ŞTIRILE AMIEZII - SPORT - 26 SEPTEMBRIE

* Fotbalistul român Alexandru Mitriţă a reuşit un hat-trick pentru New York City FC, care a învins campioana en titre, Atlanta United FC, cu scorul de 4-1, miercuri, într-un meci jucat pe teren propriu, în liga profesionistă nord-americană - Major League Soccer.
* Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Taşkent (Uzbekistan), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după cea învins-o pe Danka Kovinic (Muntenegru) cu 7-5, 5-7, 6-1.
* Atacantul român Adrian Petre a marcat două goluri şi a dat o pasă de gol pentru Esbjerg fB, care s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Danemarcei, după ce a dispus cu 5-2 de formaţia de liga a treia BK Marienlyst, într-un meci jucat în deplasare în şaisprezecimile de finală.
* Mijlocaşul român Alexandru Băluţă a marcat primul său gol pentru echipa Slovan Liberec, care s-a impus cu scorul de 3-1 (2-0) în faţa formaţiei SK Prostejov, miercuri, în şaisprezecimile de finală ale Cupei Cehiei la fotbal.
* Internaţionalul român Dorin Rotariu a marcat un gol pentru FC Astana, care s-a impus cu scorul de 4-1 pe terenul echipei FC Atîrau, miercuri, într-un meci din etapa a 23-a a campionatului de fotbal al Kazahstanului.
* Fostul fotbalist român Gabi Balint a postat, joi, primul său mesaj pe Facebook, după infarctul suferit săptămâna trecută. ''De vreo 5 zile, tot privesc pe fereastra salonului spitalului Fundeni şi mă întreb: O fi Lăcă sau îngerul meu păzitor?!'', a scris Balint, care a postat o imagine la o fereastră în care Marius Lăcătuş apare pe un panou publicitar montat pe un bloc.
* Jucătoarea română de tenis Gabriela Talabă s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Templeton (California), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o pe celebra jucătoare canadiană Eugenie Bouchard cu 6-4, 4-6, 6-4.
* Tenismanul român Marius Copil a fost învins de francezul Tristan Lamasine cu scorul de 6-4, 6-1, miercuri, în runda a doua a turneului challenger de la Orleans (Franţa), dotat cu premii totale de 137.560 euro.
* Celtic Glasgow, viitoarea adversară a echipei CFR Cluj în Europa League, s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei Ligii scoţiene de fotbal, după ce a surclasat-o pe Partick Thistle cu scorul de 5-0, într-un meci din sferturi.
* Echipa Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Osasuna Pamplona, miercuri seara într-o partidă din cadrul etapei a 6-a a campionatului de fotbal al Spaniei, succes în urma căruia elevii antrenorului Zinedine Zidane au preluat conducerea în clasament.
* Echipa AS Roma a suferit primul său eşec în actuala ediţie a campionatului de fotbal al Italiei, fiind învinsă pe teren propriu, cu 2-0, de formaţia Atalanta Bergamo, într-o partidă contând pentru etapa a 5-a din Serie A, disputată miercuri seara.
* Paris Saint-Germain, deţinătoarea titlului, a fost învinsă pe teren propriu, cu 2-0, de formaţia Stade de Reims, într-o partidă din cadrul etapei a 7-a a campionatului de fotbal al Franţei, disputată miercuri seara.
* Carles Puyol, fostul căpitan al echipei FC Barcelona, a refuzat oferta de a reveni în cadrul clubului spaniol de fotbal, pentru a-l înlocui în rolul de director sportiv pe Pep Segura, care a renunţat la această funcţie în luna iulie, informează Reuters.
* Echipa West Ham United, ocupanta locului al 5-lea în Premier League, a fost eliminată din Cupa Ligii engleze de fotbal, fiind învinsă fără drept de apel, cu scorul de 4-0, pe terenul formaţiei de liga a treia Oxford United, într-o partidă din turul al treilea al acestei competiţii, disputată miercuri seara.
* Internaţionalul francez Dimitri Payet, atacantul echipei Olympique Marseille, a fost suspendat patru meciuri pentru insultarea arbitrului în timpul unui meci de campionat, a anunţat Comisia de disciplină a Ligii franceze de fotbal.
* Thomas Tuchel, antrenorul echipei de fotbal Paris Saint-Germain, recunoaşte că înfrângerea suferită de elevii săi pe teren propriu, miercuri seara, în faţa faţa formaţiei Stade de Reims (0-2) este una "meritată", în condiţiile în care campioana en titre a Franţei a avut o evoluţie sub aşteptări, după rezultatele bune din ultima perioadă.
