VIDEO Valeriu Gheorghiţă: 4.718 persoane au fost confirmate cu infecţie SARS-CoV-2 după efectuarea schemei complete de vaccinare
Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că de la debutul campaniei, 27 decembrie 2020, până pe 6 iunie anul acesta, 4.718 persoane vaccinate au fost confirmate cu infecţie SARS-CoV-2 după efectuarea schemei complete, reprezentând 0,1% din total.
VIDEO Gheorghiţă: 126.883 de persoane, imunizate de către medicii de familie; 42.000 - la maratoanele de vaccinare din weekend
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat marţi că 126.883 de persoane au fost imunizate în cadrul cabinetelor de medicină de familie, iar peste 42.800 în cadrul maratoanelor de vaccinare organizate în weekend-ul 4-6 iunie. <ifram
VIDEO Gheorghiţă: Până astăzi au fost vaccinaţi 9.394 de copii cu vârsta cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat că până marţi au fost vaccinaţi anti-COVID 9.394 de copii cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani, de la începutul imunizării acestei grupe de vârstă, din 2 iunie.
Coronavirus/GCS: Scenariu verde în toată ţara; cea mai mare incidenţă, în Alba şi Prahova
Capitala şi toate judeţele rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Alba - 0,27 şi Prahova - 0,28, în scădere faţă de ziua precedentă, informează, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşt
Ministerul Sănătăţii: Peste 400 de litri de dezinfectanţi, retraşi din unităţile sanitare în decurs de 14 luni
Peste 400 de litri de dezinfectanţi de mâini şi de suprafeţe au fost retraşi din unităţile sanitare în perioada martie 2020 - mai 2021, informează Ministerul Sănătăţii prin intermediul unui comunicat. "Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a cerut Inspecţiei Sanitare de Stat din cadrul Ministerului
GCS: Au fost raportate 277 de decese la bolnavi de COVID; 256 sunt anterioare ultimelor 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat marţi că au fost raportate 277 de decese (146 bărbaţi şi 131 femei) la pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, însă 256 dintre acestea sunt de anul trecut şi de la începutul acestui an şi au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătăţii, de către Di
GCS: 1.526 de persoane cu COVID-19 sunt internate; 295 - la terapie intensivă
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat marţi că 1.526 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 295 la terapie intensivă, conform datelor din ultimele 24 de ore. Pe teritoriul României, 3.297 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt
GCS: 202 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; aproape 19.000 de teste PCR în ultimele 24 de ore
202 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproape 19.000 de teste PCR, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.
Bihor: 109 adolescenţi vaccinaţi anti-COVID-19; peste 102.400 de persoane imunizate complet
Numărul adolescenţilor vaccinaţi anti-COVID-19 în săptămâna 31 mai - 4 iunie, în campania dedicată lor, a fost de 109, a declarat marţi, pentru AGERPRES, medicul şef al DSP Bihor, Călin Sonea. Potrivit comunicatului comun al Prefecturii şi DSP Bihor, în ultimele 24 de ore au fost imunizate
Un centru mobil de vaccinare împotriva COVID-19 se va deschide, vineri, la Obor
Un nou centru mobil de vaccinare împotriva COVID-19 se va deschide, vineri, la Obor, unde cei interesaţi se pot imuniza fără programare. "Vineri, deschidem 'Caravana de la Obor' - un nou centru de vaccinare mobil, unde oamenii se pot vaccina rapid şi fără programare. Avem Pfizer şi Johnson &
Andrei Baciu: Peste 5.500 de persoane - vaccinate anti-COVID în ultima săptămână în centre temporare
Peste 5.500 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultima săptămână în mai multe centre temporare deschise în toată ţara, anunţă luni seara secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii şi vicepreşedinte CNCAV, Andrei Baciu. "Echipele mobile au fost prezente la datorie în locurile aglomerate din judeţe. Asta pentru că
MS: Concurs pentru funcţia de manager la SUUB
Ministerul Sănătăţii anunţă concurs pentru ocuparea funcţiei de manager la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti. Concursul va avea loc în perioada 8 - 28 iulie, în două etape: de verificare a îndeplinirii de către candidaţi a condiţiilor stabilite în anunţul de concurs - eliminatorie şi etapa de susţinere publică şi de evaluare a p
Inspecţia Sanitară de Stat din cadrul MS a solicitat efectuarea de controale la doi producători de biocide
Inspecţia Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătăţii a solicitat luni inspectorilor sanitari din cadrul DSP Galaţi şi DSP Ilfov să efectueze controale, "conform competenţelor", la doi producători de biocide. "Inspecţia Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătăţii a solicitat astăzi, 7 iunie a.c., inspectorilor sani
Campania de vaccinare anti-COVID/ 49.405 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore; 17.205 - cu prima doză
În ultimele 24 de ore au fost administrate 49.405 de doze de vaccin, dintre care 37.294 Pfizer, 7.080 - Johnson&Johnson, 3.020 - Moderna şi 2.011 - AstraZeneca, potrivit unei informări a Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. CNCAV arată că, în acelaşi interval, 17.205 de persoane
Bistriţa-Năsăud: Persoanele vaccinate sau testate negativ COVID pot să îşi viziteze rudele la Spitalul Judeţean
Persoanele care s-au vaccinat împotriva COVID-19 sau prezintă un test negativ pentru această boală pot să îşi viziteze, începând de marţi, rudele internate în Spitalul Judeţean de Urgenţă din Bistriţa (SJU), în limita a 15 minute şi a unui singur vizitator pentru un pacient, potrivit informaţiilor publicate luni de managerul Gabrie


