VIDEO Pîslaru: Ideea că simpla deținere a unui doctorat ar trebui să aducă automat un spor salarial nu se justifică
Sporul de doctorat pentru zona de educație, unde acesta face parte din activitatea profesională, a fost inclus în salarizare, însă ideea că simpla deținere a unui doctorat ar trebui să aducă automat un spor salarial nu se justifică, a declarat, luni, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.
''Pentru zona de educație, unde acel spor face parte din activitatea profesională, a fost inclus în salarizare. Pentru celelalte, este o dezbatere mai largă. Noi credem că salarizarea trebuie făcută la un nivel în care dacă ai nevoie de doctorat să fii plătit pentru că ai niște studii înalte, dar să ai ideea că dacă ai doctorat lucrul acesta automat trebuie să-ți aducă un spor eu, personal, și nici echipa Băncii Mondiale nu este divergentă față de ce spun, suntem aliniați, la fel și echipa de salarizare din minister, nu cred că se justifică. Eu, la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, lunar, trebuie să stau să aprob un document în care cel care are doctorat explică cum doctoratul din domeniul pe care îl face îl ajută la activitatea din domeniul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene în sine. Birocrația de a încerca să explici cum un doctorat în psihologie te ajută să înțelegi mai bine beneficiarii sau un doctorat în administrație publică te ajută să înțelegi mai bine cum să faci hârtiile în minister, acestea sunt niște lucruri care sunt jenante. Deci, mai degrabă să avem o salarizare care, repet, e mai bine așezată pentru funcții, inclusiv funcții de conducere, să nu ne jenăm de asta, astfel încât să știi că dacă iei doctoratul te califici pentru funcția respectivă'', a subliniat Pîslaru.
Întrebat dacă vor fi eliminate în noua Lege a salarizării unitare ''sporurile de praf, antenă și stres'', ministrul interimar al Muncii a răspuns: ''Da. Eu știu că se elimină''.
El a explicat că timp de 5 ani ani nu va mai exista bază legală pentru introducerea ''sporului de praf'', pentru că este parte a acordului politic.
''(...) Într-o abordare unitară, în care de la 1 ianuarie 2027 se taie tot, veți vedea că se abrogă tot, legi speciale, elemente care vin din trecut și atunci înseamnă că noi avem o nouă grilă. Pe noua grilă, cu un număr de sporuri pe care le avem din reducerea respectivă, nu mai există alte sporuri, mai rămân idei potențiale de sporuri pentru viitor, dar sporurile nu mai există. Deci, dacă, de exemplu, cineva vrea să-mi ceară 'spor de praf' pentru că constată că în continuare are praf în instituție, nu o să mai aibă baza legală să mi-l ceară, prin faptul că avem o protecție de 5 ani, care e parte a acordului politic, că nu mai intervine nimeni pe lege 5 ani de zile. Cel puțin 5 ani de zile, 'sporul de praf' nu va fi introdus în România. Bineînțeles, știți cum e, niciodată nu spui 'niciodată'. Dacă cineva vrea să piardă cei 770 de milioane și să facă inversarea caracterului unitar, teoretic, oricine e inconștient poate să se ducă la chestia asta'', a explicat Dragoș Pîslaru.
Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale a publicat luni în dezbatere publică proiectul Legii salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice, respectiv grilele de salarizare și calendarul de implementare.
Acesta prevede că raportul dintre cel mai mic salariu de bază și cel mai mare salariu de bază în sectorul bugetar va fi de 1 la 8, iar cuantumul valorii de referință pentru anul 2027 este de 4.100 lei.
Conform documentului, grila de salarizare va include 12 grade salariale, iar fiecărui grad salarial îi va corespunde un interval de coeficienți.
