Guvernul a aprobat o ordonanţă privind dispozitivele medicale
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale este desemnată ca autoritate competentă în domeniul dispozitivelor medicale, precum şi autoritate de supraveghere a pieţei în domeniul dispozitivelor medicale, potrivit unei ordonanţe de urgenţă aprobate miercuri de Guvern. Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Sănăt
VIDEO Arafat: Vaccinarea protejează şi reduce riscul unei forme grave de COVID-19, inclusiv varianta indiană
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, miercuri, că, potrivit datelor existente, vaccinarea protejează şi reduce riscul unei forme grave de COVID-19, inclusiv în cazul tulpinii indiene a SARS-CoV-2.
CNCAV: 61.800 doze de vaccin de la compania farmaceutică Johnson&Johnson sosesc joi în ţară
Un număr de 61.800 doze de vaccin Janssen vor ajunge joi la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi adu
Coronavirus / GCS: Scenariu verde în toată ţara; cea mai mare incidenţă, în Prahova şi Alba
Capitala şi toate judeţele rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Prahova - 0,27 şi în Alba - 0,25, în scădere faţă de ziua precedentă, informează, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti continuă scădere
GCS: Au fost raportate 228 de decese la bolnavi de COVID; 214 sunt anterioare ultimelor 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a anunţat miercuri că au fost raportate 228 de decese (122 bărbaţi şi 106 femei) la pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, însă 214 dintre acestea sunt de anul trecut şi de la începutul acestui an şi au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătăţii, de către Direcţiile de Sănătate Public
Coronavirus / GCS: 272 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 1.436
Un număr de 1.436 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 272 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 3.249 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 1.825 se află în izolare instituţion
GCS: 140 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 28.000
Un număr de 140 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 28.388 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div cla
Olt: Nevoie acută de sânge la Spitalul Judeţan de Urgenţă Slatina
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Slatina se confruntă cu o nevoie acută de sânge iar echipa managerială şi corpul medical al unităţii au făcut marţi un apel pentru donare de sânge, în condiţiile în care în ultima lună numeroşi pacienţi au avut nevoie de transfuzii, se precizează într-un comunicat remis marţi AGERPRES. &quo
Campania de vaccinare anti-COVID/ 49.467 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore; 19.248 - cu prima doză
Un număr de 49.467 de doze de vaccin anti-COVID au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 36.312 - Pfizer, 8.728 - Johnson&Johnson, 2.891 - Moderna şi 1.536 - AstraZeneca, potrivit unei informări a Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva SARS-CoV-2. CNCAV arată că 19.248 de persoane au fost
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Doar cine nu vrea nu se vaccinează anti-COVID; accesul - cel mai simplu din Europa
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că este mulţumit de modul în care este organizată campania de imunizare, în condiţiile în care a fost asigurată infrastructura necesară, iar România are, probabil, "cel mai simplu acces" dintre
VIDEO Andrei Baciu: România - locul 15 în Europa şi 28 la nivel mondial privind regimul complet de vaccinare anti-COVID
România se situează pe locul 15 la nivel european şi pe locul 28 la nivel global în ceea ce priveşte administrarea ambelor doze de vaccin împotriva SARS-CoV-2, a informat, marţi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, în cadrul unei conferinţe de presă, la Palatul Victoria.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Aproape 4.000.000 de persoane, vaccinate cu schemă completă de imunizare până la data de 7 iunie
Aproape 4.000.000 de persoane s-au vaccinat anti-COVID cu schemă completă de imunizare până la data de 7 iunie, a declarat preşedintele CNCAV, Valeriu Gheorghiţă.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Am cerut DSP-urilor o reevaluare a activităţii centrelor de vaccinare anti-COVID; 45% - activitate medie şi scăzută
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a vaccinării anti-COVID, Valeriu Gheorghiţă, a informat, marţi, că a transmis o adresă către toate Direcţiile de sănătate publică din ţară privind propuneri de reducere a programului de lucru sau chiar sistarea temporară a activităţii în unele centre de imunizare, în condiţiile în care 45% din acestea au o act
VIDEO Gheorghiţă: Tendinţă de creştere în ce priveşte vaccinul Johnson & Johnson; recompensele nu sunt determinante pentru a încuraja imunizarea
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că există o tendinţă de creştere în ce priveşte administrarea vaccinului de la compania Johnson & Johnson şi a avertizat că localităţile cu rată de imunizare mică riscă să fie carantinate, în cazul unei creşteri a
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Municipiul Bucureşti este pe primul loc la rata de acoperire vaccinală - 43,8%
Aproape 44% din populaţia eligibilă a Bucureştiului, persoane cu vârsta de peste 12 ani, s-a vaccinat anti-COVID până pe 7 iunie, Capitala fiind urmată de judeţul Cluj cu 40,4%, Sibiu - 34%, Braşov - 32,1%, Timiş - 31%, Constanţa - 30,7%, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a imunizării împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă


