logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CNAIR a emis notificarea de executare constructorului Salini Impregilo SpA, pentru achitarea sumelor decise de Tribunalul Arbitral

Image

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a transmis luni antreprenorului Salini Impregilo SpA notificarea pentru plata sumelor de 90.718.740 lei şi 152.025 dolari în termen de 5 zile, actualizate cu dobânda legală de la data pronunţării, conform unui comunicat remis AGERPRES.

"Reamintim că Tribunalul Arbitral a emis Hotărârea Arbitrală Finală în octombrie 2019 în litigiul dintre Salini Impregilo SpA, în calitate de 'Reclamantă', şi Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA, în calitate de 'Pârâtă' în procesul pentru contractul de proiectare şi execuţie a Autostrăzii Orăştie-Sibiu, Lot 3. Tribunalul a admis cererea reconvenţională a CNAIR pentru plata de către Salini ImpregiloSpA a sumei de 90.718.740 lei, reprezentând penalităţi de întârziere, astfel cum sunt prevăzute de dispoziţiile Sub-Clauzei 8.7 [Penalităţi de Întârziere] din contractul semnat între părţi", se menţionează în comunicat.

De asemenea, conform sursei citate, decizia obligă Salini Impregilo SpA să ramburseze CNAIR suma de 152.025 dolari, cu titlu de costuri arbitrale, cu dobânda legală de la data Hotărârii Arbitrale Finale până la plata efectivă de către Reclamantă.

În data de 3 septembrie 2015, CNADNR anunţa închiderea circulaţiei rutiere pe Autostrada A1, Orăştie - Sibiu, între Nod rutier Sălişte (km 270+020) - Nod rutier Cunţa (km 292+455), în vederea remedierii unor degradări constatate la km 275+650 al autostrăzii.

Potrivit companiei, lucrările de remediere urmau să fie realizate de constructor pe propriul risc şi pe cheltuiala acestuia în condiţiile în care aceste defecţiuni au fost determinate de execuţia necorespunzătoare a lucrărilor de către antreprenor şi nu de alunecările de teren.

''În cadrul programului de remediere înaintat de către Antreprenor se regăsesc toate defectele din şantier. Defectul de la km 60+600, conform programului elaborat de către Antreprenor, necesită perioada cea mai îndelungată pentru realizarea tuturor lucrărilor de remediere. În acest interval de timp sunt programate a se remedia şi toate celelalte defecte din şantier. În ceea ce priveşte zona km 59+800 atât Antreprenorul cât şi Beneficiarul realizează expertizarea acesteia. Din analiza zonei rezultă că defecţiunea este cauzată de execuţia necorespunzătoare şi nu de alunecări de teren. Ceea ce este vizibil în şantier reprezintă o tasare structurală a structurii rutiere.
În ceea ce priveşte zona km 61+400, din activitatea de monitorizare întreprinsă de către Antreprenor nu s-au înregistrat noi alunecări de teren. În ceea ce priveşte zona km 64+200, defectul se referă la un ebulment în banda de urgenţă pentru care Antreprenorul a notificat realizarea unei expertize tehnice şi remediere conform programului de lucrări înaintat de către acesta'', se preciza într-un comunicat al CNADNR (actuala CNAIR).

Problemele în construcţia acestei autostrăzi au apărut încă din 2011, când a fost realizat studiul de fezabilitate, s-a stabilit traseul autostrăzii şi au început lucrările de construcţie.

Lucrările suplimentare executate pe Autostrada Orăştie - Sibiu, lot 3, vor fi plătite până la limita contractuală de 10% din valoarea de contract acceptată, respectiv 60,479 milioane de lei, iar pentru valoarea care depăşeşte pragul contractual de 10% beneficiarul poate încheia un act adiţional până la pragul de 20%, a informat Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR).

''Deciziile CAD (Comisia de Adjudecare a Disputelor - n.r.) emise în cadrul Contractului presupun: Lucrările suplimentare executate recepţionate conform legii vor fi plătite până la limita contractuală de 10% din valoarea de contract acceptată (ceea ce reprezintă suma de 60.479.160,00 lei). Pentru valoarea care depăşeşte pragul contractual de 10%, CAD a recomandat Beneficiarului încheierea unui act adiţional până la pragul de 20% dacă se respectă condiţiile impuse de art. 122 lit i) din OUG 34/2006 modificat prin Legea 279/2011'', se arăta într-un comunicat al CNADNR remis AGERPRES.

