Bistriţa-Năsăud: Puţin peste 1.000 de persoane vaccinate în cadrul celor şase campanii mobile de weekend
Puţin peste 1.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 în cadrul celor şase campanii mobile organizate de autorităţile din judeţul Bistriţa-Năsăud la sfârşitul săptămânii trecute, în municipiul reşedinţă şi în mediul rural, potrivit datelor comunicate de Instituţia Prefectului. Cele mai multe persoan
O nouă tranşă de vaccin Pfizer, de 964.080 de doze, este adusă în ţară
O nouă tranşă de vaccin de la compania Pfizer BioNTech, care constă în 964.080 doze, este adusă luni în România, conform Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană şi vor ajunge pe aeroporturile din
Ministrul Sănătăţii: În PNRR, am centralizat proiecte în valoare de 8,1 miliarde euro în infrastructură spitalicească
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat duminică, la Dumbrăveni, că în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) au fost centralizate proiecte de infrastructură spitalicească în valoare de 8,1 miliarde de euro şi vor fi prioritizate acelea care răspund nevoilor populaţiei de servicii medicale şi care "se încadrează &icir
Coronavirus/ GCS: Scenariu verde în toată ţara; cea mai mare incidenţă, în Alba - 0,34
Capitala şi toate judeţele rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Alba - 0,34, în scădere faţă de ziua precedentă, informează, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti continuă scăderea ratei de infectare, cu o
GCS: Au fost raportate 90 decese la bolnavi de COVID; 82 sunt anterioare ultimelor 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat că au fost raportate 90 de decese (49 bărbaţi şi 41 femei) la pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, însă 82 dintre acestea sunt de anul trecut şi de la începutul acestui an şi au fost introduse în baza de date la solicitarea Ministerului Sănătăţii, de către Direcţiile de Sănătate Publică di
GCS: 1.678 de persoane cu COVID-19 sunt internate; 320 - la terapie intensivă
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat că 1.678 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 320 la terapie intensivă, conform datelor din ultimele 24 de ore. Pe teritoriul României, 3.864 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2
GCS: 121 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; aproape 18.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
121 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproape 18.000 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.
Ministrul Sănătăţii susţine că va merge în fiecare weekend în teritoriu, pentru a încuraja procesul de vaccinare
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat duminică, la Dumbrăveni, că va merge în fiecare weekend în diferite localităţi din ţară, pentru a încuraja procesul de vaccinare şi pentru a-i mobiliza pe cei sceptici. "Văd că este o cerere din ce în ce mai mare acolo unde mergem. De exemplu, acest număr de circa 100
Campania de vaccinare anti-COVID/ 70.255 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore; 25.679 - cu prima doză
În ultimele 24 de ore au fost administrate 70.255 de doze de vaccin, dintre care 58.610 Pfizer, 5.216 - Johnson&Johnson, 3.331 - Moderna şi 3.098 - AstraZeneca, potrivit unei informări a Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. CNCAV arată că,
Botoşani: Punct de vaccinare anti-COVID deschis la PTF Stânca Costeşti
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a vizitat punctul de vaccinare anti-COVID deschis sâmbătă în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca Costeşti. Aici se face imunizare anti-COVID cu vaccin de la compania Johnson & Jo
Vaslui: Ministrul Sănătăţii dă asigurări că se fac toate eforturile pentru atragerea medicilor de familie în mediul rural
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a dat asigurări, sâmbătă, cu ocazia unei vizite efectuate în judeţul Vaslui, că se fac toate eforturile pentru atragerea medicilor de familie în mediul rural, în contextul unui deficit înregistrat la nivel naţional. Ea a precizat că se poartă discuţii cu reprezentanţii Casei Naţ
Coronavirus/ GCS: Scenariu verde în toată ţara; 0,4 - cea mai mare incidenţă, în Alba
Capitala şi toate judeţele ţării rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Alba - 0,4, informează, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti continuă scăderea ratei de infectare, cu o incidenţă de 0,22 cazuri la mia
GCS: 113 decese în urma infecţiei cu SARS-CoV-2 raportate în ultimele 24 de ore
Un număr de 113 decese în urma infecţiei cu SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, sâmbătă, de Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre 65 de bărbaţi şi 48 de femei internaţi în spitalele din judeţele Arad, Argeş, Bihor, Botoşani, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa,
Coronavirus/ GCS: 329 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 1.691
Un număr de 1.691 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 329 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 4.084 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 2.140 se află în izolare instituţionalizată pe teritor
GCS: 179 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 32.000
Un număr de 179 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 32.000 de teste, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.