* Tânărul internaţional brazilian Rodrygo Goes (18 ani) face deja istorie la Real Madrid, devenind miercuri seara jucătorul care a marcat cel mai rapid gol la debutul în tricoul emblematicului club de fotbal din capitala Spaniei, informează cotidianul sportiv AS.
* Clubul de fotbal Wimbledon, din liga a 3-a a Angliei, a anunţat suspendarea antrenorului Wally Downes, din cauza faptului că a jucat la pariuri, fapt interzis de regulamentele Federaţiei engleze, relatează EFE.
* Ajax Amsterdam, cu mijlocaşul român Răzvan Marin integralist, a surclasat-o pe Fortuna Sittard cu scorul de 5-0, miercuri, pe teren propriu, într-un meci restant din etapa a patra a campionatului de fotbal al Olandei.
* Tânărul atacant olandez Donyell Malen (20 ani), format la echipa de fotbal Arsenal Londra şi supranumit "noul Thierry Henry", s-a făcut remarcat în acest sezon prin evoluţiile sale pentru formaţia PSV Eindhoven, reintrând în vizorul fostului său club, care doreşte să-l readucă în Anglia, scrie presa britanică.
* Judoka american Jack Hatton, cotat cu şanse la câştigarea unei medalii la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokyo, a încetat din viaţă subit, miercuri, la doar 24 de ani, a anunţat Federaţia americană de judo, fără să precizeze cauza decesului său, informează AFP.
* Tenismanul australian Nick Kyrgios a anunţat joi că renunţă la circuitul asiatic din această toamnă din cauza unei accidentări la umăr, pe care a suferit-o săptămâna trecută, cu ocazia competiţiei Laver Cup de la Geneva, informează L'Equipe.
* Toate cursele programate la ediţia 2020 a Campionatelor Mondiale de ciclism pe şosea din Elveţia se vor desfăşura între localităţile Aigle şi Martigby, au anunţat organizatorii elveţieni care au dezvăluit traseele la Harrogate (Marea Britanie), unde are loc ediţia din acest an a competiţiei, relatează AFP.
* Organizaţia sportivă Panam Sports a anunţat că în timpul Jocurilor Panamericane 2019 de la Lima au fost depistate cel puţin şapte cazuri de dopaj, iar sportivii implicaţi au fost descalificaţi şi li s-au retras medaliile în trei cazuri, relatează EFE. Lista sportivilor dopaţi îi cuprinde pe Audry Joel Perez şi Osvaldo Manuel Abreu, ambii din Republica Dominicană, Brian Paredes (Peru), Narlyn Mosquera (Columbia), Jean Perez Faure (Porto Rico), Rafaela Silva şi Kacio Fonseca, ambii din Brazilia.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Înot: Canadianca Summer McIntosh a doborât recordul mondial la 400 m liber
Înotătoarea canadiană Summer McIntosh a doborât recordul mondial în proba feminină de 400 m liber, fiind cronometrată în 3 min 54 sec 18/100, sâmbătă, cu ocazia selecțiilor naționale pentru Campionatele Mondiale din Singapore, informează AFP. McIntosh (18 ani), triplă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice, a &icir
Auto - WRC: Sebastien Ogier continuă să domine Raliul Sardiniei
Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota) și-a păstrat poziția de lider în Raliul Sardiniei, cu un avans de doar 11,1 secunde față de estonianul Ott Tanak (Hyundai), sâmbătă seara, la finalul zilei a doua a cursei italiene. Finlandezul Kalle Rovanpera (Toyota), campionul mondial din 2022 și 2023, ocupă poziția a treia, la 55,5 secun
Tenis: Turneul de la Roland Garros - Marcel Granollers și Horacio Zeballos, campioni la dublu masculin
Spaniolul Marcel Granollers și argentinianul Horacio Zeballos au cucerit trofeul în proba de dublu masculin a turneului de tenis la Roland Garros, în finala căruia au învins sâmbătă în trei seturi, 6-0, 6-7 (5/7), 7-5, cuplul britanic compus din Joe Salisbury și Neal Skupski. Acesta este primul titlu de Mare Șlem
Tenis: Ruse a învins-o pe Buzărnescu în calificări la 's-Hertogenbosch (WTA)
Gabriela Ruse a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, cu 6-1, 6-2, sâmbătă, într-un duel românesc, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de tenis WTA 250 de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro. Ruse (27 ani, 80 WTA) a avut nevoie de 58 de minu
Tenis: Anca Todoni va juca finala turneului WTA 125 de la Bari