Compania de Drumuri trebuia să finalizeze construcţia autostrăzii Orăştie - Sibiu până la sfârşitul anului 2016, constructorul Autostrăzii Orăştie - Sibiu Lot 3 fiind firma italiană Salini Impregilo.

Ulterior, Direcţia de Calitate din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a constatat abateri grave în ceea ce priveşte respectarea proiectului de execuţie aprobat pentru Autostrada Orăştie - Sibiu şi a dispus demolarea şi refacerea secţiunii km 60 + 600 al Lotului 3 pe cheltuiala constructorului.

De asemenea, specialiştii CNADNR au confirmat calitatea necorespunzătoare a pământului de fundare.

"În urma măsurătorilor de capacitate portantă realizate de către CESTRIN în data de 23.09.2015 cu echipamentul PRIMA 100, au rezultat valori de 16MPa (megapascal - n. r.), 25MPa, 56MPa, sub valoarea optimă de 80MPa, ceea ce conduce la lipsa capacităţii portante, deci terenul de fundare nu este corespunzător", se menţiona într-un raport al Direcţiei, obţinut de AGERPRES.

În document se atrăgea atenţia asupra faptului că măsurătorile au fost realizate în zona în care în data de 22 septembrie 2015 s-a realizat extraescavaţia şi unde s-a observat prezenţa unui strat de peste 6 metri de argilă contractilă.

Conform sursei citate, constructorul avea obligaţia pregătirii corespunzătoare a terenului de fundare, prin procedee de stabilizare cu lianţi hidraulici, acest lucru neregăsindu-se în straturile decopertate.

Concluziile documentului au relevat abateri grave în ceea ce priveşte respectarea proiectului de execuţie aprobat, lipsa saltelei din piatră spartă sort 40 - 63 milimetri şi neevidenţierea stratului de argilă în documentele privind recepţia terenului de fundare. În acest context, specialiştii CNADNR au solicitat extinderea investigaţiilor din corpul autostrăzii pe o lungime corespunzătoare, în stânga şi în dreapta zonei de la km 60+600 până la eliminarea din fundaţie a argilei contractile şi realizarea corpului autostrăzii pe o fundaţie sănătoasă.

Ulterior, CNADNR a impus constructorului autostrăzii Orăştie - Sibiu, Salini Impregilo, să refacă porţiunea de 200 - 300 de metri din corpul de autostradă unde au apărut degradările, prin demolare şi reconstrucţie în conformitate cu proiectul tehnic aprobat.

"Decizia demolării a fost luată pentru a identifica exact cauza apariţiei fisurii, mai ales având în vedere că antreprenorul (Salini Impregilo - n. r.) a avut şi calitatea de proiectant în cadrul contractului de lucrări. Lucrarea este încă în garanţie şi, astfel, valoarea de remediere a defectelor va fi suportată în totalitate de către antreprenor. În ultima vreme, acest proiect atât de discutat a generat apariţia în spaţiul public a numeroase idei, observaţii, comentarii şi chiar acuze, toate îndreptăţite în mare parte, pentru că este vorba despre un proiect important, este vorba despre siguranţa cetăţeanului. Este un proiect început încă din 2011 - 2012", a declarat directorul general de atunci al CNADNR, Narcis Neaga.

Totodată, la începutul lunii noiembrie 2015, Neaga a anunţat că a depus plângere penală împotriva constructorului autostrăzii Orăştie - Sibiu, din cauza faptului că o parte a autostrăzii trebuie refăcută din cauza unor greşeli de execuţie.

Astfel, conform unui comunicat, CNADNR a formulat plângere penală la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu împotriva constructorului autostrăzii Orăştie-Sibiu, pentru săvârşirea mai multor infracţiuni printre care înşelăciune şi efectuarea de lucrări neautorizate, anunţat un comunicat.

''Având în vedere faptul că potrivit dispoziţiilor legale şi contractuale, antreprenorul Salini - Impregilo SpA este singura entitate responsabilă cu proiectarea şi executarea lucrărilor aferente construcţiei autostrăzii Orăştie - Sibiu, lot 3, conform cerinţelor stabilite prin contractul de lucrări şi legislaţia în vigoare, CNADNR a formulat plângere penală la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu'', se menţiona într-un comunicat.

