Bihor: Congres naţional de farmacie, organizat de Facultatea de Medicină din Oradea
Facultatea de Medicină şi Farmacie din cadrul Universităţii din Oradea, împreună cu Societatea de Ştiinţe Farmaceutice din România, organizează, în perioada 15 - 17 septembrie, cea de-a XVIII-a ediţie a Congresului Naţional de Farmacie cu titlul "Farmacia - de la inovare la buna practică farmaceutică".
CNCAV: 10.413 persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 10.413 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 7.487 reprezintă prima doză şi 2.926 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, marţi, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. Din 27 decembri
Coronavirus/ INSP: Până la 12 septembrie - 1.157 de cazuri cu varianta Delta
Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, până la data de 12 septembrie, au fost confirmate 2.913 cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare. Conform INSP, este vorba despre 1.722 de cazuri cu varianta Alpha, 11 cu Beta, 23 cu Gamma şi 1.157 cu varianta Delta. Din săptămâna 6 - 12 septembrie 2021, varianta Alpha
VIDEO Baciu: Luna aceasta, vom primi de la Pfizer BioNTech peste 1,5 milioane de doze de vaccin anti-COVID
România va recepţiona, în această lună, de la firma Pfizer BioNTech 1.518.660 de doze de vaccin anti-COVID, a informat, marţi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte al CNCAV. "În legătură cu dozele care vor sosi în perioada următoare, ţinând cont şi de stocurile existente, în afar
Coronavirus/ Ministrul Sănătăţii: Vrem să ajungem la 1.500 de paturi ATI funcţionale
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat marţi că numărul de paturi la secţiile de terapie intensivă a crescut cu 200 şi a subliniat că se doreşte să se ajungă la 1.500 de paturi la ATI. "Astăzi, după cinci zile de mandat, avem 200 de paturi ATI în plus, dar avem un plan de rezilienţă pe paturi care a fost asumat de toată lumea, ca
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Vaccinarea împotriva COVID-19 se poate efectua simultan cu imunizarea antigripală
Imunizarea împotriva COVID-19 se poate efectua simultan cu celelalte tipuri de vaccinuri care sunt incluse în programul naţional în domeniu sau pentru grupele populaţionale la risc, precum cel antigripal, a informat, marţi, şeful Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă.
VIDEO Gheorghiţă: De la un caz pozitiv cu varianta Delta se poate ajunge în două luni la 390.000 de persoane infectate
Varianta Delta a SARS-CoV-2 se răspândeşte foarte uşor, astfel că de la un singur caz pozitiv se poate ajunge la peste 390.000 de persoane infectate, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, medicul Valeriu Gheorghiţă. "Varianta Delta, în momentul de faţă,
Mureş: Clinica de Cardiologie a SCJU a reluat intervenţiile complexe de implantare percutană a valvelor aortice, oprite de pandemie
Clinica de Cardiologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş a anunţat, marţi, reluarea, sub îndrumarea unui specialist de la Spitalul Universitar din Frankfurt, a intervenţiilor complexe de implantare percutană a valvelor aortice, suspendate din cauza pandemiei de COVID-19. "Doamna doctor Nicotera (director medical al Departamen
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Persoanelor care au primit o doză de AstraZeneca li se poate completa schema de vaccinare cu alt ser
Persoanele cărora li s-a administrat cel puţin o doză din vaccinul anti-COVID de la AstraZeneca li se poate completa schema de imunizare cu un alt tip de ser, la recomandarea unui medic specialist sau a medicului de familie, a declarat, marţi, şeful Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă.
VIDEO Gheorghiţă: În perioada următoare, creşterea cazurilor de infecţie cu SARS-CoV-2 se va menţine; 92% dintre decese, la persoane nevaccinate
Creşterea cazurilor de infecţie cu SARS-CoV-2 se va menţine în perioada următoare, iar peste 92% dintre decese au fost înregistrate la persoane nevaccinate, a anunţat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă. "Din păcate, astăzi, avem peste 3.900 d
Timiş: Peste 200 de pacienţi cu SARS-CoV-2 sunt internaţi; rata de infectare este în creştere
Numărul persoanelor infectate cu SARS-CoV-2 care sunt internate în spitalele din judeţ este în creştere, marţi, în evidenţele Direcţiei de Sănătate Publică Timiş fiind 211 bolnavi cu COVID-19 spitalizaţi şi 27 de cazuri în secţiile ATI. În ultimele 24 de ore au fost confirmate 165 de cazuri noi de COVID-19, din care 79 în Ti
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (459), Suceava (215) şi Timiş (167)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 459 şi în judeţele Suceava - 215, Timiş - 167, Maramureş - 155, Cluj - 134, Iaşi - 123, Teleorman - 113, Ilfov - 109 şi Constanţa - 104, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.
Covasna: O femeie de 160 de kilograme a născut un bebeluş sănătos la Spitalul Judeţean, asistată de 6 medici
O femeie în greutate de 160 de kilograme din judeţul Covasna a născut, prin cezariană, un copil sănătos cu ajutorul medicilor de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe, informează conducerea instituţiei. Potrivit sursei citate, intervenţia a fost una foarte dificilă, din cauza faptului că pacienta este supraponderală ş
GCS: 675 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 5.622, dintre care 155 copii
Un număr de 5.622 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 155 de copii, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 675 de pacienţi, dintre aceştia 10 fiind copii. Pe teritoriul României, 1
GCS: 96 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 96 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, informează, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre 55 bărbaţi şi 41 femei - persoane internate în spitale din Alba, Arad, Argeş, Brăila, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Severin,



