Ioana Mihăilă: Ministerul Sănătăţii a cerut un punct de vedere spitalelor referitor la posibilitatea de a organiza circuite separate pentru pacienţi
Ministerul Sănătăţii a cerut un punct de vedere spitalelor referitor la posibilitatea de a-şi dezvolta circuite separate pentru pacienţii COVID şi non-COVID, a anunţat luni ministrul Ioana Mihăilă. "Ministerul Sănătăţii a cerut deja spitalelor un punct de vedere referitor la posibilitatea de a-şi dezvolta circuite separate pentru pacienţi
Ioana Mihăilă: Susţin că măsurile de relaxare trebuie luate treptat
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat luni că susţine ca măsurile de relaxare să fie luate treptat, iar dacă într-un birou sunt toţi angajaţii vaccinaţi se poate limita purtarea măştii în interior. "Eu susţin că pentru cazurile şi situaţiile în care există risc redus, risc care este documentat de către medicul d
Cluj: Circa 3.900 de persoane vaccinate la Maratonul Vaccinării; 97 de ani - persoana cea mai vârstnică
Aproximativ 3.900 de persoane au fost vaccinate la Maratonul Vaccinării organizat de UMF "Iuliu Haţieganu" din Cluj-Napoca, de vineri până luni. "La Maratonul Vaccinării - Împreună pentru Cluj, care a avut loc în weekend la Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca, s-au vaccinat 3.900 de persoane - clujeni, pe
GCS: Toate judeţele şi Capitala se menţin în scenariul verde; rata de infectare în Bucureşti - 0,94
Capitala şi toate judeţele ţării sunt în continuare în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În Bucureşti, rata de infectare este de 0,94 de cazuri la mia de locuitori, în scădere faţa de ziua anterioară, când s-a înregistrat o incidenţă de
Hunedoara: Record de vaccinări anti-COVID la sfârşitul săptămânii în centrele din judeţ
Un număr de 7.916 doze de vaccin împotriva COVID-19 au fost administrate, în perioada 14 - 16 mai, în centrele de imunizare deschise în judeţul Hunedoara, rezultatul fiind apreciat ca un "record" de către reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP). "În acest sfârşit de săptămână în judeţul
GCS: 48 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 48 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 28 bărbaţi şi 20 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Bacău, Bihor, Botoşani, Brăila, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa, Dolj, Harghita, Hunedoara, Iaşi, Neam
Coronavirus/ GCS: 753 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 4.972
Un număr de 4.972 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 753 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 13.545 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 5.356 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriu
GCS: 392 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 10.000
Un număr de 392 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 10.956 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. Până luni, pe teritoriul României, au
Al doilea centru de tip drive-thru pentru vaccinare anti-COVID din Sectorul 6 - în parcarea Plaza România
Cel de-al doilea centru de tip drive-thru de vaccinare anti-COVID din Sectorul 6 va fi inaugurat, luni, în parcarea Plaza România, potrivit unui comunicat al autorităţii locale, transmis AGERPRES. Peste 200 de persoane vor putea fi zilnic vaccinate. Programul de lucru al centrului de vaccinare va fi de luni până vineri, între or
Timiş: Peste 8.500 de persoane, imunizate la Maratonul Vaccinării II; aproximativ 2.000 au primit prima doză
Peste 8.500 de persoane au fost imunizate în cadrul celei de-a doua ediţii a Maratonului Vaccinării, care s-a desfăşurat în perioada 14-17 mai, la Centrul Regional de Afaceri din Timişoara (CRAFT), dintre care 1.818 au fost persoane noi care au primit prima doză. Preşedintele Asociaţiei pentru ATI "Aurel Mogoşeanu" Timişoara şi iniţiator
VIDEO Maramureş: Peste 800 de persoane s-au vaccinat în campania drive-through: între aceştia, 200 de motociclişti
Un număr de 816 persoane s-au imunizat în cele 16 ore de funcţionare a centrului drive-through pentru vaccinare fără programare, organizat în parcarea unui centru comercial din municipiul Baia Mare, a informat, luni, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureş, Dan Bucă. Potrivit acestuia, la centrul de vaccinare s-au prezentat şi tineri sub v&aci
Compartiment de recuperare respiratorie post-COVID, deschis luni la Institutul ''Marius Nasta''
Un compartiment de recuperare respiratorie post-COVID-19, cu 13 paturi, va fi deschis, luni, la Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta", a informat managerul unităţii medicale, Beatrice Mahler. "Numărul de pacienţi COVID este în continuă scădere, asta ne bucură şi ne permite să reorganizăm pavilionul COVID al Institutului de Pneumof
Leonard Azamfirei (UMFST Târgu Mureş): Peste 7.500 de persoane imunizate timp de 72 de ore, la Maratonul vaccinării
Peste 7.500 de persoane au fost imunizate pe parcursul celor 72 de ore ale Maratonului vaccinării, găzduit de Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie "George Emil Palade" din Târgu Mureş, a anunţat, luni dimineaţa, rectorul instituţiei de învăţământ superior, Leonard Azamfirei.
Prahova: 4.200 de persoane au fost imunizate în cadrul Maratonului Vaccinării de la Ploieşti
Un număr de 4.200 de persoane au fost imunizate împotriva noului coronavirus în cadrul Maratonului Vaccinării care a avut loc în acest weekend, la Ploieşti.
Alba: Numărul persoanelor vaccinate la maratonul de la Blaj, de patru ori mai mare decât cel estimat de organizatori
Numărul persoanelor care s-au vaccinat duminică, în cadrul maratonului organizat în municipiul Blaj, a fost de patru ori mai mare decât cel estimat de către organizatori, fiind necesară suplimentarea de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba în două rânduri cu doze de vaccin.




