Codirlașu: Principalul risc pe termen scurt pentru economia României este riscul de retrogradare în categoria nerecomandată investițiilor
Principalul risc pe termen scurt pentru economia României, în contextul deficitelor gemene nesustenabile, este riscul de retrogradare în categoria nerecomandată investițiilor (junk), este de părere președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu.
'În contextul deficitelor gemene nesustenabile, principalul risc pe termen scurt pentru economia României este riscul de retrogradare în categoria nerecomandată investițiilor (junk). Acest risc este strâns legat de consolidarea fiscală necesară, solicitată de agențiile de rating, pentru a aduce deficitul bugetar în zona de sustenabilitate într-un termen rezonabil', susține acesta, potrivit unui comunicat al CFR România, remis luni AGERPRES.
De altfel, Indicatorul de Încredere Macroeconomică al Asociației CFA România a crescut în luna martie cu 7,3 puncte până la valoarea de 43,9 puncte, situație care s-a datorat exclusiv creșterii componentei de anticipații a indicatorului, în timp ce componenta de condiții curente a rămas relativ similară valorii înregistrate în exercițiul anterior.
O întrebare suplimentară introdusă în sondajul realizat lunar de CFA România se referă la anticipațiile privind retrogradarea României în categoria de rating nerecomandată investițiilor. Conform rezultatelor, 82% dintre participanți anticipează menținerea, în următoarele 12 luni, a României în categoria de rating recomandată investițiilor, în timp ce 18% anticipează o retrogradare în categoria junk.
Spre comparație, din punct de vedere statistic, atunci când perspectiva unui emitent este revizuită de la 'neutru' la 'negativ', în unul din trei cazuri acesta este retrogradat în următoarele 12 luni. De asemenea, cu cât ratingul este mai slab (ex: BBB-, BB+), cu atât riscul de retrogradare după o perspectivă negativă este mai ridicat, explică specialiștii CFR România.
Deficitul bugetului de stat prognozat pentru anul 2025 a rămas similar cu cel din exercițiul anterior, la valoarea medie a anticipațiilor de 7,4% din PIB.
Anticipațiile de creștere economică ale specialiștilor CFR România pentru anul 2025 se situează în scădere față de exercițiul anterior, la valoarea medie de 1,0%, existând și opinii în rândul participanților privind o posibilă intrare în recesiune a economiei românești.
Datoria publică, calculată ca procent în PIB, este anticipată să se majoreze la 58% în următoarele 12 luni.
De asemenea, potrivit sondajului, rata anticipată a inflației pentru orizontul de 12 luni (aprilie 2026) s-a redus comparativ cu valoarea înregistrată în luna martie, de 4,85%, și a atins nivelul de 4,65%.
În ceea ce privește cursul de schimb EUR/RON, aproximativ 79% dintre participanți anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni, iar restul o stagnare a cursului. Astfel valoarea medie a anticipațiilor pentru orizontul de 6 luni este de 5,0311 lei pentru un euro, în timp ce pentru orizontul de 12 luni, valoarea medie a cursului EUR/RON anticipat este 5,0735 lei pentru un euro.
Referitor la evoluția prețurilor proprietăților rezidențiale în orașe, 61% dintre participanți, anticipează o stagnare în următoarele 12 luni, în timp ce 29% anticipează o scădere. De asemenea 74% dintre participanți consideră că prețurile actuale sunt supra-evaluate, iar 21% că sunt corect evaluate.
Sondajul este realizat lunar de Asociația CFA România, de peste 13 ani, și reprezintă un indicator prin intermediul căruia organizația dorește să cuantifice anticipațiile analiștilor financiari cu privire la activitatea economică în România pentru un orizont de timp de un an. Sondajul este realizat în ultima săptămâna a fiecărei luni, iar participanții sunt membri ai Asociației CFA România și candidații pentru nivelurile II și III ale examenului CFA.
Indicatorul de Încredere Macroeconomică ia valori între 0 (lipsa încrederii) și 100 (încredere deplină în economia românească) și este calculat pe baza a 6 întrebări cu privire la: condițiile curente - referitoare la mediul de afaceri și piață muncii; anticipațiile pentru un orizont de timp de un an pentru: mediul de afaceri, piață muncii, evoluția venitului personal la nivel de economie și evoluția averii personale la nivel de economie.
Pe lângă întrebările necesare pentru calculul Indicatorului de Încredere Macroeconomică, sondajul evaluează și anticipațiile, tot pentru un orizont de timp de un an, pentru rata inflației, ratele de dobânda, cursul de schimb EUR/RON, indicele bursier BET și condițiile macroeconomice globale. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tanczos: Combaterea pestei porcine africane este o prioritate strategică și necesită o abordare mai eficientă
Măsurile adoptate până în prezent pentru combaterea pestei porcine africane trebuie reevaluate înaintea adoptării unor noi reglementări, în condițiile în care acestea nu au produs efectele așteptate, a transmis, duminică, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.
