logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Noile date publicate de INS arată o stagnare a PIB în T3 față de T2 2024

Imagine din galeria Agerpres

Produsul intern brut a stagnat în cel de-al treilea trimestru al anului trecut, comparativ cu trimestrul anterior, arată noile date provizorii (2) publicate vineri de Institutul Național de Statistică.

În comunicările precedente, INS a arătat, inițial, o stagnare a PIB în T3 față de T2 (date ajustate sezonier publicate în 14 noiembrie) pentru ca, ulterior, să estimeze o scădere de 0,1% (datele provizorii 1 publicate în 6 decembrie).

Pe serie ajustată sezonier, PIB estimat pentru trimestrul III 2024 a fost de 446,176 miliarde de lei prețuri curente, fără modificări, în termeni reali, față de trimestrul II 2024 și în scădere cu 0,1% față de trimestrul III 2023.

Pe serie brută, PIB estimat pentru trimestrul III a fost de 471,561 miliarde de lei prețuri curente, în creștere, în termeni reali, cu 1,2% față de trimestrul III 2023.

Potrivit cifrelor publicate vineri, față de trimestrul trei al anului trecut, Produsul intern brut a înregistrat o creștere cu 1,2% pe seria brută și o scădere de 0,1% pe seria ajustată sezonier.

În primele nouă luni din acest an, Produsul intern brut a crescut cu 0,9% atât pe seria brută cât și pe seria ajustată sezonier, față de perioada similară a anului trecut. Produsul intern brut estimat pentru perioada ianuarie - septembrie 2024 a fost de 1.314 miliarde de lei prețuri curente pe serie ajustată și de 1.242 miliarde de lei prețuri curente pe serie brută.

'Comparativ cu varianta provizorie (1), în trimestrul III 2024 varianta provizorie (2), PIB a crescut cu 0,1 puncte procentuale față de estimarea anterioară (de la 101,1% la 101,2%), iar dinamica VAB (valoare adăugată brută, n.r.) s-a majorat cu 0,3 puncte procentuale comparativ cu varianta provizorie (1) (de la 99,3% la 99,6%)', precizează INS.

Volumul valorii adăugate brute pe ramuri de activitate a înregistrat modificări mai importante între cele două estimări, astfel: agricultura, silvicultura și pescuitul au înregistrat aceeași contribuție la creșterea PIB (-1,9%) în cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (80,2%), în timp ce construcțiile au înregistrat o creștere a contribuției, de la +0,0% la +0,1% între cele două estimări, ca urmare a majorării volumului de activitate cu +0,5 puncte procentuale (de la 100,9% la 101,4%).

Comerțul cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și motocicletelor; transportul și depozitarea; hotelurile și restaurantele au înregistrat aceeași contribuție la creșterea PIB (+0,7%) în cele două estimări, iar volumul de activitate s-a diminuat cu 0,1 puncte procentuale (de la 104,3% la 104,2%), tranzacțiile imobiliare au avut aceeași contribuție la creșterea PIB (-0,1%), iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (99,1%) iar activitățile profesionale, științifice și tehnice; activitățile de servicii administrative și activitățile de servicii suport au înregistrat o creștere a contribuției, de la +0,4% la +0,5% între cele două estimări, ca urmare a majorării volumului de activitate cu +0,5 puncte procentuale (de la 104,2% la 104,7%).

Nu au contribuit la creșterea PIB industria, informațiile și comunicațiile, intermedierile financiare și asigurările.

Volumul impozitelor nete pe produs a scăzut cu 0,8 puncte procentuale în varianta provizorie (2) comparativ cu varianta provizorie (1), de la 120,2% la 119,4%.

Din punctul de vedere al utilizării PIB, modificări semnificative ale contribuției la creșterea PIB în trimestrul III 2024, între cele două estimări, au înregistrat cheltuiala pentru consumul final al gospodăriilor populației, de la +3% la +3,1%, ca urmare a creșterii volumului său cu +0,1 puncte procentuale (de la 105,3% la 105,4%), cheltuiala pentru consumul final individual al administrațiilor publice, de la -0,2% la +0,1%, ca urmare a majorării volumului său cu +5,3 puncte procentuale (de la 96,2% la 101,5%), consumul final colectiv efectiv al administrațiilor publice, de la -0,3% la -0,1%, ca urmare a creșterii volumului său cu +3,0 puncte procentuale (de la 96,2% la 99,2%) și formarea brută de capital fix, de la +0,3% la +0,2%, ca urmare a scăderii volumului său cu -0,3 puncte procentuale (de la 100,7% la 100,4%). AGERPRES/(AS - editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 659

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 02-08-2026 14:21

Experții în cybersecurity au analizat 800.000 de aptitudini ale AI, iar 25.000 au fost considerate suspecte (analiză)

Peste 25.000 de aptitudini ale Inteligenței Artificiale (AI) dintr-un total de 800.000 analizate au fost considerate suspecte de către experții în securitate cibernetică Eset, în urma efectuării unei ample analize. Potrivit datelor prezentate într-un articol publicat, recent, pe blogul din România al producătorului de s

