Iubitorii naturii din Regatul Unit, invitaţi să participe la un recensământ al fluturilor
Iubitorii naturii din Regatul Unit au fost invitaţi să numere fluturii pe care îi observă în timpul plimbărilor lor, în cadrul unui amplu recensământ dedicat acestor insecte care sunt din ce în ce mai ameninţate, informează AFP.
"Big Butterfly Count" - cea mai mare iniţiativă de acest gen din lume, potrivit organizatorilor săi - se desfăşoară în acest an în perioada 14 iulie - 6 august în Regatul Unit şi le permite oamenilor de ştiinţă să evalueze starea de sănătate a speciilor din ţară.
Fără să mai aştepte acest eveniment anual, Amy Walkden şi Emma Grice îi duc cu regularitate pe copiii lor, Robin şi Alex, ambii în vârstă de opt ani, în parcul din mica localitate Abbotskerswell pentru a observa fluturii din zonă.
Împreună, ei încearcă să repereze insectele, puţin numeroase în ziua realizării reportajului AFP, pentru a-şi transmite apoi observaţiile către echipa asociaţiei Butterfly Conservation, care organizează marele recensământ din această vară.
"Realizarea unei numărători anuale a exemplarelor observate aici duce la obţinerea unor date ştiinţifice preţioase pentru a sublinia schimbările produse, cum ar fi încălzirea climei şi distrugerea habitatelor", a declarat Amy Walkden, care lucrează pentru asociaţia menţionată.
"Fluturii sunt indicatori sensibili ai lucrurilor care se petrec în zonă", a adăugat ea.
"Dacă nu mai există fluturi, speciile care se hrănesc cu fluturi nu vor mai avea nimic de mâncat", a adăugat fiica ei, Robin, foarte bine informată despre lanţul trofic.
Declin
În cadrul "Big Butterfly Count", voluntarii pot să descarce un fişier care le permite să identifice mai multe specii de fluturi şi să recenzeze online speciile observate în grădinile lor, în parcuri şi în timpul plimbărilor în alte zone.
Potrivit oamenilor de ştiinţă, populaţiile de fluturi sunt în scădere de mai mulţi ani, întrucât aceste vieţuitoare întâmpină dificultăţi în a se adapta la schimbările climatice.
"Este destul de îngrijorător", a declarat Richard Fox, directorul asociaţiei de conservare care organizează marele recensământ. "Principala cauză a declinului constă în distrugerile cauzate de oameni la nivelul peisajelor în ultimii 50, 60 sau 70 de ani în Regatul Unit", a adăugat el.
Potrivit unui raport publicat de Butterfly Conservation în acest an, patru specii de fluturi din cinci sunt în declin în raport cu anii 1970 şi jumătate dintre cele 58 de specii recenzate în Regatul Unit sunt ameninţate.
Între 1976 şi 2019, fluturii au pierdut 42% din arealul lor, iar numărul exemplarelor de fluturi a scăzut cu 6% în siturile studiate.
Intensificarea agriculturii, care foloseşte tot mai multe îngrăşăminte şi pesticide, precum şi modificările operate asupra peisajelor, cum ar fi dispariţia gardurilor vii pentru a maximiza suprafeţele cultivabile, au fost evidenţiate pentru a explica acest declin.
"Indicatori"
În decursul ultimilor ani, Regatul Unit a pierdut aproape jumătate din biodiversitatea sa, potrivit unui raport oficial.
Numărarea fluturilor le permite cercetătorilor să monitorizeze acest declin. Deşi voluntarii sunt invitaţi să participe la aceste recensăminte încă din anii 1970, activitatea a devenit în ultima perioadă tot mai populară.
Recensământul "Big Butterfly Count" a fost lansat oficial în 2010. Peste 64.000 de "cercetători-cetăţeni" au participat la ediţia sa de anul trecut, înregistrând aproape 100.000 de fluturi în întreaga ţară.