Astfel, la gradul salarial 1, coeficientul minim este 1 iar cel maxim de 1,19; la gradul salarial 2 - de 1,20 minim și de 1,34 maxim; gradul salarial 3 - între 1,35 și 1,49; gradul salarial 4 - între 1,50 și 1,64, gradul salarial 5 - între 1,65 și 1,83; gradul salarial 6 - între 1,84 și 2,09; gradul salarial 7 - între 2,10 și 2,39; gradul salarial 8 - între 2,40 și 3,29; gradul salarial 9 - între 3,30 și 4,19; gradul salarial 10 - între 4,20 și 5,59; gradul salarial 11 - între 5,60 și 6,49, precum și gradul salarial 12 - între 6,50 și 8.
De asemenea, proiectul mai prevede, printre altele, faptul că munca suplimentară prestată peste programul normal de lucru, precum și munca prestată în zilele de sărbători legale, repaus săptămânal și în alte zile în care, în conformitate cu legea, nu se lucrează, se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia, dar în anumite condiții cu spor plătit.
Totodată, ordonatorii de credite vor putea acorda trimestrial, semestrial sau anual premii de performanță personalului care a realizat sau a participat direct la obținerea unor rezultate importante în activitatea instituției/autorității publice sau a sistemului din care face parte, în limita totală a unui buget de maximum 4% din suma prevăzută pentru cheltuielile cu salariile de bază.
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a precizat luni, într-o conferință de presă, că noul proiect de Lege a salarizării unitare în domeniul bugetar elimină 87 de sporuri din 151.
Personalul bugetar ale cărui salarii vor fi mai mici după aplicarea noii Legi a salarizării va beneficia de o diferență salarială tranzitorie acordată lunar, până la 31 decembrie 2031, se mai menționează în document. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* Ministerul Muncii și Ministerul Finanțelor vor gestiona împreună politica salarială (proiect)
* Noua lege a salarizării menține sporuri de până la 40% pentru proiectele europene
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Guvern a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova
Executivul a alocat, luni, 32 milioane lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, pentru județul Prahova, în vederea implementării unor soluții urgente pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă. 'Decizia este luată în contextul unor disfuncționalități majore în furnizarea apei în
Parlament - audieri miniștri/Eduard Mititelu: Strategia Națională pentru Inteligență Artificială trebuie actualizată
Strategia Națională pentru Inteligență Artificială trebuie actualizată în funcție de evoluțiile tehnologoice din domeniu, pentru putea fi pusă în aplicare, a declarat luni ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală, Eduard-Tatian Mititelu, în cadrul audierilor parlamentare. 'România are o Strategie Națion
Parlament-audieri miniștri/Florin Manole, aviz favorabil pentru funcția de ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale
Ministrul propus pentru preluarea portofoliului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Florin Manole, a primit luni aviz favorabil în comisiile de specialitate reunite ale Parlamentului, cu 39 voturi pentru, 22 împotrivă și patru abțineri. Avizul acordat în cadrul comisiilor de specialitate este consultativ.
Parlament - audieri miniștri/Florin-Alexandru Zaharia - aviz nefavorabil în comisiile de specialitate pentru Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene
Florin-Alexandru Zaharia, propus pentru funcția de ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, a primit luni aviz nefavorabil pentru acest portofoliu în comisiile de specialitate din Senat și Camera Deputaților. Acesta a primit 13 voturi 'pentru' și 14 'împotrivă', iar doi parlamentari s-au abținut.