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Bari, dotat cu premii totale de 100.000 de euro, sâmbătă, după ce a întrecut-o pe spaniola Nuria Parrizas Diaz cu 6-2, 6-4. Todoni (20 ani, 88 WTA) a câștigat după o oră și 28 de minute. Todoni a mai învins-
Fotbal: Victorii în deplasare pentru Anglia și Olanda, în preliminariile CM 2026
Selecționatele Angliei și Olandei au obținut victorii în deplasare, sâmbătă, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2026. Anglia s-a impus la limită, cu 1-0, în fața modestei Andorra, prin golul lui Harry Kane. Pentru echipa pregătită de Thomas Tuchel a fost a treia victorie din tot atâtea partide. Olanda a
VIDEO/Fotbal: România, învinsă de Austria cu 2-1, în preliminariile CM 2026
Naționala de fotbal a României a fost învinsă de echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ernst-Happel-Stadion din Viena, în Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026. România a făcut un meci modest și a pierdut fără drept de apel în fața favoritei grupei, care s-a impus prn golurile
Fotbal - Preliminariile CM 2026: Austria - România, echipele de start
Echipele de start pentru meciul dintre naționalele de fotbal ale României și Austriei, care are loc sâmbătă seara (21:45), pe Ernst-Happel-Stadion din Viena, în Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026: Austria: 1. Patrick Pentz - 21. Patrick Wimmer, 2. Maximilian Woeber, 15. Philipp Lienhart, 16. Ph
VIDEO/Polo feminin: România s-a calificat la Campionatul European din 2026
Naționala feminină de polo pe apă a României s-a calificat la Campionatul European din 2026, după ce a învins echipa Cehiei cu scorul de 12-11 (4-2, 3-3, 2-3, 3-3), sâmbătă, la Setubal (Portugalia), unde au loc meciurile din Grupa A a preliminariilor. Cehia a deschis scorul, dar România a înscris de trei ori la r&
Gimnastică ritmică: Ucraineanca Onofriciuk a câștigat aurul la individual compus la Europene
Sportiva ucraineană Taisia Onofriciuk a cucerit medalia de aur în finala de la individual compus, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Tallinn (Estonia), iar românca Amalia Lică s-a clasat pe 14. Onofriciuk, clasată pe 9 la JO de la Paris, a totalizat 117,800 puncte. Medalia de argint a
Fotbal: Bosnia-Herțegovia, la a treia victorie consecutivă în preliminariile CM 2026
Bosnia-Herțegovina a obținut a treia sa victorie consecutivă în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal, ediția 2026, impunându-se la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața selecționatei San Marino, într-un meci din Grupa H, din care face parte și România. Unicul gol al bosniacilor a fost marcat î
Tenis: Coco Gauff a cucerit în premieră trofeul la Roland Garros
Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, numărul 2 mondial, a câștigat în premieră turneul de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a învins-o în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-2, 6-4, pe belarusa Arina Sablaneka, liderul clasamentului WTA, după 2 ore și 28 de minute de joc, în finala disputată sâmbătă în capitala Franței.
Fotbal: Clubul Brescia își va declara falimentul și va dispărea după 114 ani de existență
Brescia Calcio, unul dintre cluburile istorice din fotbalul italian, își va declara falimentul și va dispărea după 114 ani de existență, ca urmare a deciziei proprietarului său de a nu onora o datorie de 3 milioane de euro, potrivit presei italiene de sâmbătă, informează AFP. Omul de afaceri italian Massimo Cellino, proprietarul cl
MotoGP: Marc Marquez a câștigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Aragonului
Pilotul spaniol Marc Marquez (Ducati) a câștigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Aragonului la MotoGP, clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfășurată sâmbătă pe circuitul de la Alcaniz (Spania). Plecat din pole position, sextuplul campion mondial de MotoGP a cedat primul loc în primul vir
Fotbal: Atacantul Dusan Vlahovic (Juventus), dorit de Jose Mourinho la Fenerbahce
Fenerbahce Istanbul, echipa antrenorului portughez Jose Mourinho, pregătește o ofertă pentru atacantul sârb Dusan Vlahovic de la formația Juventus Torino, informează Gazzetta dello Sport. Conform publicației italiene, Fenerbahce vrea să-l atragă pe Vlahovic pe malul Bosforului cu un salariu de 10 milioane de euro pe sezon.