GCS: 3.929 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 47.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 3.929 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 47.000 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până marţi, pe teritoriul Româ
Cseke Attila: Nu vreau ca pacienţii dintr-un judeţ să fie refuzaţi şi să nu fie trataţi în alt judeţ
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, le-a solicitat, marţi, reprezentanţilor direcţiilor de sănătate publică ca, în această perioadă, să pună în aplicare planurile de rezilienţă care au fost asumate la nivelul fiecărui judeţ, pentru pregătirea sistemului sanitar pentru valul 4 al pandemiei cu noul coronavirus. Potrivit u
Cluj: Municipiul reşedinţă a depăşit rata de infectare COVID-19 de 2/1.000 şi se pregăteşte de scenariul galben
Municipiul Cluj-Napoca a ajuns la o rată de infectare COVID-19 de 2,03 la mia de locuitori şi, dacă aceasta nu va scădea sub 2/1.000, de vineri va intra în scenariul galben, care presupune o serie de restricţii pentru populaţie. "Aşa cum am procedat în cazul fiecărei unităţi administrativ-teritoriale, intrăm într-o perio
Botoşani: Focar de COVID-19 la Spitalul Judeţean de Urgenţă ''Mavromati''
Un focar de COVID-19 a fost confirmat la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Mavromati" Botoşani, după ce şase cadre medicale şi trei pacienţi internaţi au fost confirmaţi pozitiv, a declarat marţi, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, cinci asistenţi şi
Directorul Spitalului Militar Central ''Carol Davila'': Venim cu o moştenire care trebuie transmisă mai departe
Medicii militari vin cu o moştenire care trebuie transmisă mai departe, a declarat, luni, directorul Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central "Carol Davila", general maior Florentina Ioniţă-Radu, la un eveniment organizat cu prilejul marcării a 190 de ani de existenţă a unităţii sanitare. "Noi, medicii militari, nu venim de nicăieri şi
MS: Părinţii infectaţi cu SARS-CoV-2 - trataţi în secţiile de pediatrie unde se află internaţi şi copiii lor
Ministerul Sănătăţii anunţă că, începând de luni, unităţile sanitare cu paturi, care au în structură secţii sau compartimente cu profil pediatric, pot asigura asistenţa medicală pentru însoţitorii care sunt cazuri suspecte şi cazuri confirmate de COVID-19. În acest sens, Ministerul Sănătăţii a modificat Anexa nr. 1 şi Anexa nr. 2
CNCAV: 8.040 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 8.040 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 5.534 reprezintă prima doză şi 2.506 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, luni, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Din 27
Ioana Mihăilă, fost ministru al Sănătăţii: Cel mai mare regret este nefinalizarea proiectelor începute
Fostul ministru al Sănătăţii, orădeanca Ioana Mihăilă (USR-PLUS), a declarat luni că cel mai mare regret pe care îl are este legat de nefinalizarea proiectelor începute, principala satisfacţie fiind actele normative care au reglementat piaţa medicamentelor deficitare. "Cel mai mare regret - şi de fapt cea mai mare sursă de stres atunci câ
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (249); Satu Mare - în scenariul galben
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 249 şi în judeţele Cluj - 143, Timiş - 121 şi Constanţa - 99, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Covasna - 0, Buzău - 3 şi Harghita
GCS: 633 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 5.288, dintre care 162 copii
Un număr de 5.288 persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 162 copii, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 633 de pacienţi, dintre aceştia 10 fiind copii. Pe teritoriul României, 17.693 d
GCS: 46 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 46 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, informează luni Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 28 bărbaţi şi 18 femei - persoane internate în spitalele din Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Caraş-Severin, Constanţa, Dol
GCS: 1.849 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 22.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 1.849 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 22.000 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="0531616e-169c-4cfc-ba9e-779a5d083372" data-type="inter
CNCAV: 4.571 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 4.571 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 3.148 reprezintă prima doză şi 1.423 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, duminică, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Din 27 decemb
VIDEO Coronavirus/ Cîţu: Cât mai repede să revenim la 1.600 de paturi la ATI
Premierul Florin Cîţu a cerut, la videoconferinţa cu prefecţii şi reprezentanţii DSP, să crească de la 860 la 1.600 numărul de paturi disponibile la secţiile de terapie intensivă.
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (233); urmează Timiş şi Ilfov
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 233 şi în judeţele Timiş - 167, Ilfov - 120, Dolj - 109, Maramureş - 108, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat î



