Un nou centru de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-thru se va deschide, vineri, în parcarea Centrului Comercial Esplanada
Un nou centru de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-thru se va deschide, vineri, în parcarea Centrului Comercial Esplanada din cartierul Pantelimon. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 2, centrul are patru fluxuri şi o capacitate de 800-1.000 de vaccinaţi pe zi. El va fi deschis ziln
Capitala şi judeţul Cluj - pe primele locuri în ceea ce priveşte persoanele vaccinate anti-COVID
Capitala cu 36,05% şi judeţul Cluj cu 33,17% se află pe primele locuri în ceea ce priveşte persoanele vaccinate anti-COVID cu cel puţin o doză, a informat, pe Facebook, Platforma naţională de vaccinare, care prezintă o situaţie a populaţiei imunizate până joi, la ora 12,00. Pe următoarele locuri se afl
CNCAV: 128.400 de doze de vaccin Moderna vor sosi vineri în ţară
Un număr de 128.400 de doze de vaccin Moderna vor sosi vineri la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit sursei citate, transportul este asigurat de firma p
GCS: Toate judeţele şi Capitala se menţin în scenariul verde; rata de infectare în Bucureşti - 0,82
Capitala şi toate judeţele ţării sunt în continuare în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În Bucureşti, rata de infectare este de 0,82 de cazuri la mia de locuitori, în scădere faţa de ziua anterioară, când s-a înregistrat o incidenţă de 0
GCS: 61 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 61 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, joi, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 36 bărbaţi şi 25 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Arad, Bihor, Braşov, Brăila, Caraş-Severin, Cluj, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Harghita, Ia
Coronavirus/ GCS: 663 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 4.137
Un număr de 4.137 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 663 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 11.938 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 4.629 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul
GCS: 618 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 31.000
Un număr de 618 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 31.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class="infogram-embe
Andrei Baciu: Primele 24 de centre care administrează vaccin anti-COVID Johnson&Johnson vor fi disponibile în 19 judeţe şi Bucureşti
Primele 24 de centre în care se va administra vaccinul anti-COVID dezvoltat de Johnson&Johnson (Janssen) vor fi disponibile în 19 judeţe şi în Bucureşti, iar alte 20 de centre vor fi deschise în mai multe spitale din toată ţara, a anunţat, joi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu. Potrivit secretarului de s
INSP: Până pe 16 mai, 1.267 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a informat joi că, până la data de 16 mai, au fost raportate 1.854 de secvenţieri şi au fost confirmate 1.267 cazuri cu variante ale virusului SARS-CoV-2 care "determină îngrijorare". Potrivit informării săptămânale a INSP, cele şapte laboratoare care au raportat aceste rezultate sunt I
Program privind secţiile şi compartimentele de neonatologie, lansat de Fundaţia Vodafone
Fundaţia Vodafone a lansat joi programul "Viaţă pentru nou-născuţi" privind dotarea secţiilor şi compartimentelor de neonatologie de nivel 1 şi 2 din toată ţara, finanţarea acordată fiind de 5 milioane de lei. "Programul pe care îl lansăm astăzi este o continuare firească a ceea ce am făcut în ultimii ani la Fundaţia Vodafone Rom&aci
Ioana Mihăilă: Am alocat 80 milioane de euro în PNRR pentru dotarea secţiilor de Terapie intensivă nou-născuţi
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat, joi, că prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă se vor aloca 80 de milioane de euro pentru dotarea secţiilor de Terapie intensivă nou-născuţi. "Din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă am alocat pentru dotarea secţiilor de Terapie intensivă nou-născuţi 80 milioane de euro. Am făcut o specificar
Timiş: Evaluare imagistică, în premieră la Timişoara, pentru monitorizarea riscului de tromboză, la pacientul post-COVID
Specialiştii Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" Timişoara au iniţiat un proiect, în premieră, prin care pacienţii post-COVID sunt investigaţi imagistic cu ajutorul unei ecografii Doppler, care permite evaluarea fluxului de sânge în timp real şi care ajută la monitorizarea riscului de tromboză la această categorie de
Arad: Medicamente şi materiale sanitare expirate, găsite de inspectorii DSP la un cabinet care e şi centru de vaccinare
Medicamente şi diverse materiale sanitare expirate au fost descoperite de inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Arad la un cabinet medical care e şi centru de vaccinare, fiind aplicată o amendă de 6.000 de lei, însă activitatea cabinetului nu a fost suspendată pentru a se putea continua administrarea vaccinurilor pentru p
Campania de vaccinare anti-COVID/ 94.417 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) informează că în ultimele 24 de ore au fost administrate 94.417 de doze de vaccin, dintre care 71.068 Pfizer, 7.889 Moderna, 7.983 AstraZeneca şi 7.477 Johnson&Johnson, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplic
Botoşani: Maraton de vaccinare în faţa Prefecturii, la sfârşitul acestei săptămâni
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Botoşani va organiza, la sfârşitul acestei săptămâni, un maraton de vaccinare în faţa Instituţiei Prefectului, a anunţat, miercuri, directorul DSP, Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, acţiunea din Piaţa Revoluţiei de imunizare a populaţiei va avea loc vineri, între orele 14.00