Economic Intern 02-08-2026 12:58

Bursa de la București a pierdut peste 404 milioane de lei la capitalizare în ultima săptămână din iulie

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână peste 404 milioane de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 269 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 704,81 miliarde de

Economic Intern 02-08-2026 11:51

Bușoi (Ministerul Energiei): Nu am văzut intenții ale furnizorilor care fac contracte noi de a crește prețul

Furnizorii de energie care fac contracte noi nu și-au anunțat intenția de a crește prețul în aceste zile, însă cu cât perioada va fi mai lungă și cu cât condițiile vor fi mai dificile, toate costurile de acum, toate importurile scumpe în orele de seară se vor regăsi într-un fel sau altul, în prețurile pe care cu toții le vom

Economic Intern 02-08-2026 09:57

Report de peste 9 milioane de euro la Loto 6/49, la tragerea de duminică

Un report de peste 47,50 milioane de lei (peste 9,05 milioane de euro) se înregistrează, duminică, la Loto 6/49, categoria I, informează Loteria Română. La Noroc este în joc un report cumulat de peste 3,55 milioane de lei (peste 678.000 de euro). La Joker, la categoria I, se înregistrează un report î

Economic Intern 01-08-2026 20:44

VIDEO Apele Române: Debitul Dunării ar putea coborî sub minimul istoric din august 2003

România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice din ultimele decenii, iar prognoza Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor indică faptul că, în 6 august, Dunărea ar putea atinge la intrarea în țară un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, când debitul a fost de 1.600

Economic Intern 01-08-2026 15:07

Apele Române: Cernavodă poate funcționa în condițiile actuale încă aproximativ 4-5 zile

Nivelul Dunării în zona Cernavodă scade cu aproximativ 2-3 centimetri pe zi, iar în condițiile actuale centrala poate funcționa la limită încă patru-cinci zile, a afirmat directorul general adjunct al Administrației Naționale 'Apele Române', Sorin Rîndașu. 'Referitor la ceea ce se întâmplă

Economic Intern 01-08-2026 12:58

AEI: Autoritățile ar trebui să clarifice dacă există un deficit de motorină pe piața din România

Autoritățile ar trebui să comunice dacă există un deficit fizic de motorină pe piața din România și să explice diferențele dintre mesajele transmise de principalii operatori, pentru a evita amplificarea percepției privind o posibilă penurie și noi creșteri de prețuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

Economic Intern 01-08-2026 12:17

Codirlașu (CFA România), despre decizia Fitch: Eu văd o înrăutățire față de rapoartele anterioare

Raportul Fitch indică o înrăutățire a perspectivelor pentru economia românească, în condițiile în care agenția ar fi avut inițial în vedere o retrogradare, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ne-a trecut glonțul pe la ureche, poate chiar foarte aproape de ureche. Vedem că de

Economic Intern 01-08-2026 11:09

Pistol: Stadiul lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați a depășit 97%

Stadiul fizic al lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați (DEx6) a depășit 97%, iar circulația pe noul drum de mare viteză trebuie deschisă până la finalul anului 2026, a anunțat, sâmbătă, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Drumul expres Brăila - Gal

Economic Intern 01-08-2026 10:03

Ministerul Finanțelor intenționează să împrumute cel puțin 7,2 miliarde de lei de la bănci, în august 2026

Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna august 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.

Economic Intern 01-08-2026 01:22

UPDATE Fitch a menținut ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă

Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Ratingul României este susținut de apartenența la UE și este asociat cu intrările de capital care sprijină convergența veniturilor și accesul la finanțarea e

Economic Intern 01-08-2026 00:43

Nazare: România rămâne în categoria recomandată investițiilor - un nou test trecut la limită

România rămâne în categoria recomandată investițiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituțional excepțional, dus până în ultimul moment, de echipa Ministerului Finanțelor, în coordonare cu Banca Națională a României, care au documentat și susținut cu date solide fiecare argument pentru menținerea ca

Economic Intern 31-07-2026 20:35

Bolojan: Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară

Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară și există proceduri gestionate de Transelectrica și care vor fi puse în practică astfel încât să fie asigurată funcționarea sistemului, a declarat vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Bolojan.

Economic Intern 31-07-2026 19:42

Bolojan: Ucraina a fost de acord să exporte energie electrică în România, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național

Ucraina are capacitate de energie electrică în rezervă și a fost de acord să exporte în România, în condiții de piață, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Ilie Bolojan, care deține și funcția de ministru interimar al Energiei. <if

Economic Intern 31-07-2026 19:36

Bolojan: Mâine se vor lua deciziile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 de la Cernavodă

Autoritățile de resort studiază soluțiile de intervenție la brațul Bala de pe Dunăre, iar în cursul zilei de sâmbătă specialiștii de la Apele Române și de la Forțele Navale vor lua deciziile posibile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă, a declarat, vineri, premierul Ilie Bolojan, mi