Şi aproape un milion de fluturi observaţi au fost deja înregistraţi pe o aplicaţie dedicată acestui eveniment începând din 2014.
"Unul dintre lucrurile geniale care au legătură cu fluturii constă în faptul că ei acţionează ca nişte indicatori pentru toate celelalte grupe de vieţuitoare. Deci, învăţăm câte ceva şi despre starea albinelor noastre, a gândacilor, muştelor, viespilor şi a altor insecte importante", a declarat Richard Fox.
El speră că noul raport al organizaţiei de conservare îi va stimula pe politicieni să ia măsuri, deşi recunoaşte că această sarcină este "enormă".
Guvernul britanic şi-a stabilit obiectivul de a contrabalansa pierderea de biodiversitate plantând între 90 de milioane şi 120 de milioane de copaci până în 2025.
Este un "proiect fantastic", afirmă Richard Fox, însă el nu va fi suficient dacă nu vor fi încurajate proiectele ce vizează o agricultură mai puţin intensivă.
"Putem să facem mult mai mult pentru a ne asigura că speciile de pe câmpurile noastre sunt administrate în aşa fel încât să amelioreze situaţia fluturilor noştri", a adăugat el. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Cel puțin 13 morți în urma ploilor torențiale în Chile
Ploile torențiale care au cuprins Chile s-au soldat cu cel puțin 13 morți, potrivit unui nou bilanț publicat marți de guvernul țării, unde peste 60.000 de persoane rămân izolate din cauza drumurilor blocate, relatează AFP. Ploile torențiale, care au început pe 15 iulie, afectează în special regiunile nordice Coquimbo și Atacama, unde
VIDEO Franța: Un incendiu în sud-est înaintează cu 'o viteză foarte mare', 1.700 de hectare au fost afectate
Un incendiu violent care a izbucnit în urmă cu o săptămână în sud-estul Franței a devastat deja 1.700 de hectare, progresând 'cu o viteză foarte mare' pe un munte din Provence, iar aproape 400 de persoane au fost evacuate, au anunțat autoritățile, notează AFP. 'Focul este pe cale să coboare de pe muntele Gro
Pompierii spanioli înregistrează progrese împotriva unui incendiu de vegetație major de lângă Madrid
Pompierii care se luptă cu un incendiu de vegetație major, izbucnit la nord-est de capitala Spaniei, au raportat marți un prim progres semnificativ după cinci zile de intervenții, informează DPA. ''Începem să vedem lumina de la capătul tunelului'', a declarat Emiliano Garcia-Page, președintele guvernului regional din Cast
Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-vestul Chinei; circulația trenurilor a fost oprită
Un cutremur de pământ cu magnitudinea 5 s-a produs în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei la adâncimea de 6 kilometri, marți, la ora locală 07:43 (11:43 GMT), a anunțat Centrul de Rețele Seismologice din China, citat de Reuters. Oficialii chinezi nu au primit deocamdată informații privind victime sau pagube materiale, iar
Bilanțul dublului seism din Venezuela a ajuns la 5.278 de morți
Dublul seism care s-a produs pe 24 iunie în Venezuela a ucis cel puțin 5.278 de persoane, potrivit unui nou bilanț provizoriu ce a fost publicat luni, informează AFP. 70 de decese suplimentare au fost înregistrate în decursul ultimelor 24 de ore, iar numărul răniților se ridică la aproape 17.000, la mai mult de trei săptăm&ac
Inundații în Afganistan: 20 de morți și peste 100 de dispăruți (FOTO/VIDEO)
Cel puțin 20 de persoane au murit și alte peste 100 au fost declarate dispărute după inundațiile și viiturile care s-au produs luni în Nuristan, o provincie muntoasă și cu acces dificil din nord-estul Afganistanului, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. 'Primele statistici cu victimele inundațiilor din Parun și din alte păr