Parlament-audieri miniștri/ Cristian Pistol: Nu doresc să desființez CNIR, nu ăsta este scopul
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR), a cărei operaționalizare este prinsă în Planul Național de Redresare și Reziliență, nu are niciun proiect aferent PNRR și ar trebui analizată posibilitatea ca proiectele pe care le gestionează să fie parteneriate public-private sau alte tipuri de proiecte de investiții pe care alte autorități din cupola Ministeru
Parlament-audieri miniștri/Mititelu: Portofelul electronic al cetățeanului trebuie finalizat până la sfârșitul anului pentru a nu risca infringementul
Ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală, Eduard-Tatian Mititelu, a anunțat luni, în cadrul audierilor parlamentare, că una dintre prioritățile sale va fi integrarea aplicației ROeID și a cărții electronice de identitate ca metode de autentificare în toate aplicațiile statului. El a transmis că până la sfâr
Parlament-audieri miniștri/Mihai Ghigiu a primit aviz favorabil pentru funcția de ministru al Mediului, de la comisiile din Parlament
Candidatul pentru funcția de ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor, Mihai Ghigiu, a primit, luni, aviz favorabil din partea comisiilor reunite, de specialitate, din Parlament. Din totalul membrilor celor două comisii, 21 au votat 'pentru', 14 'împotrivă', fiind consemnate, totodată, și trei abțineri. Av
Tanczos Barna: Indiferent de situația politică din țară, apărarea intereselor fermierilor este pe primul loc
România atrage atenția Comisiei Europene să flexibilizeze măsurile care vizează statutul de specie strict protejată a ursului brun, pentru a putea implementa măsurile de management adaptate situației din România, semnalează ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna, pe pagina sa de Facebook. Acesta pa
Christian Tour, primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori București
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori București, acțiunile sale debutând luni pe Piața Reglementată, informează BVB printr-un comunicat. Oferta publică inițială (IPO), care a precedat listarea și în urmă căreia compania a atras suma de 149 milioane de lei (28,4 milioane de euro), s-a derul
Parlament-audieri miniștri/Ministrul propus al Mediului: Menținerea și dezvoltarea programelor AFM trebuie să fie o prioritate pentru orice ministru
Menținerea și dezvoltarea programelor gestionate de Administrația Fondului de Mediu trebuie să fie o prioritate pentru orice ministru, pentru că acestea reprezintă principalul instrument prin care investițiile 'verzi' ajung la cetățeni, la autoritățile locale, dar și la mediul economic, a declarat, luni, la audierile din cadrul comisiilor de specialitate ale
Parlament-audieri miniștri/Pistol: Nu vom renunța la TAROM, compania care atunci când a fost o criză în lume a adus români acasă
Ministerul Transporturilor nu va renunța la TAROM, operatorul aerian fiind compania care, de fiecare dată când a fost o criză în lume, a adus români acasă, a transmis, luni, ministrul propus pentru portofoliul de la Transporturi, Cristian Pistol, în cadrul audierilor din comisiile de specialitate reunite. 'Nu vom re
Parlament-audieri miniștri/Ministrul propus pentru MEDAT, Marian Bârgău, avizat favorabil în comisiile parlamentare
Ministrul propus pentru Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), Marian Aurelian Bârgău, a fost avizat favorabil, luni, în comisiile de specialitate reunite, cu 34 de voturi favorabile, 23 împotrivă și șase abțineri. La audierile din comisiile reunite economice, de antreprenoriat și turis
Ivan: Scopul meu e ca gazele din Marea Neagră să fie folosite cu preponderență în România, în industrie
Ministrul propus al Energiei, Bogdan Gruia Ivan, a declarat luni, după audierea în comisiile reunite de specialitate, că scopul său este ca gazele din Marea Neagră să fie folosite cu preponderență în România, în industrie. 'În proiectul Neptun Deep, care va extrage primele molecule la începutul anului vi
Barbu: Subvențiile din anul 2028 în sectorul de zootehnie din România vor crește foarte mult
Subvențiile acordate sectorului zootehnic vor crește semnificativ în viitorul Plan Național Strategic 2028-2034, a declarat luni ministrul desemnat al Agriculturii, Florin Barbu, care a susținut că negocierile privind noua Politică Agricolă Comună vor pune accent pe susținerea crescătorilor de animale. 'Vreau să încurajez foart
Nazare: Am avut o discuție cu guvernatorul Isărescu; am decis să rămân
Ministrul desemnat al Finanțelor, Alexandru Nazare, a afirmat, luni, după audierile din comisiile reunite de specialitate din Parlament, că a avut o discuție cu guvernatorul Băncii Naționale a României și a decis să rămână în funcția ocupată până în prezent. 'Poziția mea în guvernul Bolojan a fost tehnic





