Coronavirus/INSP: În ultima săptămână, 32,1% din cazuri - înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Timiş, Argeş
În săptămâna 10 - 16 mai 2021, 32,1% din totalul cazurilor de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Timiş, Argeş, informează Institutul Naţional de Sănătate Publică. Potrivit raportului săptămânal de supraveghere, 34% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bucureşti, Prahova
Covasna: Procedură medicală rară realizată cu succes la secţia de Neonatologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Sfântu Gheorghe
O procedură medicală rară, ce a presupus schimbarea sângelui unui nou-născut care avea RH-ul incompatibil cu cel al mamei, a fost realizată la începutul săptămânii trecute la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Dr. Fogolyan Kristof" din Sfântu Gheorghe, a anunţat miercuri conducerea instituţiei. Potrivit sursei cita
Botoşani: Medicii de familie se plâng că nu au suficient spaţiu şi personal pentru a putea vaccina populaţia
Spaţiile deficitare, personalul insuficient şi birocraţia sunt principalii factori care îngreunează participarea medicilor de familie din Botoşani la campania de vaccinare anti-COVID-19 - acestea sunt concluziile unei întrevederi pe care prefectul judeţului Botoşani, Dan Nechifor, şi directorul Direcţiei de Sănătate Publică, Monica Adăscăliţei, au avut-o,
ASSMB: Spitalul Foişor a început procedurile în vederea revenirii la regimul normal de funcţionare
Spitalul Clinic de Ortopedie, Traumatologie şi TBC Osteoarticular "Foişor" a început procedurile de nebulizare, curăţenie, dezinfecţie, verificări probe biologice şi resecurizare a circuitelor aflate în reconversie, în vederea revenirii la "regimul normal de funcţionare la o dată ulterioară", informează miercuri Administraţia Spi
Vaccinare împotriva COVID-19 în centrul municipiului Bacău, în perioada 22-23 mai
Mai multe fluxuri de vaccinare împotriva COVID-19 vor funcţiona în zilele de sâmbătă şi duminică, 22 şi 23 mai, în Piaţa Tricolorului din municipiul Bacău, a declarat, miercuri, într-un comunicat remis AGERPRES, prefectul Leonard Ioan Bulai. Doritorii se pot prezenta doar cu buletinul iar cele două seruri din care
Timiş: Focarul de la Spitalul Municipal Lugoj, cu nouă infectări cu SARS-CoV-2, a fost închis
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, miercuri, că focarul de la Secţia de Chirurgie a Spitalului Municipal Lugoj, cu nouă persoane pozitive, a fost închis, rămânând active trei focare în judeţ, cu 52 persoane sub control epidemiologic. La Penitenciarul Timişoara au apărut opt noi condamnaţi infectaţi cu SARS-Co
GCS: Toate judeţele şi Capitala se menţin în scenariul verde; rata de infectare în Bucureşti - 0,84
Capitala şi toate judeţele ţării sunt în continuare în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În Bucureşti, rata de infectare este de 0,84 de cazuri la mia de locuitori, în scădere faţa de ziua anterioară, când s-a înregistrat o incidenţă
CMR, consultări cu CNAS pentru îmbunătăţirea activităţii în cabinetele medicilor de familie
Conducerea Colegiului Medicilor din România anunţă că a luat act de "problemele medicinei de familie" şi a început consultări cu reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru a identifica soluţii de îmbunătăţire a activităţii în cadrul cabinetelor acestora. Reprezentanţii CMR susţin, &i
GCS: 54 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 54 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 30 bărbaţi şi 24 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Arad, Bihor, Botoşani, Brăila, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj, Constanţa, Covasna, Dolj, Galaţi, I
Coronavirus/ GCS: 718 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 4.416
Un număr de 4.416 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 718 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 11.621 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 4.948 se află în izolare instituţionalizată pe terit
GCS: 707 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 31.500
Un număr de 707 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 31.500 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class="infogram
Dâmboviţa: Maraton de vaccinare la mall-ul din Târgovişte în acest weekend
Un maraton de vaccinare anti-COVID-19 va avea loc în acest weekend la mall-ul din Târgovişte, cei care vor dori să se imunizeze putând să o facă fără programare, se arată într-un comunicat al DSP Dâmboviţa remis miercuri AGERPRES. "Direcţia de Sănătate Publică Dâmboviţa, în colaborare cu Instituţia Prefectului - J
Preşedintele Colegiului Medicilor: În România, există aproape 700 de localităţi fără medici de familie
Preşedintele Colegiului Medicilor din România, Daniel Coriu, a atras atenţia, miercuri, că în ţara noastră aproape 700 de localităţi nu au medic de familie. "În România, 14.400 de medici de familie şi medici de medicină generală, dintre care 37% au este 60 de ani. În România, există aproape 700 de localităţi fără medici
Rafila: Ar trebui o strategie naţională de dezvoltare a unor servicii de asistenţă medicală primară şi ambulatorie de specialitate
Vicepreşedintele social-democrat al Camerei Deputaţilor, Alexandru Rafila, a pledat, miercuri, pentru o strategie naţională de dezvoltare a unor servicii de asistenţă medicală primară şi asistenţă medicală ambulatorie de specialitate. "În zona ambulatoriului de specialitate şi zona medicinei primare avem doar 12,4% din cheltuieli, iar în zona
Bistriţa-Năsăud: Centru de vaccinare drive-through în staţiunea turistică Sângeorz-Băi, la sfârşitul săptămânii
Staţiunea turistică Sângeorz-Băi de la poalele Munţilor Rodnei va găzdui, duminică, prima campanie de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-through din judeţul Bistriţa-Năsăud organizată în afara municipiului reşedinţă. Acţiunea va avea loc în zona parcului staţiunii, concomitent cu un târg dedicat produselor din lapte de oaie