Debitul Dunării la intrarea țara va ajunge la 2.900 mc/s în zilele următoare; media lunii mai - 6.600 mc/s
Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în creștere ușoară până la valoarea de 2.900 mc/s, situându-se la mai puțin de jumătate față de media multianuală a lunii mai (6.600 mc/s), potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 10 - 17 mai 2026.
Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu 4,83% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu aproape 76 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Potrivit datelor
AEI: România riscă să rămână captivă unui model economic bazat pe exportul de gaze și importul de fertilizanți
România riscă să rămână captivă unui model economic periferic, bazat pe exportul de resurse brute și importul de produse finite, în lipsa unei strategii privind dezvoltarea industriilor strategice și valorificarea internă a gazelor naturale, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată
Ritmuri normale de creștere și dezvoltare la culturile de câmp și la speciile pomi-viticole, pe majoritatea suprafețelor agricole (agrometeo)
Regimul hidro-termic din aer și sol va imprima ritmuri normale de creștere și dezvoltare în următoarele zile, atât la culturile de câmp, cât și la speciile pomi-viticole pe majoritatea suprafețelor agricole, îndeosebi pe terenurile cu o bună aprovizionare cu apă a solului, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administrația Națio
ANPC: Amenzi de peste 3,4 milioane lei în urma controalelor desfășurate în perioada 4-8 mai 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 4-8 mai 2026, acțiuni de control la nivel național pentru verificarea siguranței produselor comercializate și a condițiilor în care sunt prestate serviciile către consumatori, în urma cărora au fost aplicate amenzi de peste 3,4 milioane de lei.
Report de peste 4,14 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,18 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 21,8 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, 10 mai, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile (analiză)
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile de la punerea pe piață, prin comparație cu Germania unde se înregistrează 97 de zile, Bulgaria - cu 96 de zile sau Spania - în 148 de zile, relevă un raport de specialitate, publicat recent. Conform datelor centralizate de către speci
Pîslaru: Cred că vom avea o perioadă mai lungă de interimat; s-ar putea să dureze cel puțin până în iunie
Perioada de interimat ar putea să fie mai lungă decât se crede, s-ar putea să dureze cel puțin până în luna iunie sau chiar mai mult, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Concluziile referitoare la înțelepciunea clasei politice de a găsi o so
Nazare: Apartenența la UE a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești
Apartenența la Uniunea Europeană a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești, iar România a recuperat, în cele aproape două decenii de la aderarea la UE, decalaje economice importante, potrivit ministrului interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Marcăm astăzi Ziua E
Pîslaru: România a atras 108 miliarde de euro și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro
România a atras 108 miliarde de euro de la Uniunea Europeană și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Se suprapun mai multe lucruri importante. În primul rând, astăzi este Ziua Europei. La
Darău: Lansăm Platforma PMAT - un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri
Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a anunțat sâmbătă lansarea platformei PMAT, un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri și aduce mai multă transparență în procesul decizional. 'Știm cu toții că, de multe ori, antreprenorii din România încă inter
AEI: Ordonanța privind ATR-urile din energie nu se mai aplică; reforma împotriva speculei a fost blocată înainte de efecte
Ordonanța prin care Guvernul condus de Ilie Bolojan intenționa să limiteze specula cu avizele tehnice de racordare (ATR) din sectorul energetic nu se mai aplică, iar măsurile destinate eliminării proiectelor speculative au fost blocate înainte de a produce efecte, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză
ANM: Cod galben de ploi torențiale și instabilitate atmosferică în mai multe regiuni, până duminică dimineața
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, două atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și cantități de apă însemnate, valabile în mai multe regiuni ale țării. Potrivit meteorologilor, în intervalul 9 mai, ora 10:00 - 9 mai, ora 22:00, în cea mai mare parte a Olteniei și a Transilva
Buzoianu: Proiectul bugetului AFM pentru 2026, lansat în consultare publică; fonduri pentru apă-canal, baterii și Rabla
Proiectul de hotărâre privind aprobarea bugetului Administrației Fondului pentru Mediu (AFM) pentru anul 2026 a fost lansat în consultare publică, a anunțat sâmbătă Diana Buzoianu, prezentând principalele alocări propuse pentru programe noi. 'Am lansat astăzi în consultare publică proiectul de hotărâre p













