiş a scăzut la 177, din care 65 sunt în secţiile ATI. Rata de infectare cu SARS-CoV-2 a scăzut la 1,33 la mia de locuitori în judeţ şi la 1,4 în Timişoara, municipiul intrând, de sâmbătă, &ici
GCS: Trei judeţe şi Capitala - în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2
Capitala şi trei judeţe se află în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Bucureştiul a înregistrat o rată de infectare de 1,78 cazuri la mia de locuitori, în scădere de la 1,90 în ziua anterioară. <div class="infogram-embed" d
Peste 5.500 de persoane - vaccinate la "maratonul'' de la Bucureşti
Peste 5.500 de persoane au fost vaccinate, până sâmbătă la amiază, la "maratonul" organizat în Bucureşti, eveniment deschis tuturor ce doresc să se imunizeze împotriva virusului SARS-CoV-2. Potrivit organizatorilor, de vineri după-amiază au fost vaccinate 5.547 persoane, astfel: 3.361 de persoane la centrul de la Sala Palatulu
Coronavirus/ GCS: 1.026 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 6.523
Un număr de 6.523 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.026 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 20.350 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 6.832 se află în izolare instituţionalizată p
Coronavirus/ Timişoara intră în relaxarea codului verde; rămân obligatorii masca şi distanţarea fizică
Preşedintele Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, prefectul Zoltan Nemeth, a anunţat sâmbătă că municipiul Timişoara a ajuns în scenariul verde, având raportată o rată de infectare COVID-19 de 1,40 la mia de locuitori. Noile măsuri se aplică de duminică, 9 mai. "Scăderea raportată
GCS: 104 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 104 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, sâmbătă, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba de 62 de bărbaţi şi 42 femei infectaţi cu noul coronavirus şi internaţi în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Sev

