Botoşani: DSP cere ca grădiniţele cu grupuri sanitare care pun în pericol siguranţa copiilor să nu înceapă cursurile
Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani au recomandat Inspectoratului Şcolar Judeţean, dar şi autorităţilor locale să nu înceapă activitatea în grădiniţele care au grupurile sanitare în curte şi care pun în pericol siguranţa copiilor. Directorul DSP Botoşani, Monica Adăscăliţei, a declarat joi, &icir
VIDEO Arafat: Sunt 49 de localităţi unde se aplică măsuri după ce rata incidenţei a depăşit 3 la mia de locuitori
Şeful DSU, Raed Arafat, a declarat că, în prezent, în 49 de localităţi unde s-a înregistrat o rată de infectare cu COVID de peste 3 la mie se aplică măsuri de limitare şi interzicere a unor activităţi în scopul evitării răspândirii noului coronavirus, precizând, totodată, că la nivel naţional rata de infectare este de 1,24 la mia d
Timiş: Peste 170 de internaţi cu COVID-19 şi aproximativ 150 noi cazuri apărute în ultima zi
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, joi, că în ultimele 24 de ore au fost confirmate 146 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 în judeţ, dintre care 68 sunt din Timişoara, în timp ce în spitale sunt 172 de bolnavi internaţi cu COVID, iar 30 sunt în secţiile de ATI. Cinci persoane care aveau COVID-19 au dec
Harghita: Scade numărul persoanelor care se vaccinează anti-COVID-19; 380 au fost imunizate în ultima săptămână
Un număr de 380 de persoane au fost vaccinate cu prima doză în Harghita, în ultima săptămâna, în scădere faţă de perioada precedentă, rata de imunizare cu schemă completă fiind de 22,19%, a informat, joi, Instituţia Prefectului. Potrivit sursei citate, până în prezent au fost administrate în judeţ 1432
VIDEO Arafat: Apel către populaţie - persoanele simptomatice să nu meargă la serviciu, să poarte mască şi să se testeze
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, le-a transmis persoanelor care manifestă simptome de COVID să nu meargă la muncă, să respecte regulile sanitare, să se testeze şi să ia legătura cu medicul de familie cât mai rapid, pentru a nu îngreuna acţiunile de combatere a răspândirii epidemiei. "Vreau s
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală - 395, Timiş, Cluj, Satu Mare
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 395 şi în judeţele Timiş - 146, Cluj - 125, Satu Mare - 114, Maramureş - 108, Constanţa - 100, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Tulcea - 7, Covasna
GCS: 523 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 3.985, dintre care 99 de copii
Un număr de 3.985 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 99 de copii, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 523 de pacienţi, dintre aceştia 8 fiind copii. Pe teritoriul României, 13.93
GCS: 39 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică informează joi că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 39 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. De asemenea, au fost raportate 40 de decese anterioare intervalului de referinţă. Potrivit GCS, în total, este vorba despre 42 de bărbaţi şi 37 de femei internaţi &icir
GCS: 2.226 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 39.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 2.226 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 39.228 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până joi, pe teritoriul României au fost confirmate 1.113.381
Alianţa Pacienţilor Cronici din România: Factorul politic pune viaţa pacienţilor în pericol
Alianţa Pacienţilor Cronici din România afirmă că actuala criză politică "acutizează" situaţia din sănătate şi pacientul cronic rămâne fără tratamente, iar cei mai afectaţi sunt bolnavii de cancer şi cei cu HIV/SIDA. "Criza de sănătate generată de pandemia de COVID-19 a amplificat problemele cu care se confruntau pacienţii cronici di
Ministrul interimar al Sănătăţii spune că fondurile alocate la rectificarea bugetară sunt suficiente
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat joi că fondurile alocate Ministerului Sănătăţii şi Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate la rectificarea bugetară sunt suficiente pentru a acoperi cheltuielile "de zi cu zi" din sistemul sanitar, "inclusiv" tratamentul pentru bolnavii HIV-SIDA, pentru cei cu tuberculoză, dar şi pentru plata per
Cseke Attila, despre ''vaccinarea la chiuvetă'': O chestiune de neacceptat
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, consideră că "vaccinarea la chiuvetă" este o chestiune de neacceptat şi o "fraudarea a sistemului" care nu poate fi permisă, fiind necesară o înăsprire a legislaţiei. "Aş vrea să mă refer la chestiune, despre care aş vrea să cer acum date mai precise, dacă există, şi pe care eu o co
Cseke Attila: Spitalele cu fluxuri mixte COVID şi non-COVID să fie menţinute deschise
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a preluat, joi conducerea interimară a Ministerului Sănătăţii şi a discutat cu cei din echipa instituţiei despre menţinerea capacităţii unităţilor sanitare pentru gestionarea valului patru al pandemiei şi a fluxurilor mixte COVID şi non-COVID din spitale. "Sunt câteva chestiuni care ne preocupă şi care au fost pr
CNCAV: 9.468 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 9.468 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 6.846 reprezintă prima doză, iar 2.622 doza a doua, potrivit unei informări transmise, miercuri, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva
Vrancea: Trei focare de COVID-19 la Spitalul Judeţean de Urgenţă Focşani
Trei focare de COVID-19 sunt active în prezent la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) ''Sfântul Pantelimon'' Focşani, a informat, miercuri, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea. "În prezent, sunt active la SJU Focşani trei focare de COVID-19, în secţiile de Or
