Vaslui: Ministrul Sănătăţii - la un centru de vaccinare din comuna Rebricea
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a fost prezentă, sâmbătă, la un centru de vaccinare din comuna Rebricea, judeţul Vaslui, unde a administrat mai multe doze de vaccin anti-COVID unor localnici, subliniind necesitatea implicării autorităţilor publice locale în campania naţională de imunizare. "Efortul tuturor este cel care va
Valeriu Gheorghiţă: Peste 5.100 de copii cu vârste între 12 şi 15 ani - vaccinaţi anti-COVID în ultimele trei zile
Peste 5.100 de copii cu vârste cuprinse între 12 şi 15 ani au fost vaccinaţi în ultimele 72 de ore, iar de la debutul campaniei de vaccinare au fost imunizaţi peste 114.000 de adolescenţi şi tineri cu vârste între 16 şi 19 ani, a anunţat sâmbătă preşedintele Comitetului naţional pentru coordonarea vaccinării anti-COVID, Valeriu Ghe
CNSU a actualizat lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a actualizat, vineri, lista ţărilor/zonelor/teritoriilor cu risc epidemiologic ridicat. "Se aprobă clasificarea ţărilor/teritoriilor în funcţie de rata de incidenţă cumulată, în vederea stabilirii persoanelor care sosesc în România din acestea şi cu privire la care se i
Bistriţa-Năsăud: Heliportul de pe platforma Spitalului Judeţean de Urgenţă, recepţionat printr-o simulare a aterizării unui elicopter SMURD
Heliportul construit pe platforma Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) din Bistriţa, cu fonduri ale Consiliului Judeţean (CJ) Bistriţa-Năsăud, a fost recepţionat vineri seara prin simularea unei aterizări efectuate de un elicopter SMURD, menită să verifice sistemul de lumini care va asista intervenţiile pe timpul nopţii. Preşedintele CJ Bistri
Ministrul Sănătăţii: Vaccinând adolescenţii reuşim să-i protejăm; îi protejăm şi pe cei cu care vin în contact
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a subliniat, vineri, la Iaşi, importanţa imunizării adolescenţilor împotriva COVID-19, menţionând în acest sens că nu doar ei vor fi protejaţi, ci şi persoanele cu care vin în contact. Ministrul Sănătăţii a declarat că imunizarea adolescenţilor este sigură, fapt dovedit şi recomandat
Campania de vaccinare anti-COVID / 68.007 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore; 25.021 - cu prima doză
În ultimele 24 de ore au fost administrate 68.007 de doze de vaccin, dintre care 49.970 Pfizer, 11.008 - Johnson&Johnson, 4.343 - Moderna şi 2.686 - AstraZeneca, potrivit unei informări a Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. CNCAV arată că, în acelaşi interval,
Ministrul Sănătăţii: Toate eforturile care se fac vor duce la un rezultat bun al campaniei de vaccinare
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat, vineri, în timpul unei declaraţii de presă susţinută la Iaşi, că implicarea Universităţii de Medicină şi Farmacie 'Gr.T.Popa' din Iaşi în organizarea unui maraton de vaccinare este un bun exemplu şi a subliniat, totodată, că toate iniţiativele ce vizează imunizarea populaţiei vor duce la un rezultat
Mureş: Copiii cu vârsta peste 12 ani vor putea fi vaccinaţi la noul maraton al vaccinării de la UMFST
Rectorul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie din Târgu Mureş, profesor doctor Leonard Azamfirei, a declarat, într-o conferinţă de presă, că în cadrul celui de-al doilea maraton al vaccinării, care se derulează începând de vineri până luni dimineaţă, pe lângă cele 7.504 persoane vaccinate la primul marat
Argeş: Un nou maraton al vaccinării la Palatul Administrativ; artiştii Filarmonicii Piteşti vor asigura fundalul sonor
Un nou maraton al vaccinării va fi organizat, la sfârşitul săptămânii viitoare, în holul Palatului Administrativ din Piteşti, a anunţat, vineri, Instituţia Prefectului Argeş. Acţiunea este organizată, împreună cu Consiliul Judeţean Argeş şi Direcţia de Sănătate Publică, pe 12 şi 13 iunie, după o primă ediţie desfăşurată
Radu Zamfir (ANT): Pregătim realizarea unui sistem naţional de prelevare multiorgan
Directorul executiv al Agenţiei Naţionale de Transplant, dr. Radu Zamfir, a declarat vineri că se pregăteşte un sistem naţional de prelevare multiorgan. "Pregătim realizarea unui sistem naţional de prelevare multiorgan care să includă în mod firesc medicii care efectuează această procedură într-un sistem de tip gardă dedicată, cât şi cre
Monica Althamer: Spitalul Sfânta Maria a reprimit acreditarea pentru transplantul pulmonar
Spitalul "Sfânta Maria" a reprimit joi acreditarea pentru transplantul pulmonar, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Monica Althamer. "Spitalul "Sfânta Maria" a reprimit acreditarea începând cu ziua de ieri. În continuare şi Spitalul "Sfânta Maria" şi ANT vor colabor
Coronavirus/ GCS: Scenariul verde, în toată ţara; cea mai mare incidenţă - în Alba
Capitala şi toate judeţele ţării rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Alba - 0,41, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În Bucureşti continuă scăderea ratei de infectare, cu o incidenţă de 0,25 cazuri la mia de locuitori, faţ
GCS: 113 decese în urma infecţiei cu SARS-CoV-2, raportate în ultimele 24 de ore; 93 s-au produs anterior
Un număr de 113 de decese în urma infecţiei cu SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, vineri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 71 bărbaţi şi 42 femei internaţi în spitalele din judeţele Argeş, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Buzău, Gorj, Hunedoara, Harghita, Ialomiţa, Iaşi, M
Coronavirus/ GCS: 341 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 1.829
Un număr de 1.829 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 341 la terapie intensivă, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 4.517 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 2.294 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul
GCS: 225 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 32.800
Un număr de 225 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 32.818 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class="infogram-e