În acest sens, CNADNR SA solicită organelor abilitate să efectueze cercetările necesare faţă de antreprenor pentru săvârşirea unor infracţiuni, precum cele prevăzute de articolul 35 din legea 10/1995 privind calitatea în construcţii, republicată, infracţiunea de înşelăciune prevăzută de articolul 244 din Codul penal şi infracţiunea de efectuarea de lucrări neautorizate ori cu încălcarea condiţiilor stabilite în autorizaţie în zona drumului public prevăzute de articolul 341 din Codul penal.

''În temeiul articolului 20 din Codul de procedură penală, CNADNR SA se constituie şi parte civilă cu prejudiciul ce urmează a fi stabilit, având în vedere că valoarea contractului a fost de 604.791.600,00 lei fără TVA, din care 85% Fonduri de Coeziune de la UE şi 15% fonduri de la Bugetul de Stat. (...) Având în vedere plângerea penală formulată de către CNADNR SA împotriva antreprenorului Salini - Impregilo SpA pentru săvârşirea mai multor infracţiuni, compania a aprobat măsuri suplimentare de monitorizare şi verificare a celorlalte loturi de autostrăzi aflate în prezent în execuţie'', se mai spune în comunicat.

Potrivit CNADNR, urmau să fie efectuate verificări suplimentare de către Cestrin, subunitate a CNADNR SA, şi dacă aceasta va identifica deficienţe, neconformităţi sau erori de execuţie, vom solicita expertize tehnice independente. Toate aceste măsuri vor fi puse în aplicare pentru a preîntâmpina un eventual caz similar cu cel aferent Lotului 3 al Autostrăzii Sibiu-Orăştie.AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Gherasi, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)

 

Sursa foto: Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere/facebook.com

Afisari: 81

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 26-04-2026 17:15

Ministerul Mediului: Acreditarea ideii că fermierii ar urma să fie excluși din zonele prioritare pentru biodiversitate reprezintă o dezinformare

Acreditarea ideii că fermierii sau crescătorii de animale ar urma să fie excluși din zonele prioritare pentru biodiversitate reprezintă o dezinformare care denaturează deliberat conținutul legii și induce în eroare publicul, transmite, duminică, Ministerul Mediului. 'Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor constată proliferarea, în ultimele zi

Economic Intern 26-04-2026 16:29

UPDATE Traficul feroviar a fost reluat duminică seara, pe intervalul Topliţa - Rãstoliţa

Traficul feroviar a fost reluat duminica seara, la ora 18:56, pe intervalul Toplița - Răstolița (Regionala Brașov), în condiții normale de circulație, a anunțat Compania Națională de Căi Ferate 'CFR' SA. Anterior, la ora 17:27, a fost deschisă circulația feroviară și pe intervalul Merișor - Crivadia, de pe raza Regionalei CF Timi

Economic Intern 26-04-2026 13:10

Bursa de la București a pierdut peste 17 miliarde de lei la capitalizare în săptămâna care se încheie duminică

Bursa de la București a pierdut peste 17 miliarde de lei la capitalizare în săptămâna care se încheie duminică, valoarea acțiunilor listate scăzând la 581,374 miliarde de lei, de la 598,606 miliarde de lei în săptămâna precedentă, potrivit datelor consultate de AGERPRES. Și valoarea tranzacțiilor s-a redus cu 99,6 milioane d

Economic Intern 26-04-2026 12:17

Chisăliță (AEI): Fără reforme, prețurile cresc mult; cu reforme, cresc mai puțin sau se stabilizează

Creșterea producției de energie solară și eoliană nu garantează scăderea prețului final la consumator, ea poate reduce prețul în anumite ore, dar poate crește costul total al sistemului dacă este făcută fără rețele adaptate, stocare, flexibilitate, capacități de echilibrare, piețe lichide, reguli corecte pentru prosumatori, management performant și coordonare instituți

Economic Intern 26-04-2026 11:13

CNIR a scos la licitație contractul de supervizare pentru Drumul Expres Bacău-Piatra Neamț,estimat la 87,7 milioane lei

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a lansat o licitație pentru achiziția serviciilor de supervizare a contractului 'Drum Expres Bacău - Piatra Neamț', valoarea estimată fiind cuprinsă între 74,3 milioane lei și 87,77 milioane lei, fără TVA. Potrivit anunțului de participare, contractul vizează asigurarea serviciilor de supervizare pe