Incendiile din Ontario s-au extins, fumul persistă în anumite regiuni din Statele Unite
Incendiile de pădure din Ontario s-au extins și afectează în prezent 735.000 de hectare, față de 650.000 de hectare pe parcursul weekendului trecut, a anunțat luni prim-ministrul acestei provincii canadiene, Doug Ford, în contextul în care calitatea aerului s-a îmbunătățit pe plan local, însă se menține la niveluri periculoase pentru săn
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
Temperaturile ridicate și vegetația uscată au favorizat izbucnirea unor incendii duminică în sudul Franței, în special în interiorul golfului Saint-Tropez, precum și în zone abrupte și greu accesibile din insula Corsica, notează AFP. Cel mai violent incendiu, pentru stingerea căruia erau mobilizați peste 600 de pompieri
BTA/Cel mai bătrân șoim dunărean cunoscut stabilește un record mondial de longevitate, în Stara Zagora
Romeo, un șoim dunărean (șoim sacru) care trăiește la Centrul de Salvare a Vieții Sălbatice 'Balcanii Verzi' din Stara Zagora (sud-centrul Bulgariei), a devenit primul exemplar al acestei specii a cărui vârstă a fost documentată științific și care a atins 32 de ani, a declarat miercuri pentru BTA directorul operațional al centrului, dr. Rusko Petrov.
Important cutremur în sud-vestul statului Peru
Un cutremur puternic a lovit sud-vestul statului Peru sâmbătă seara, provocând moartea a cel puțin unei persoane și rănirea altor câteva, informează duminică dpa. Institutul de geofizică din Peru (IGP) a estimat magnitudinea la 5,1, în timp ce Institutul de geofizică al SUA (USGS) a indicat o magnitudine de 5,5.
Cel mai mare tort din Venezuela, oferit copiilor afectați de cutremurul din 24 iunie
Un tort uriaș, descris drept 'cel mai mare din Venezuela', a fost pregătit și oferit copiilor din statul La Guaira, afectați de cutremurul devastator din 24 iunie, soldat cu peste 5.000 de morți, transmite France Presse sâmbătă. 'A fost făcut cu dragoste pentru copiii din La Guaira', a declarat voluntara Claris Antaurgo (
Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-estul Turciei
Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs sâmbătă dimineață la Battalgazi, în provincia Malatya, în sud-estul Turciei, și a fost resimțit în mai multe provincii vecine, fără a provoca însă pagube materiale sau victime, a anunțat agenția turcă de gestionare a catastrofelor AFAD într-un comunicat, relatează AFP. &
China/ Alunecare de teren soldată cu cel puțin 8 morți și 34 de dispăruți
O alunecare de teren s-a produs vineri în municipiul Chongqing din sud-vestul Chinei, îngropând peste zece clădiri și conducând la evacuarea a cel puțin 1.100 de locuitori, informează agențiile Reuters, EFE și Xinhua. Opt persoane au murit, iar alte 34 au fost date dispărute, potrivit unui bilanț provizoriu anunțat de reprezentanții administrației loc
Spania: Peste 12.000 de hectare au ars într-un incendiu în nord-est; risc foarte ridicat de propagare, avertizează autoritățile
Un incendiu de vegetație izbucnit miercuri lângă Zaragoza, în regiunea Aragon din nord-estul Spaniei, a mistuit deja peste 12.000 de hectare și prezintă un 'risc foarte ridicat de propagare' din cauza vântului, au avertizat vineri autoritățile regionale citate de AFP. 'A fost o noapte foarte complexă și dificilă.
Ploi torențiale au ucis doi oameni în Texas
Ploile torențiale au ucis doi oameni în Texas (sudul SUA), luați de ape în mașinile lor, în timp ce statul american se pregătea pentru precipitații record în următoarele 24 de ore, informează vineri agenția Reuters. Echipele de intervenție de urgență au efectuat 230 de salvări, reușind între altele să recupereze u













