Preşedintele Colegiului Medicilor: În România, există aproape 700 de localităţi fără medici de familie
Preşedintele Colegiului Medicilor din România, Daniel Coriu, a atras atenţia, miercuri, că în ţara noastră aproape 700 de localităţi nu au medic de familie. "În România, 14.400 de medici de familie şi medici de medicină generală, dintre care 37% au este 60 de ani. În România, există aproape 700 de localităţi fără medici
Rafila: Ar trebui o strategie naţională de dezvoltare a unor servicii de asistenţă medicală primară şi ambulatorie de specialitate
Vicepreşedintele social-democrat al Camerei Deputaţilor, Alexandru Rafila, a pledat, miercuri, pentru o strategie naţională de dezvoltare a unor servicii de asistenţă medicală primară şi asistenţă medicală ambulatorie de specialitate. "În zona ambulatoriului de specialitate şi zona medicinei primare avem doar 12,4% din cheltuieli, iar în zona
Bistriţa-Năsăud: Centru de vaccinare drive-through în staţiunea turistică Sângeorz-Băi, la sfârşitul săptămânii
Staţiunea turistică Sângeorz-Băi de la poalele Munţilor Rodnei va găzdui, duminică, prima campanie de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-through din judeţul Bistriţa-Năsăud organizată în afara municipiului reşedinţă. Acţiunea va avea loc în zona parcului staţiunii, concomitent cu un târg dedicat produselor din lapte de oaie
Peste 4.000.000 de persoane vaccinate anti-COVID în România
Peste 4.000.000 de persoane s-au imunizat anti-COVID până marţi la ora 17,30, în România, informează pagina de Facebook a platformei de vaccinare. "Astăzi, la ora 17,30, am depăşit pragul de 4.000.000 de persoane vaccinate în cadrul campaniei naţionale de vaccinare împotriva COVID-19", informează sursa c
Campania de vaccinare anti-COVID/96.953 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 96.953 de doze de vaccin, dintre care 74.561 - Pfizer, 7.323 - Moderna, 8.613 - AstraZeneca şi 6.456 - Johnson&Johnson, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică
Galaţi: Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă a devenit centru regional pentru montarea stimulatoarelor cardiace
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Galaţi a devenit centru regional pentru montarea stimulatoarelor cardiace, după ce, marţi, s-au realizat în unitatea medicală primele implanturi cu aceste dispozitive medicale, informează Biroul de presă al Consiliul Judeţean (CJ) Galaţi Potrivit sursei citate, intervenţiile medicale au fost realizate
Tumoră de 40 kg, extirpată de medicii de la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central
O tumoră ovariană gigant de 40 de kilograme a fost extrasă de medici ai Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central "Dr Carol Davila" de la o pacientă în vârstă de 40 de ani. "Pacienta, în vârstă de 40 de ani, fără antecedente personale patologice semnificative cunoscute, s-a prezentat pentru creşte
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Dacă se va administra a treia doză, foarte probabil că nu se va revaccina toată populaţia
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că, în cazul în care se va pune problema administrării celei de-a treia doze de vaccin, foarte probabil că opţiunea nu va fi de a revaccina toată populaţia, ci de a administra această doză către "anumite segmente populaţionale", care n
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Estimările sunt că undeva în august vom ajunge în prag de imunitate colectivă
Şeful CNCAV, dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat că, din estimările autorităţilor, România va ajunge, în luna august, în "prag de imunitate colectivă", într-un procent cumulat de 50%, reprezentând "vaccinare şi persoane care au trecut prin infecţia cu SARS-CoV-2".
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Intenţionăm să organizăm un maraton pentru vaccinarea copiilor cu vârste între 16 şi 18 ani
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că se intenţionează organizarea unui maraton de vaccinare anti-COVID pentru copiii cu vârste între 16 şi 18 ani în perioada 31 mai - 1 iunie.
VIDEO Andrei Baciu: România, pe locul şapte în Europa la vaccinurile administrate în doză completă
România se află pe locul al şaptelea la nivel european privind administrarea în doză completă a vaccinurilor anti-COVID şi pe locul al XIX-lea la nivel mondial, a declarat, marţi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu. El a precizat că România a recepţionat, până în prezent, 10.689.069 de d
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Aproape 4 milioane de persoane, vaccinate anti-COVID cu cel puţin o doză, până pe 17 mai
De la debutul campaniei de vaccinare până pe data de 17 mai au fost vaccinate în total 3.963.176 de persoane cu cel puţin o doză, din care cu doza II sunt 2.871.560 de persoane, a precizat, marţi, şeful CNCAV, dr. Valeriu Gheorghiţă. Totodată, el a menţionat că, din datele cele mai recente, numărul de persoane programate cu cele tr
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: În România, varianta virală indiană a SARS-CoV-2 a fost identificată la peste 35 de persoane
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că, din datele cele mai recente, în România a fost confirmată varianta indiană a virusului SARS-CoV-2 la peste 35 de persoane. "Au fost, cred, peste 35 de cazuri identificate, s-au
VIDEO Andrei Baciu: 377 de operatori privaţi au organizat activităţi de vaccinare anti-COVID pentru angajaţi
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a informat, marţi, că 377 de operatori economici au organizat activităţi de imunizare anti-COVID-19 pentru angajaţi, fiind constituite 100 de echipe mobile care s-au deplasat la sediul acestora pentru administrarea vaccinurilor.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: 17.855 de cetăţeni străini s-au vaccinat în România de la debutul campaniei de imunizare anti-COVID
Preşedintele Comitetului Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat că de la începutul campaniei de vaccinare anti-COVID au fost imunizate în România 17.855 de persoane cetăţeni străini, cetăţeni din Uniunea Europeană, Confederaţia Elveţiană şi cetăţeni din alte ţări terţe car