Economic Intern 26-04-2026 11:11

Programul 'Noua Casă' va continua și în acest an, cu un plafon de garantare în valoare de 500 milioane lei (proiect)

Programul 'Noua Casă' va continua și în acest an, cu un plafon de garantare în valoare de 500 milioane lei, în condițiile unei creșteri constante a cererii pentru locuințe, corelate cu o ofertă limitată, se arată într-un proiect de act normativ. 'Pentru anul 2026, se propune continuarea Programului 'Noua Casă' cu un

Economic Intern 26-04-2026 10:03

Loteria Română: Report de peste 18 milioane de lei la Loto 6/49 și de aproape 6 milioane de lei la Noroc

Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de 18,04 milioane de lei (peste 3,54 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 5,74 milioane de lei (peste 1,12 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, 26 aprilie, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Nor

Economic Intern 25-04-2026 17:50

CNPP: 882.012 beneficiari de indemnizație socială pentru pensionari, în martie 2026

Numărul total al beneficiarilor de indemnizație socială pentru pensionari a fost, în martie 2026, de 882.012 persoane, cu 1.286 mai puține comparativ cu luna anterioară, dintre care 842.773 erau pensionari din sistemul public, iar 39.239 pensionari proveniți din fostul sistem de pensii al agricultorilor, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii

Economic Intern 25-04-2026 16:38

Pîslaru: După preluarea mandatului, vom asigura transparența și dialogul social, pentru a adopta cea mai bună versiune a Legii Salarizării

Materialul privind Legea salarizării unitare, apărut pe surse, nu este un document oficial, nu reflectă forma finală, și, după preluarea mandatului, vom asigura transparența și dialogul social astfel încât să putem adopta cea mai bună versiune posibilă a acestui act normativ, a transmis, Dragoș Pîslaru, propus pentru a prelua, interimar, funcția de ministru

Economic Intern 25-04-2026 11:26

ONRC: 38.643 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele trei luni din 2026

Numărul înmatriculărilor de persoane fizice și juridice a crescut în primele trei luni din 2026 cu 15,75% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 38.643 de înmatriculări, din care 21.228 SRL, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de AGERPRES. Cele mai multe înmatr

Economic Intern 25-04-2026 11:07

ASF: Memorandum de Înțelegere privind cooperarea între autoritățile competente pentru piețele de capital din Europa Centrală și de Sud-Est

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a participat vineri, la Bled (Slovenia), la semnarea unui Memorandum de Înțelegere privind cooperarea între autoritățile competente pentru piețele de capital din Europa Centrală și de Sud-Est, alături de instituțiile similare din Slovenia, Croația, Polonia, Ungaria, Bulgaria, Slovacia și Macedonia de Nord. &l

Economic Intern 25-04-2026 10:27

ANPC a aplicat amenzi de peste 4,17 milioane lei, în urma controalelor din perioada 20-24 aprilie

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a desfășurat, în perioada 20-24 aprilie 2026, acțiuni de control la nivelul întregii țări, în cadrul cărora au fost verificați peste 1.300 de operatori economici, și a aplicat amenzi de peste 4,17 milioane lei. Conform unui comunicat al ANPC, în cadrul acțiunilor de control au fost c

Economic Intern 25-04-2026 10:17

Tarifele de călătorie cu metroul se majorează, de la 1 mai; Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial

Ordinul privind aprobarea tarifelor de călătorie cu metroul a fost publicat, vineri seara, în Monitorul Oficial, noile tarife, mai mari cu circa 40%, urmând să intre în vigoare începând cu 1 mai 2026. Astfel, tariful unei călătorii va crește de la 5 lei la 7 lei, cel pentru două călătorii de la 10 lei la 14 lei și pentru 10 călăto

Economic Intern 24-04-2026 18:49

Bursa de la București a închis pe creștere ultima ședință a săptămânii

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere ultima ședință din această săptămână iar valoarea tranzacțiilor s-a cifrat la 139,8 milioane de lei (27,5 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,12%, pâ

Economic Intern 24-04-2026 16:53

Mediul de afaceri: România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție

România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție, de stabilizare, de restaurare a încrederii și credibilității, susțin mai multe organizații ale mediului de afaceri, într-un apel comun publicat vineri. 'După o perioadă electorală tensionată și prelungită, costisitoare pent