GCS: 73 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică a informat, vineri, că în ultimele 24 de ore au fost raportate 73 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. Potrivit GCS, este vorba despre 36 bărbaţi şi 37 femei internaţi în spitalele din Arad, Argeş, Bihor, Braşov, Brăila, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj, Cons
GCS: 4.478 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 46.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 4.478 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 46.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până vineri, pe teritoriul României
Timiş: Angajaţii Spitalului ''Victor Babeş'' poartă haine sau accesorii portocalii, de Ziua Siguranţei Pacientului (GALERIE FOTO)
Angajaţii Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" din Timişoara poartă vineri, pentru câteva ore, un obiect vestimentar sau un accesoriu de culoare portocalie, marcând astfel Ziua Mondială a Siguranţei Pacientului, culoarea fiind desemnată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) drept simbol al evenimentului.
Sibiu: SCJU a suplimentat la 58 numărul de paturi pentru pacienţii cu COVID-19
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu a informat, vineri, că a suplimentat cu 10 numărul de paturi pentru pacienţii cu COVID-19, astfel că dispune în prezent de 58 de astfel de locuri, dintre care 18 sunt în secţia ATI. "Vă informăm că, în contextul evoluţiei actuale a pandemiei de COVID -19, SCJU Sibiu a supl
Galaţi: Investiţie de peste 4,2 milioane lei pentru dotarea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă
Consiliul Judeţean Galaţi a investit peste 4,2 milioane lei pentru dotarea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă "Sf. Apostol Andrei" cu echipamente de ultimă generaţie, informează, vineri, Biroul de presă al instituţiei. Potrivit sursei citate, este vorba de 24 de aparate de respiraţie artificială şi 24 de sisteme de oxigenoterapie
Colegiul Medicilor: Sunt necesare politici şi măsuri coerente pentru a asigura naşteri în siguranţă
Colegiul Medicilor din România susţine că sunt necesare politici şi "măsuri coerente" pentru a asigura naşteri în siguranţă. "Este nevoie de investiţii susţinute, inclusiv în resursă umană, pentru a asigura accesul la servicii medicale sigure şi de calitate, pe tot teritoriul ţării, pentru femeile însărci
Dr. Virgil Păunescu, vicepreşedintele Academiei de Ştiinţe Medicale: Trebuie să ne vaccinăm, ca să fim protejaţi de forme severe
Vicepreşedintele Academiei de Ştiinţe Medicale şi coordonatorul Centrului OncoGen, prof. dr. Virgil Păunescu, a declarat, joi, în cadrul unei mese rotunde online cu tema "Progresul ştiinţific şi tehnologic în dezvoltarea de vaccinuri împotriva coronavirusurilor (SARS-CoV-2). Experienţa pandemiei de COVID-19", că administrarea dozelor de vaccin act
CNCAV: 11.189 persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 11.189 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 8.213 reprezintă prima doză şi 2.976 - doza a doua, potrivit unei informări transmise, joi, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. Din 27 decembrie 2020, de
Vâlcea: O femeie confirmată cu SARS-CoV-2, aflată în izolare la domiciliu, găsită decedată în casă
O femeie aflată în izolare la domiciliu, după ce a fost testată pozitiv pentru infecţia cu SARS-CoV-2, a fost găsită decedată în locuinţă, a anunţat, joi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea. Femeia, în vârstă de 68 de ani, locuia singură în Râmnicu Vâlcea, iar în seara precedentă un bărbat a ses
Vrancea: Şaisprezece copii şi adolescenţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 în judeţ; trei sunt internaţi în spital
Şaisprezece copii şi adolescenţi sunt infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 în judeţul Vrancea la acest moment, trei dintre aceştia necesitând spitalizare, potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Vrancea. "În prezent, trei minori sunt internaţi în Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) 'Sf. Pantelimon' d
Spitalul Militar a primit "Emblema de Onoare a Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă"
Şeful DSU, Raed Arafat, a oferit joi "Emblema de Onoare a Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă" Spitalului Universitar de Urgenţă Militar "Dr. Carol Davila" pentru "contribuţia adusă în combaterea efectelor pandemiei de COVID-19". "Astăzi, 16 septembrie 2021, am avut deosebita plăcere de a adresa conducerii Spital
Ministerul Sănătăţii: 109 paturi libere în secţiile de terapie intensivă la nivel naţional
Ministerul Sănătăţii a informat joi că mai sunt libere 109 paturi de terapie intensivă în toată ţara, dintre care 40 sunt pentru copii. În Bucureşti mai sunt libere trei paturi la terapie intensivă. Un număr de 6.271 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintr
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (604), Timiş (260) şi Ilfov (246)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 604 şi în judeţele Timiş - 260, Ilfov - 246, Constanţa - 212, Dolj - 202, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Covasna - 13 şi Tulcea
GCS: 741 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 6.271, dintre care 182 copii
Un număr de 6.271 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 182 de copii, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 741 de pacienţi, dintre aceştia 12 fiind copii. Pe teritoriul României, 22.
GCS: 71 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică a informat, joi, că în ultimele 24 de ore au fost raportate 71 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. Potrivit GCS, este vorba despre 35 de bărbaţi şi 36 de femei internaţi în spitalele din Arad, Alba, Bihor, Braşov, Botoşani, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj, Constanţa, Dâmboviţa, Galaţi, Hunedoar



